Středa, 6 prosince, 2023
spot_img

Kultura ovíněných matek: Taky si po náročném dni dáte skleničku? Nebo radši dvě?

U nás se domácí popíjení alkoholu toleruje, ve světě má ale tento trend znepokojivou pachuť. Proč vlastně mají ženy tendenci sahat po sklence? A nešlo by to třeba nějak jinak?

Milé ženy – matky, rozmohl se nám tady takový nešvar. Od rána do večera jsme v jednom kole, pak konečně zaženeme děti do postelí a… nalijeme si „zaslouženou“ sklenku vína.

Dokonalé matky

Samozřejmě, skloubit mateřství, práci, rodinný, partnerský a osobní život dohromady vůbec není lehké. Je toho moc, co do kvantity činností a povinností, a očekáváme toho od sebe dost i co do kvality provedení – všechno musí být dokonalé. To, že většina z nás je neustále jak papiňák těsně před výbuchem, nikoho nepřekvapí. Pravidelně upustit páru naprosto nutné. Značka rychle. Většina žen kolem nás to dělá taky tak. Na národ holdující alkoholu ve velkém asi nic divného. V cizině už má tento znepokojivý trend jméno – „wine mom culture“ – kultura ovíněných matek.

Ne, nejsme alkoholičky, které by se někde potácely a zapomínaly děti vyzvednout ve školce nebo nestíhaly odevzdat práci včas. Jsme úspěšné, efektivní, mistryně logistiky. Každý den jedeme nanovo, od rána do večera, a stíháme toho fakt hodně. Kromě rodiny a práce ještě chceme být šik, neopomínat osobní rozvoj a stíhat kupu dalších věcí.

Vládnou nám dva ideály naráz a je to trochu prekérní situace. Ideál dokonalé emancipované ženy, která je nezávislá a úspěšná v práci, a ideál dokonalé matky, která se maximálně věnuje dětem, rodině a domovu. Výsledek je ten, že si skoro všechny připadáme mizerně. Jestli řešíte finanční trable a jste na všechno sama, ze života je vyloženě boj o holé přežití. V době covidu se to všechno vyhrotilo, zhoršilo a obnažilo.

Jenže už také dobře víme, že častější popíjení není to nejlepší a rozhodně ne nejzdravější řešení. Alkohol je možná výborný sluha, ale zlý pán, tak to prostě je. Chvála každému dni bez něj. Kdo někdy zkusil detox akci „suchej únor“, dobře to ví. Celkově víc energie. Kvalitnější spánek. Dobrý pocit ze sebe sama. Ale také třeba hezčí pleť – ledviny a játra bez alkoholu jásají a odmění se menšími vráskami a méně nateklými horními i dolními víčky. Pozitivní motivace, dámy!

Je hodně důvodů proč popíjet – a ještě víc důvodů proč popíjení co nejvíc omezovat. Cílem článku rozhodně není morálně kázat. Ani tepat, co děláme špatně nebo neděláme dobře (to zvládáme skvěle samy). Buďme k sobě upřímné, ale laskavé. Nechtějme po sobě víc. Chtějme pro sebe víc. To je rozdíl.

V případě prvním byste jen na ten nekonečný seznam „vše dokonale a čím víc tím líp“ přihodila další položku a nejspíš pojedete na krev dál. V případě druhém celou situaci přehodnotíte a přenastavíte tak, abyste skutečně získala co nejvíc pro sebe. Nejen z čistě zdravých sobeckých důvodů. V životě matky to funguje jako v letadle s kyslíkovou maskou – jestli chcete pomáhat a dávat druhým, musíte mít z čeho brát. Priorita je mít vlastní
zdroje energie a vymyslet co nejefektivnější strategie jejího použití.

Krok číslo jedna – vytipovat největší generátory stresu

Doporučila bych začít od té pitomé snahy o dokonalost. Naučme se přij mout, že stačí být dobrá. Ano! Jste dobrá! Nemusíte být dokonalá. A nikdy nebudete, i kdybyste se rozkrájela. Součástí konceptu „jsem dobrá“ jsou rovnou dva další, neméně úlevné, principy: 1) dělám
vše tak, jak nejlépe umím a 2) požádat o pomoc je normální. Nestihnete všechno. Tak to lépe dnes prostě asi nešlo. Možná to lépe nepůjde v nějakém celém období. Jestli máte malé děti, budou i aktivity, které se octnou na druhé koleji. Tak to bývá – a neznamená to, že je něco špatně. (Nebojte, děti rostou rychle a s nimi i množství času, který budete mít). Nikdy se ale na odstavené koleji nesmíte ocitnout vy sama.

Krok číslo dva – vytipovat účinné antistresové zdroje, které by vás mohly i bavit

Co je ve své podstatě ta večerní sklenička vína? Je to rituál. Signál, že odteď odpočívám. Nic proti vínu, z hlediska antistresových účinků je to ale žalostně málo. Nesázejte na tuhle jednu kartu. Existují daleko účinnější aktivity i pasivity, které nás zbavují negativního stresu a jsou i mnohonásobně zdravější.

Dovolená se zdá jako ideální relax, ale není po ruce každý den. Každý den se však můžete na chvíli zasnít. Foto: Pexels

Odpočinkový rituál

Je nejvyšší čas si vytvořit pořádný, pěkně vymazlený, každodenní odpočinkový rituál. Vědomě a naprosto cíleně do něj zařaďte antistresové položky těžšího kalibru, než je sklenka vína. Existuje mnoho různých technik a cvičení, které jsou expresní, rozpouští stres a přímo podporují naše fyzické i duševní zdraví.

Pohyb, i kdyby jen sestava pár cviků nebo procházka, dechové cvičení, dát si nohy nahoru a chvíli koukat jen tak do blba… Skvělé jsou „beauty rituály“, napojí nás na ženskou notu, o to lépe – kosmetická péče, vonná koupel, jemná masáž obličeje, obličejová jóga… Možná už něco takového i děláte, nebo vás to láká, a zatím jste tomu akorát nedala pevnou pravidelnou strukturu nebo to berete jen jako další „povinnost“. Seskládejte to dohromady a věnujte tomu se záměrem odpočinku patřičnou pozornost. Pusťte si hudbu nebo si k tomu zapalte svíčku. Zapojte všechny smysly. Odpočinkový rituál nás fyzicky i mentálně vede – odkládám tíhu všedního dne – smývám stres a negaci – hýčkám se – mám se ráda. Takové naladění moc potřebujeme.

Nemusíte se toho vína hned vzdávat, jestli vyloženě nechcete. Klidně si tu sklenku nakonec dejte a vychutnejte si ji. Vnímejte ale trochu jinou energii, s jakou si ho dáváte. Není v tom najednou ta urgence, není to ta zkratkovitá neurotická rádoby záchrana. Je to završení smysluplného času, který vám pomáhá a užíváte si to!

Rituál pro unavené královny

→ Zkuste najít jeden nebo dva NOVÉ způsoby, jak se zbavit stresu, a začleňte je do večerního rituálu „přepínání na relax“.

→ Fyzický pohyb. Stačí krátce a cokoliv. Nejde o výkony. Zkuste sestavu pár cviků na protažení zad, úlevu pro bedra a šíji. Procházka. Vytřeste se jak hadrový panák.

→ Dechová cvičení. Jednoduché, geniální řešení. Víc kyslíku, víc pohody. Tip: vygooglete si
„dech radosti“.

→ Obličejová jóga – je fakt skvělá!

→ Popíjejte vesele dál – chuťové pohárky strádat nemusejí – nějaký interesantní nealko nápoj, matcha, smoothie…

→ Naučte se „vypsat bolavou duši“. Strašně to pomáhá. Co se dnes stalo, co se povedlo, co se nepovedlo. Že máte vztek, jste nervózní…

→ Zkuste aplikaci na zvládání stresu a meditace – např. Calm nebo Headspace.

 

Autorka se věnuje seberozvoji a vztahovým tématům na svém blogu Uměnímilovat.cz.

Vychází 28. listopadu

Jak se nebát udělat krok kupředu a proč je pro nás...

Doprava, nebo doleva? Černá, nebo červená? Zůstat, nebo odejít? Pomůžeme vám usnadnit si proces rozhodování, ať už jsou to malá, všední rozhodování, nebo ta zásadní, která mohou úplně změnit život.

Sladký život po francouzsku: Dělejte to jako Francouzi

Začátek školního roku, nové projekty či úplně nová práce a stres? Zkuste si aplikovat intenzivní francouzskou terapii. Sestavili jsme pro vás jednoduchý návod, jak si do každodenního života přenést trochu bohémství, nonšalance, pohody a šarmu. Zn. Hlavně žádný spěch!

Vaše tělo po dvaceti letech v kanceláři? Chlupy v uších, hrb i křečové žíly

Seznamte se s Emmou. Nezdravě vypadající shrbenou paní s křečovými žilami a chlupy v uších. Přesně jako tato figurína...

Úplně jako ve Stranger Things! Hotel v Indianě nabízí stylové ubytování pro fandy seriálu

Vítejte v Hawkinsu! Obývák s blikajícími vánočními světýlky a spoustou retro detailů poslouží jako pomyslný portál do děje populárního seriálu.

Oblíbenost v pracovním kolektivu nezávisí jen na vašem úspěchu, ale i na výsledcích ostatních. Zjistěte, jak se stát týmovým hráčem

Vnímáme, když si nás lidé v práci cení, záleží na nás a máme intenzivní pocit, že jsme součástí něčeho...
Zavří­t reklamu