Čtvrtek, 30 listopadu, 2023

Halina Pawlowská: Nemám ráda vtipy o exkrementech a ženských cyklech

Na začátku 90. let minulého století zapůsobila na české humoristické scéně jako zjevení. Knížky s jejími vtipnými povídkami se staly bestsellery, její televizní Banánové rybičky a předtím i cestovatelský pořad Zanzibar a společenský magazín V žitě měly vysokou sledovanost. Dala podobu tuzemskému takzvanému soft bulváru, časopis Story o životě ve společnosti se stal pojmem. V roce 1994 získala Českého lva za Nejlepší scénář k filmu Díky za každé nové ráno, kde si i zahrála. Ceny sbírala i v dalších soutěžích a nedávno jí vyšla další knížka. A její smích je velmi srdečný a nakažlivý.

 Čemu jste se v poslední době nejvíc zasmála?

Zasmála jsem se sama sobě, když jsem kurýrovi z Rohlíku, který nám měl přivézt potraviny, do telefonu řekla tento pokyn: „Zazvoňte na horní zvonek, otevřete branku, vstupte do zahrady a bzučte!“

Kde a jak vás nejčastěji napadají a přepadají vtipy?

Vůbec mne žádné vtipy nikdy nepřepadají, ale stane se někdy, že je mi směšná situace, ve které jsem se ocitla, a pak, když tu situaci chci popsat, tak vše ještě malounko zveličím a dokomponuji, až je z toho situační komedie!

Kde pro vás leží u vtipů a humorných vystoupení hranice vkusu?

Nemám ráda sprostá slova a nesnáším dvojsmyslné sexuální vtipy. Vyprávět o ženských a mužských orgánech ve společnosti, kde jsou ženy, považuji za nadmíru nevkusné. A taky si nepotrpím na vtipy postavené na exkrementech a ženských cyklech.

Co je pro vás v humoru tabu?

Orgány, vyměšování, vulgarity.

Děláte si ráda legraci z vážných věcí a proč?

Někdy ano. Mám ráda židovský humor a ten veskrze vážný. A ne nadarmo se říká, že humor je jediná cesta ze zoufalství.

Máte nějaký humoristický vzor?

Mám ráda autory, jako byli Salinger, Kingsley Amis, Betty MacDonaldová, Čechov, Fitzgerald… Oni jsou vážní a veselí zároveň.

Smějete se vlastním vtipům?

Většinou žádné vtipy neříkám a většinou se vůbec nesměji.

Kde se vzal váš smysl pro humor?

Myslím, že je to prostě můj způsob nazírání na svět. Chci se smát, myslím, a tuto filosofii jsem převzala od svého otce, že povinností člověka je se bavit!

Mohla byste nám říct svůj nejoblíbenější vtip?

No… vzpomínám si na tenhle: Kohn se Sárou sedí ve vlaku. Sára: „Na co myslíš?“ Kohn: „Tak přemejšlím, co bude, až jeden z nás umře.” Sára: „A na co si přišel?“ A Kohn říká: „Že se asi odstěhuju do Berouna…”

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Tamara Klusová: Zakázala bych fyzické tresty na dětech

Zpěvačka, manželka hudebníka Tomáše Kluse, matka tří dětí a influencerka, kterou na Instagramu sleduje 158 tisíc lidí, využívá svůj vliv k tomu, že dlouhodobě podporuje sociální témata a propaguje udržitelný životní styl.

Připojte se k výzvě Veroniky Čermák Mackové a „zatočte s palmáčem“

Herečka a známá bojovnice v oblasti ekologie na Instagramu požádala přiznivce, aby se stali součástí videa, které má pomoct omezit spotřebu palmového oleje, kvůli němuž se ničí planeta.

Vojtěch Babišta: Rád bořím zdi uvnitř sebe

Jeho tvář můžete znát z řady českých seriálů, reklam nebo třeba kampaní na pánské obleky Bandi či americkou kosmetickou...

První Železný muž s Downovým syndromem, korálový mrakodrap nebo mládě pandy červené. Jaké dobré zprávy nám přinesl rok 2020?

Rok 2020 byl příšerný! Taky máte pocit, že se nedělo nic hezkého? Mozek se ovšem automaticky soustředí na negativní...
Zavří­t reklamu