Neděle, 10 prosince, 2023

Holky, které paří Counterstrike. Rozhovor s členkou jediného ženského týmu v klubu Entropiq

Hraní her je seriozní disciplína s turnaji o stovky tisíc dolarů. Esportové scéně však dominují muži a ženy v cestě vzhůru musejí překonávat víc překážek. V březnu rozšířila řady českého klubu pětice profesionálních hráček z Polska a jejich cíle rozhodně nejsou malé.

Esportový klub Entropiq, který založil matematik a profesionální hráč pokeru Martin Kabrhel, tak získal první kompletně dívčí tým. Vedle Martyny „Leti“ Owsik, které jsme položili pár otázek, ho tvoří Aleksandra „Olkaa“ Janiszewska, Agata „Ailie“ Serafin, Aleksandra „Nessi“ Kotowicz a Paulina „pavlla“ Bucholc a jejich trenér Michal „misioREX“ Antosz. Jejich specializací je online střílečka Counterstrike: Global Offensive (CS:GO),v níž proti sobě soupeří dva týmy – teroristé a protiteroristická jednotka. Jedna z top her současnosti se hraje na profesionálních turnajích a dá se na ni i sázet u sázkových kanceláří.

Od roku 2019 sledujeme nárůst popularity ženského CS:GO. Ženy v esportu chceme podporovat a současně v této oblasti vidíme příležitost do budoucna,“ okomentoval akvizici CEO Entropiq Daniel Kloud. Tým CS:GO Queens se pod křídly Entropiq letos zúčastní důležitých mezinárodních turnajů jako ESEA Female Cash Cups a ESEA Open a série soutěží organizace ESL s celkovou dotací půl milionu dolarů.

Martyna Owsik, foto: Entropiq

Martyno, jaká byla první videohra, kterou jste kdy hrála? A pamatujete si na první vítězství?

Těžká otázka. Moje první hra byla CS 1.6. Vlastně si pamatuju svoji první výhru v CS:GQ a to byl nejdůležitější zlom v mé kariéře.

Kolik vám bylo, kdy jste poprvé začala používat počítač? Kdo vás k tomu přivedl?

Bylo mi 10. Mí bratři dost hráli hry a já jsem je pozorovala. Pak jsem začala hrát taky a chytlo mě to.

Jak reaguje okolí, třeba kluci, když se dozví, co děláte? A co na to říkali rodiče?

Rodiče měli trochu radost a trochu obavy, protože tady byly ještě další věci jako třeba škola. Ale změnilo se to, když jsem začala hrát na turnajích. Kluci, ti jsou vždycky nadšení a chtějí vědět úplně všechno!

Jak jste se vlastně dozvěděla o existenci profi hráčských týmů?

To bylo nejspíš hned na začátku mé kariéry hráčky CS:GO. Sledovala jsem profesionální zápasy a fandila některým týmům a pak jsem prostě začala shánět holky, abychom si založily vlastní tým, protože mi nestačilo hrát jenom matchmaking (přiřazování hráčů do skupin při online hraní – pozn. red.).

Je v oboru hodně holek?

Abych byla upřímná, scéně dominují muži. V Polsku nebo i v jiných zemích hraje pár žen na profesionální úrovni, jen se jim nedostává tolik pozornosti jako mužské profi scéně.

Jsou nějaké rozdíly v esportu u vás v Polsku a tady v České republice?

Upřímně, rozdíl cítím. Česká scéna je vyspělejší než polská. Jsem vděčná za to, že můžu být součástí Entropiqu. Ta organizace je tak profesionální, všichni se o nás starají. Je tu skvělá atmosféra. Být mezi takovými lidmi byl můj sen.

Proč jste si vůbec vybrala Counterstrike?

V té době to byla top hra a říkala jsem si, že to prostě zkusím. Začala jsem se pak cítit líp, sebevědoměji. A podívejte, kde jsem dnes!

Musíte jako ženy-hráčky bojovat s předsudky a překážkami?

Samozřejmě. Není kolem nás takový hype jako kolem mužů. Taky o nás říkají, že jsme oproti mužské profesionální scéně podřadné, protože tak nás ženy svět vidí. A ani nebudu mluvit o nemístných poznámkách, protože na catcalling taky narážíme.

Co vás baví kromě esportu? Jak vypadá váš ideální volný den?

Nejspíš trochu cestování a pak pohoda s mým přítelem a s mým úžasným psem.

Jaké jsou vaše sny a plány do budoucna?

Být tou nejlepší verzí sebe sama. Myslím, že to mluví samo za sebe a není potřeba to víc rozvíjet.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Nechtěla jsem se vzdát života, aby rodiče netrpěli, říká plavkyně, která...

Jsou sportovci, jejichž plakáty zdobí statisíce dětských pokojů a suvenýry s jejich podobiznou vydělávají miliony. A pak jsou ti druzí. Ti, jejichž život je...

5 tipů pro letní vlasový styling, který vydrží a šetří čas, vaše vlasy i peněženku

Čeká vás v létě svatební party, festival anebo dovolená u moře? I když nemáme dostatek času, kadeřnici po ruce a ani žádnou inspiraci, chceme na akci vypadat skvěle. Jak na to? Máme pro vás tipy na jednoduchý styling, díky němuž budete za všech okolností vypadat perfektně navzdory počasí.

Poslední záchrana aneb 10 tipů na vánoční dárky

Do Štědrého dne už nezbývá příliš dlouho a vy ještě nemáte ani balící papír, natož nápad, co do něj...

Tereza Kostková: Lhala bych, kdybych říkala, že se mě kritika nedotýká

Je neskutečně sympatická, takřka neustále se směje a energie z ní tryská tak, až se vám trochu točí hlava....
Zavří­t reklamu