Pondělí, 2 října, 2023

Staňte se návrhářkou a splňte si sen o ideální kabelce

Značka Mybelka přináší na český trh revoluční trend v prodeji kabelek. Zákaznice si sama volí tvar, materiál i doplňky. Výsledkem je kabelka přesně podle jejího vkusu, kterou prostě musí milovat. Mybelka navíc používá kvalitní a odolné materiály, jako je kůže nebo semiš. Každý kus je šitý ručně a vydrží dlouhá léta. Tento způsob prodeje nevyžaduje velké skladové zásoby a majitele značky, vysokoškoláky Agnieszku Kozłowskou a Adama Farneho, nenutí do plýtvání a nesmyslných výprodejů.

Položili jsme Agnieszce a Adamovi deset otázek týkajících se životního stylu a udržitelnosti, které jsou základem naší nové rubriky, s níž se budete na webu setkávat průběžně celý rok. Na stejné otázky budou odpovídat zajímavé osobnosti z různých oborů – módy, kultury, byznysu… Třeba vám jejich odpovědi pomohou s motivací či inspirací, když se rozhodnete udělat letos pro planetu a ostatní lidi něco dobrého. Dotazník o tom, jak děláme svět lepší, dostal pracovní název: Upřímně, udržitelně, s úsměvem.

1. Čím jste přispěli k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Tím, že nevyrábíme zbytečné kabelky! Každý náš kus je šitý přímo dle požadavků zákaznice, a tak nešijeme do skladových zásob, kterých bychom se pak museli komplikovaně zbavovat třeba skrze výprodeje. Zákaznice se rozhodne, že si nechá kabelku vyrobit, my ušijeme konkrétní kombinaci, zákaznice má produkt na míru a my nemusíme mít sklady ani poskytovat slevy.

2. Co by se od vás ostatní mohli učit?

Spíše nás napadá, co by od nás okoukávat neměli. Třeba work-life balance nebo dobu, kdy chodíme spát. Musíme se ale pochválit, protože v minulém roce se nám podařilo zlepšit efektivitu práce. Stíhat školu a práci v Mybelce je občas náročné. Zjistili jsme, že je třeba pracovat co nejvíce efektivně, nikoliv u počítače vysedávat hodiny. Zkuste se kouknout na svou práci a zaměřte se na to, co by se dalo třeba zlepšit. Doporučujeme vypnout sociální sítě!

Zakladatelé značky Adam Farny a Agnieszka Kozlowska, foto: Mybelka

3. Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Jediným naším prohřeškem v Mybelce jsou plastové obálky na kartónové krabice. I když víme, že jsou vyráběny ze 70 % z recyklovaného plastového granulátu, tak s tím stále nejsme zcela spokojeni. Je těžké je čímkoliv nahradit. Krabice jsou poměrně velké a používat papírové obálky je bohužel obtížné. Zcela bez obálky to také nejde, krabice se snadno poničí a mohla by se zničit i kabelka. Kromě těchto obálek je naše balení 100% eco-friendly.

4. Co jste si zvládli opravit a nemuseli to vyhazovat?

Agnieszka: V osobním životě toho opravujeme hodně, třeba parkety, dveře nebo lednici. Já ráda vše předělávám a hledám po bazarech staré věci, hlavně tedy nábytek. Snažím se vždy zrecyklovat něco, co již bylo vyrobeno a je často mnohem kvalitnější než to, co je k dostání v obchodech.

5. Jakou věc jste v poslední době dali na charitu nebo poslali znovu do oběhu?

V Mybelce jsme před Vánocemi spolupracovali s mobilním hospicem Ondrášek, který pořádal Vánoční tržiště, na kterém se objevila i Mybelka. V soukromí rádi vracíme do oběhu oblečení, ale také nábytek nebo elektroniku. Je to vždy oboustranná radost. My se zbavíme věcí, které již neslouží původnímu účelu, máme kolem sebe čistší prostředí a navíc má radost někdo druhý.

6. Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídili?

Agnieszka: Na to jsem expert já. Někdy to zkrátka neuhlídám a v nákupní horečce koupím něco, co vůbec nepotřebuji. Nechám se zlákat. Každopádně od doby, co máme nové bydlení, se snažím udržet ho nepřeplácané. Zatím se mi to daří a v bytě opravdu nemáme nic nazbyt. Kdybych měla zavzpomínat, tak to bude asi stroj na popcorn, který jsem si udělala tak dvakrát. Adam zbytečnosti nekupuje a nechává tak větší prostor pro moje přešlapy.

7. Kdy jste jeli naposled hromadnou dopravou?

Jelikož jsme oba stále studenti, tak hromadnou dopravu používáme často a rádi, hlavně v Praze. Tady žijeme a studujeme, ale pocházíme z menšího města, kde je využívání hromadné dopravy někdy obtížné. Tam používáme auto a nebo chodíme pěšky.

Mybelka Camila, foto: Mybelka

8. Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Kniha! A to úplná klasika –⁠ Atomové návyky. Doporučujeme všem alespoň jednou za život přečíst. Super je i Nejbohatší muž v Babylóně plný základních pouček a pravidel.

9. Kdybyste se stali prezidentem zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásili? 

Teď nás hodně baví téma zdraví, takže určitě něco v tomto směru. Vyhlásili bychom dekret o povinném starání se o své zdraví a zjišťování si nových informací. Třeba o tom, jaké mají některé potraviny vliv na naše tělo, detaily o našem spánku nebo světle, ale třeba i základy mentálního zdraví. To by bylo super!

10. Co vám v nedávné době udělalo radost?

Určitě vánoční pohoda. Den před Štědrým dnem jsme zavřeli kancelář a vypnuli telefony a oznámení na sociálních sítích. Po náročném předvánočním shonu, kdy jsme v prosinci zabalili něco přes 800 kabelek, jsme byli rádi, že můžeme vypnout.

 

Více o značce Mybelka najdete na webu www.mybelka.cz.

 

Vychází 30. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Fotograf Matěj Dereck Hard: Známé osobnosti se často nestydí a ukazují...

Matěj Dereck Hard je určitě jednou z nejzajímavějších postav na tuzemské fotografické scéně. Publikuje knihy, ve svých sériích znázorňuje různé typy sebevražd nebo alkoholiků...

Salon Popper Prague: Síla tradice i odkaz první republiky

Salon Popper Prague je dámský krejčovský salon, jenž navazuje na prvorepublikový podnik, který provozovali předci nynější majitelky Evy Matějkové....

Rok 2022 v módě: 10 věcí, které nám tento rok dal/vzal

Módní redaktor a stylista Jiří Hofbauer se obrací za uplynulým rokem a připomíná, co zásadního se v módním průmyslu událo.

Politoložka Lilia Khousnoutdinová má recept na štěstí. Inspirujte se jejími radami

Když sluníčko svítí, ptáci cvrlikají, stromy kvetou a život se nám zdá mimořádně hezký, často to popisujeme slovy “okamžiky...
Zavří­t reklamu