Čtvrtek, 21 září, 2023

Karel Janeček a Lilia Khousnoutdinova –⁠ pár, který vyvolává emoce

On je matematik a miliardář, ona historička, cestovatelka a designérka, která se věnuje ženským a partnerským tématům. Dohromady mají šest dětí, z toho dvě společné. Před čtyřmi roky je při buddhistickém rituálu v Bhútánu sezdalo 21 mnichů. Loni 21. prosince se v pražském kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí stali manželi.

Vybrali jste pro svou svatbu datum 21. 12. 2021. Samé dvojky a jedničky, když nepočítáme nulu v letopočtu. Proč?

Karel: Je naprosto výjimečné, protože čísla 12 a 21 jsou neobyčejná z mnoha matematických i jiných důvodů. Platonské těleso dvanáctistěn je zcela jedinečné a o čísle 21 dokonce rád říkám, že je číslem našeho vesmíru. Mimochodem v těle máme 21 aminokyselin a z toho 12 si umí tělo tvořit samo, nemusíme je tedy přijímat v potravě. Na svatbě jsme měli 33 hostů (21+12) v kostele. Zajímavá čísla jsou pro mě vtipná a hezká hra. Jako třeba 373. Například spropitné (případně celou útratu) dávám jenom taková čísla.

Páni, je fajn mít čas zabývat se takovými věcmi! Jak to vlastně máte s časem vy?

Karel: Oba jsme extrémně vytížení. Epidemie byla pro mě zpočátku trochu zpomalení, pak jsem byl naopak vytíženější. Jsem aktivní v současném dění proti té hysterii, která se objevila ve velké části světa a v rámci které se z vědy má stát nové náboženství, které se zneužívá. Jako bychom žili v nějaké kolektivní hypnóze.
Lilia: Já jsem taky vytížená, ale jinými věcmi. Covid je velké téma, ale Karlovo, takže nemá smysl, abych se jím zabývala i já.
Karel: Ale souzníme.
Lilia: Já se zabývám hlavně reprodukční tematikou, svobodným rozhodováním žen. Reaguji na to, co se děje v Polsku a proniká i na Slovensko, i tam se objevují náznaky nesvobody žen například v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Zdá se, že nás se to netýká, ale podobné tendence se mohou dostat i k nám.

Co máte konkrétně na mysli?

Lilia: U nás? Například covid přinesl hodně „kroků zpátky“, bohužel. Dobře známé jsou například zákazy přítomnosti otců a dul u porodu. Nicméně i mimo epidemii v péči o těhotné a porodech jsou výrazné mezery. Proto jsem se například pustila do projektu podpory
a osvěty porodní asistence. Význam porodních asistentek se ztratil v době socialismu a je třeba ho vrátit zpátky, aby ženy nemusely podnikat porodní turistiku a jezdit za těmito službami do jiných zemí. Porodní turistika je velký sektor, o kterém se nemluví. Sama jsem první dítě odletěla porodit do Anglie.

Oba jste velmi zaměstnaní, musíte čas, kdy jste spolu, plánovat?

Lilia: Ano a je velké štěstí, když se nám podaří plán dodržet. Máme ho výrazně míň, než bych si přála. To mluvím o čase jen pro nás dva. Společného s dětmi je trochu víc. Je také rozdíl být spolu fyzicky v místnosti a být tam plně přítomný. Karel často pracuje, i když jen v hlavě, a já bych si přála, aby se uměl „odpojit“ a byl plně s námi, srdcem, tělem, duší.
Karel: Já cítím, že se za tímto účelem odpojuji od myšlení čím dál více (smích).

Lilia a Karel, foto: Ivy Morwen

Šest dětí. Netrpí při takovém počtu partnerský život?

Karel: V tomto ohledu máme výhodu v podobě lidí, kteří se o děti mohou postarat, když my nemůžeme. Děti jsou ale veliká radost a primárně čas neubírají. Jestli nám ho něco ubírá, tak práce.

Vystoupil jste ostře proti současné očkovací politice. Tím jste ale taky přispěl k už tak výraznému dělení lidí podle názorů na vakcinaci.

Karel: Já ale nejsem antivaxer. Jen jsem ostře proti plošnému očkování dětí, s výjimkou těch polymorbidních nebo obézních. Očkovat ohrožené skupiny je samozřejmě v pořádku. Zároveň si myslím, že by měli lidi používat kritické myšlení a zdravý rozum. Proč třeba neuznávat protilátky? V zájmu ochrany zdraví už to zavání totalitou. To v historii nepamatuju.
Lilia: Dovolím si jako historik oponovat. Zdraví se jako motiv manipulace nebo represe objevovalo v historii opakovaně. Často se používaly argumenty o tom, že jsou některé skupiny třeba špinavé a šíří nemoci. Mor zase církev považovala za trest boží za hříšný život.
Karel: Ale já chci hlavně říct, že je i v době pandemie důležité zachovat možnost svobodného rozhodnutí. Manipulace a nátlak nikam nevedou.

 

 

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Dara Rolins o sociálních sítích, o dceři a o svém dalším...

Její hudební kariéra trvá už čtyři desítky let. Teď se Dara prosazuje i jako zdatná podnikatelka. Pandemie jí sebrala koncerty, dala jí ale naopak čas na rozvíjení nového byznysu.

Radek Štěpánek je ve víru ekologických projektů. Víte, jak umýt auto bez vody?

Český lev, jak se tenisové hvězdě Radku Štěpánkovi přezdívá, předloni po dvaadvaceti letech ukončil úspěšnou kariéru. Jelikož je ale...

Zpěvačka, kterou údajně týral herec Shia LaBeouf, v globální kampani proti domácímu a sexuálnímu násilí burcuje veřejnost

Loni se britská zpěvačka, skladatelka a producentka FKA twigs dostala do hledáčku médií především kauzou s bývalým partnerem Shiou...

Zachraňte restaurace: skočte si pro jídlo s sebou

Následující dny a týdny mohou být pro českou gastronomii likvidační. Už teď některé restaurace zcela uzavřely svůj provoz, ostatní...
Zavří­t reklamu