Úterý, 3 října, 2023

Česká značka Cirkulo šije ze zbytků prvotřídních látek domácí výroby

Stojí za ní Veronika a Tereza, které chtěly dát život nevyužitým materiálům. Na udržitelném festivalu Slou Days v pátek a sobotu představí kolekci šatů ze 100% bavlněného saténu.

Značka Cirkulo, která vznikla v loňském roce, vychází z principu udržitelnosti a cirkulární módy. Vzhledem k tomu, že zpracovává zbytkové látky, vzniká od každého designu pouze jeden kus. Můžete si tedy být jistí tím, že oblékáte opravdový originál. Modely šijí nitěmi ze 100% recyklovaného PET zkušené krejčové a krejčí. Prohlédnout a zakoupit si je budete moct na akci Slou Days v hale č. 13 v Pražské tržnici v Holešovicích, kde se ve dnech 18. a 19. listopadu budou prezentovat tvůrci lokální a udržitelné módy, šperků, přírodní kosmetiky, dekorací do bytu nebo i jídla a pití.

Spoluzakladatelce značky Cirkulo Veronice Marešové jsme položili deset otázek o udržitelnosti a životním stylu, na které nám na našem webu odpovídají různé zajímavé osobnosti módy či kultury.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Těžko v tuto chvíli hodnotit dopad na kvalitu života na planetě jako celku, ale co se týká našeho mini českého území, tak usilovně pracuji na snižování množství textilního odpadu, edukaci zákazníků, návratu vnímání hodnoty kvalitního řemesla a umu a na podpoře tradiční výroby. Věřím, že nyní stojím teprve na začátku svého přispívání k dobru věci, České republiky i planety.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

To by měli odpovědět spíše ti ostatní a lidé v mém okolí. Často ale slýchávám narážky v pozitivním slova smyslu na vysokou schopnost vizuální představivosti a inspirovat druhé, vlastnosti, jako jsou organizovanost, systematičnost, cílevědomost, důslednost, orientační smysl a perfekcionismus (ten se snažím potlačovat, protože je často brzdou na cestě kupředu a také žroutem času).

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Určitě doprava osobním automobilem. Bohužel často jezdím sama a delší vzdálenosti, ať už na designové akce a festivaly, nebo za našimi dodavateli a majitelkami butiků, se kterými spolupracujeme.

Šaty z nové saténové kolekce budou k vidění na festivalu Slou Days. Foto: Cirkulo

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Nevybavuji si žádnou větší věc, ale pravidelně si dávám na stranu oblečení s menší vadou a drobnosti, které jednou za čas slepím vteřinovým lepidlem, jako jsou porcelánová brož, ouško od hrnečku nebo dřevěný mlýnek na pepř. Letos v létě se mi utrhnul řemínek na malé kabelce, a když jsem nepochodila u opraváře bot a kabelek (bohužel paní, která se dlouhé roky opravám kabelek věnovala, odešla do důchodu a už není žádný nový nástupce), tak jsem si kůži očistila nůžkami a s kabelku spojila uzlíkem.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Naposled jsem věnovala látky z biobavlny na šití roušek a kamarádce odšťavňovač na výrobu šťáv. Teď přes zimu se chystám na čistku šatníku, vytříděné oblečení pak pošlu do oběhu mezi kamarádky. A co zůstane, daruji Momentu, dobročinnému second handu.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Kromě nějakých doplňků a rádoby módních kousků té doby mne nic nenapadá. Patřím mezi ty, kteří si nákupy více rozmýšlejí, i protože pak nerada řeším, co s tím nepotřebným.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Před pěti týdny, když jsem jela do centra Prahy do vinárny a zpět. MHD se spíše vyhýbám, dělá se mi cestou často špatně. Po městech chodím i delší cesty pěšky, v Praze využívám metro (když je v dosahu a nepřevážím hromadu věcí).

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Svými názory, smyšlením a postoji jsou mi velmi blízcí manažeři Josef Dvořáček (CEO Sonnentoru) a Tomáš Havryluk (bývalý místopředseda představenstva Alzy). Turbulentní vývoj v posledních nepředvídatelných letech a progres obou firem mluví za vše. Ostatně výsledky jejich práce a stopa obou jmenovaných bude v historii obchodu zapsaná už navždy.

Pozornost často věnuji vybraným hostům z podcastů Proti proudu Dana Tržila a Loopa Vojty Kovaly. Ráda sleduji aktivity neziskové organizace INCIEN, um řemesla tkalcovny Kubák, ruční výrobny papírů Papyrea, nábytkáře TON a vývoj skloubení udržitelného a obchodního modelu bylinkového ráje Sonnentor.

Ze světa módy doporučuji rozšířit si obzory přečtením knih Život na míru od reportéra Marka Rabije a Vláda módy od Dany Thomas.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Pevně doufám, že tato funkce nespatří světlo světa, i když by se určitě našla dlouhá řada egoistů v boji o tento post. Nejsem zastáncem směrnic, zákonů a nařízení, které se beztak často porušují a neřeší to zásadní – změnu vzorců a chování jednotlivců. Snažila bych se maximálně využít potenciál vlivu k vedení diskuzí ve společnosti, k osvětě dobrými příklady a podpoře lidí, kteří mají co říct a umějí ostatní zaujmout a inspirovat tím správným směrem. Ať už jde o základní lidské hodnoty, životní postoje nebo zkušenosti.

Veronika Marešová, foto: Cirkulo

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Každodenní drobnosti. Například to, že máme se skupinou přátel domluvený termín společného setkání, ochutnávka nejlahodnějších sušených meruněk, co jsem kdy měla, a také po dlouhé době sauna. Z profesního hlediska každý prodaný Cirkulo kousek, výběr Cirkula do projektu Šantovka Star(t)s, potvrzení účasti na akci Dizajn z kraje na Dolním náměstí v Olomouci a na slovenském Urban Marketu v Bratislavě a také do uzávěrky napsaný článek pro časopis Odpadové fórum.

Vychází 30. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Polární ekoložka Marie Šabacká: Nejde se každý den probudit a být...

Za sedmnáct let práce v polárních krajinách, kde v extrémních podmínkách zkoumá život ukrytý v ledovcích, už se potýkala s pády do trhliny, divokými...

Jeremy Scott se loučí s módním domem Moschino

Nikdo nic netušil, nikdo si nevšiml žádných náznaků. Módní návrhář dnes na Instagramu překvapivě oznámil, že po téměř deseti letech opouští pozici kreativního ředitele Moschino.

Lubor Křížek zadržuje vodu v krajině a opravuje čapí i orlí hnízda

Když zjistil, že hladina vody v jeho studni výrazně klesá, rozhodl se to napravit sám. Vedle toho, že úspěšně bojuje proti suchu, také spravuje a buduje ptačí hnízda.

Roďte jako vévodkyně Kate nebo herečka Jessica Alba: Hypnoporod není jen pro „ezo” ženy, říká lektorka

Porody. Věčné téma. Přestože každá nastávající máma se na příchod svého potomka těší, v nitru většiny z nich panují...
Zavří­t reklamu