Čtvrtek, 30 března, 2023
spot_img

Upeč třeba chleba. Recept na výtečný voňavý domácí chléb

Není na škodu se v době, kdy se zdražuje pečivo, naučit upéct voňavý bochník. O kvásek můžete požádat v jakékoli řemeslné pekárně, kde ho mívají běžně k dispozici. Hodně štěstí!

Domácí chleba s žitným kváskem a kmínem

→ 30 g žitného kvásku z lednice
→ 500 g mouky pšeničné chlebové
→ 350–370 g vody s kefírem (půl napůl)
→ 9 g soli
→ 1 lžička melasy nebo medu
→ 1 lžička kmínu
→ ošatka na 3/4kilový chléb

Do mísy dejte kvásek, melasu a skoro všechnu tekutinu (30 ml nechte na dotažení hustoty). Melasa slouží k nastartování kvasinek. Přisypte mouku smíchanou se solí a kmínem. Vše promíchejte, dokud se směs nespojí. Nesmí zbýt žádná suchá místa (těsto je středně tuhé, kynutím zřídne). Mísu přikryjte víkem a nechte přibližně 9–12 hodin kynout při pokojové teplotě kolem 20–21 °C. Poté těsto zkontrolujte, mělo by zvětšit svůj objem asi o dvě třetiny a být plné bublin. Pokud ne, nechte kynout delší čas. Nakynuté těsto vyklopte na pomoučený vál. Nyní ho dlaněmi rozprostřete do obdélníku a jednoduše stočte. Připravte si předem ošatku a tu řádně vysypejte moukou. Vršek těsta poprašte jemně pšeničnou chlebovou moukou. Ošatku umístěte do plastového boxu a nechte kynout v teple přibližně 2–2,5 hodiny. Vždy pozorujte těsto, všechny doby jsou pouze orientační. Před vložením do trouby můžete těsto naříznout. Pečte v troubě nebo v remosce asi 45 minut.

Vychází 29. března

Pozitivní covídky: Bahenní žena

Life koučka Erika Bach začala psát v době covidu humorně laděné povídky, aby sobě i ostatním zlepšila náladu. Každý měsíc si na našich stránkách budete moct přečíst jednu z jejích pozitivních covídek, jak je nazvala. Tady je první z nich.

Z děcáku k trénování celebrit: Radek Laci se vzepřel osudu

Už jako šestiletý kluk vnímal sport jako útěk ze systému, radost, která ho drží v přítomném okamžiku a chvíli, kdy může být sám sebou....

Selena Gomez královnou Instagramu. Sleduje ji 401 milionů lidí!

Americká zpěvačka a herečka na svém profilu na sociální síti Instagram nasbírala rekordní počet sledujících. Definitivně sesadila z trůnu vládkyni Instagramu modelku Kylie Jenner.

Vít Navrátil: Společnost dohání umělce k potřebě šokovat

Ještě donedávna pochyboval o svém talentu i o tom, jestli vlastně vůbec umí malovat. Dnes už má Vít Navrátil...

Úplně jako ve Stranger Things! Hotel v Indianě nabízí stylové ubytování pro fandy seriálu

Vítejte v Hawkinsu! Obývák s blikajícími vánočními světýlky a spoustou retro detailů poslouží jako pomyslný portál do děje populárního seriálu.
Zavří­t reklamu