Pondělí, 5 června, 2023

Halina Pawlowská: Nemám ráda vtipy o exkrementech a ženských cyklech

Na začátku 90. let minulého století zapůsobila na české humoristické scéně jako zjevení. Knížky s jejími vtipnými povídkami se staly bestsellery, její televizní Banánové rybičky a předtím i cestovatelský pořad Zanzibar a společenský magazín V žitě měly vysokou sledovanost. Dala podobu tuzemskému takzvanému soft bulváru, časopis Story o životě ve společnosti se stal pojmem. V roce 1994 získala Českého lva za Nejlepší scénář k filmu Díky za každé nové ráno, kde si i zahrála. Ceny sbírala i v dalších soutěžích a nedávno jí vyšla další knížka. A její smích je velmi srdečný a nakažlivý.

 Čemu jste se v poslední době nejvíc zasmála?

Zasmála jsem se sama sobě, když jsem kurýrovi z Rohlíku, který nám měl přivézt potraviny, do telefonu řekla tento pokyn: „Zazvoňte na horní zvonek, otevřete branku, vstupte do zahrady a bzučte!“

Kde a jak vás nejčastěji napadají a přepadají vtipy?

Vůbec mne žádné vtipy nikdy nepřepadají, ale stane se někdy, že je mi směšná situace, ve které jsem se ocitla, a pak, když tu situaci chci popsat, tak vše ještě malounko zveličím a dokomponuji, až je z toho situační komedie!

Kde pro vás leží u vtipů a humorných vystoupení hranice vkusu?

Nemám ráda sprostá slova a nesnáším dvojsmyslné sexuální vtipy. Vyprávět o ženských a mužských orgánech ve společnosti, kde jsou ženy, považuji za nadmíru nevkusné. A taky si nepotrpím na vtipy postavené na exkrementech a ženských cyklech.

Co je pro vás v humoru tabu?

Orgány, vyměšování, vulgarity.

Děláte si ráda legraci z vážných věcí a proč?

Někdy ano. Mám ráda židovský humor a ten veskrze vážný. A ne nadarmo se říká, že humor je jediná cesta ze zoufalství.

Máte nějaký humoristický vzor?

Mám ráda autory, jako byli Salinger, Kingsley Amis, Betty MacDonaldová, Čechov, Fitzgerald… Oni jsou vážní a veselí zároveň.

Smějete se vlastním vtipům?

Většinou žádné vtipy neříkám a většinou se vůbec nesměji.

Kde se vzal váš smysl pro humor?

Myslím, že je to prostě můj způsob nazírání na svět. Chci se smát, myslím, a tuto filosofii jsem převzala od svého otce, že povinností člověka je se bavit!

Mohla byste nám říct svůj nejoblíbenější vtip?

No… vzpomínám si na tenhle: Kohn se Sárou sedí ve vlaku. Sára: „Na co myslíš?“ Kohn: „Tak přemejšlím, co bude, až jeden z nás umře.” Sára: „A na co si přišel?“ A Kohn říká: „Že se asi odstěhuju do Berouna…”

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Prsteny podle postavení planet a s meteority. Brněnská značka Helioring umí...

Když Ondřej Basler dojížděl nočním vlakem za přítelkyní, přemýšlel, jak by jí originálně vyznal lásku. Pokreslil mnoho papírů, ale nic z toho se mu nezdálo. Když si je ovšem prohlédl podruhé, viděl ve skicách vesmírné objekty. Jako správný nadšenec do astronomie začal přemýšlet, jak by mohl spojit vesmír a šperk. A založil značku Helioring.

Mucha i Toyen zblízka – online a pro všechny ve sbírce HeART of Czechia

Ležíte doma s virózou a nikam nemůžete? A víte, že vilu Tugendhat nebo třeba sbírky Uměleckoprůmyslového muzea si můžete prohlédnout i ze své postele a zdarma?

Josef Dvořáček: Správná cesta nikdy není jednoduchá

Jednatel a spolumajitel značky Sonnentor Josef Dvořáček svůj úspěch postavil na lidskosti, férovosti a nadšení. Na schůzku dorazil v...

Chytré oblečení už není sci-fi. V módě je triko, které sleduje srdeční frekvenci, nebo legíny pomáhající udržet jógové pozice

Od biometrických trik až po ponožky ladící váš běžecký styl – to, co se dříve zdálo jako sci-fi, se...
Zavří­t reklamu