Středa, 7 června, 2023

Holky, které paří Counterstrike. Rozhovor s členkou jediného ženského týmu v klubu Entropiq

Hraní her je seriozní disciplína s turnaji o stovky tisíc dolarů. Esportové scéně však dominují muži a ženy v cestě vzhůru musejí překonávat víc překážek. V březnu rozšířila řady českého klubu pětice profesionálních hráček z Polska a jejich cíle rozhodně nejsou malé.

Esportový klub Entropiq, který založil matematik a profesionální hráč pokeru Martin Kabrhel, tak získal první kompletně dívčí tým. Vedle Martyny „Leti“ Owsik, které jsme položili pár otázek, ho tvoří Aleksandra „Olkaa“ Janiszewska, Agata „Ailie“ Serafin, Aleksandra „Nessi“ Kotowicz a Paulina „pavlla“ Bucholc a jejich trenér Michal „misioREX“ Antosz. Jejich specializací je online střílečka Counterstrike: Global Offensive (CS:GO),v níž proti sobě soupeří dva týmy – teroristé a protiteroristická jednotka. Jedna z top her současnosti se hraje na profesionálních turnajích a dá se na ni i sázet u sázkových kanceláří.

Od roku 2019 sledujeme nárůst popularity ženského CS:GO. Ženy v esportu chceme podporovat a současně v této oblasti vidíme příležitost do budoucna,“ okomentoval akvizici CEO Entropiq Daniel Kloud. Tým CS:GO Queens se pod křídly Entropiq letos zúčastní důležitých mezinárodních turnajů jako ESEA Female Cash Cups a ESEA Open a série soutěží organizace ESL s celkovou dotací půl milionu dolarů.

Martyna Owsik, foto: Entropiq

Martyno, jaká byla první videohra, kterou jste kdy hrála? A pamatujete si na první vítězství?

Těžká otázka. Moje první hra byla CS 1.6. Vlastně si pamatuju svoji první výhru v CS:GQ a to byl nejdůležitější zlom v mé kariéře.

Kolik vám bylo, kdy jste poprvé začala používat počítač? Kdo vás k tomu přivedl?

Bylo mi 10. Mí bratři dost hráli hry a já jsem je pozorovala. Pak jsem začala hrát taky a chytlo mě to.

Jak reaguje okolí, třeba kluci, když se dozví, co děláte? A co na to říkali rodiče?

Rodiče měli trochu radost a trochu obavy, protože tady byly ještě další věci jako třeba škola. Ale změnilo se to, když jsem začala hrát na turnajích. Kluci, ti jsou vždycky nadšení a chtějí vědět úplně všechno!

Jak jste se vlastně dozvěděla o existenci profi hráčských týmů?

To bylo nejspíš hned na začátku mé kariéry hráčky CS:GO. Sledovala jsem profesionální zápasy a fandila některým týmům a pak jsem prostě začala shánět holky, abychom si založily vlastní tým, protože mi nestačilo hrát jenom matchmaking (přiřazování hráčů do skupin při online hraní – pozn. red.).

Je v oboru hodně holek?

Abych byla upřímná, scéně dominují muži. V Polsku nebo i v jiných zemích hraje pár žen na profesionální úrovni, jen se jim nedostává tolik pozornosti jako mužské profi scéně.

Jsou nějaké rozdíly v esportu u vás v Polsku a tady v České republice?

Upřímně, rozdíl cítím. Česká scéna je vyspělejší než polská. Jsem vděčná za to, že můžu být součástí Entropiqu. Ta organizace je tak profesionální, všichni se o nás starají. Je tu skvělá atmosféra. Být mezi takovými lidmi byl můj sen.

Proč jste si vůbec vybrala Counterstrike?

V té době to byla top hra a říkala jsem si, že to prostě zkusím. Začala jsem se pak cítit líp, sebevědoměji. A podívejte, kde jsem dnes!

Musíte jako ženy-hráčky bojovat s předsudky a překážkami?

Samozřejmě. Není kolem nás takový hype jako kolem mužů. Taky o nás říkají, že jsme oproti mužské profesionální scéně podřadné, protože tak nás ženy svět vidí. A ani nebudu mluvit o nemístných poznámkách, protože na catcalling taky narážíme.

Co vás baví kromě esportu? Jak vypadá váš ideální volný den?

Nejspíš trochu cestování a pak pohoda s mým přítelem a s mým úžasným psem.

Jaké jsou vaše sny a plány do budoucna?

Být tou nejlepší verzí sebe sama. Myslím, že to mluví samo za sebe a není potřeba to víc rozvíjet.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Klára Nademlýnská: Když jsem přijela do Paříže, neměla jsem ani na...

Hned po maturitě se vydala do Paříže. Bylo to rok před revolucí a i přes těžké začátky se jí podařilo otevřít cestu do velkého světa módy.

Dream Gap: Když se sny stanou realitou

Již jste někdy zaslechli výraz „dream gap“? Doslovně by se dal přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Víc...

Vyhořelé múzy, vyléčená monstra: Výstava diplomantů a diplomantek AVU předvede sny a vize nejmladší generace umělců

Jaké jsou sny, vize či přístupy k umění mezi nejmladší generací výtvarných umělců a umělkyň, restaurátorek a restaurátorů či...

Návrhářka Lucie Koldová se při výrobě šperků inspirovala královnou, která uměla lyžovat

Není mnoho českých umělců či umělkyní, kterým se kromě českého prostředí podařilo etablovat ve světě. Návrhářka Lucie Koldová to dokázala – již v roce 2012 si založila vlastní studio v Paříži.
Zavří­t reklamu