Pondělí, 6 února, 2023
spot_img

Veganka na útěku: Měla luxusní restauraci, pak přišla o peníze i pověst kvůli muži z internetu

Slíbil jí, že zajistí jejímu psovi nesmrtelnost, a ona zpronevěřila dva miliony dolarů a chtěla s ním uprchnout. Tohle se vážně stalo. A docela nedávno. Opravdový příběh Sarmy Melngailis, veganské královny z Manhattanu, vypráví dokumentární série Veganka na útěku (Bad Vegan), která je od minulého týdne k vidění na Netflixu.

Její bizarní příběh otevřel v roce 2016 v magazínu Vanity Fair novinář Allen Salkin. Sarma Melngailis bývala v New Yorku váženou osobou. Na Manhattanu si v roce 2004 otevřela raw a vegan restauraci Pure Wine and Food, kde si podávaly dveře celebrity jako Owen Wilson, Anne Hathaway nebo Alec Baldwin.

Drahé a syrové

Nebyla první, kdo přišel s nabídkou raw jídel, takové podniky se v USA objevily už v 90. letech. Sarma ale se svým tehdejším partnerem, uznávaným šéfkuchařem Matthewem Kenneym vycítila obchodní potenciál bezmasého stravování a zaměřila se na „posh“ klientelu, která naskočila na trend zdravé výživy, ale nechtěla se vzdát posezení u skleničky. Kvalitní vinný lístek, příjemné prostředí i hvězdná návštěvnost pomohly vzhůru restauraci, jež se stala symbolem moderního životního stylu.

Sarma Melngailis ve své restauraci, foto: Netflix

Sarma původně vystudovala ekonomiku a chvíli pracovala ve finančním sektoru. Až poté objevila vášeň pro jídlo, absolvovala Francouzský kulinářský institut a vrhla se do podnikání v gastronomii. S Matthewem ještě stihli vydat raw kuchařku, ale brzy se rozešli a restaurace, která nabírala na popularitě, zůstala pod jejím vedením.

Nesmrtelný pes

Zkáza započala po roce 2010, když se Sarma seznámila s mužem, který si říkal Shane Fox. Poznala ho na sociálních sítích prostřednictvím diskuze na profilu Aleca Baldwina, proto si myslela, že je to společný známý, a měla k němu důvěru. Ve skutečnosti se jmenoval Anthony Strangis. Byl to gambler a velmi schopný manipulátor. Přesvědčil Sarmu, že jí může dát sílu, aby zachránila svět veganstvím, pro které dýchala. Sarma se za něj provdala a naprosto mu podlehla. Uvěřila mu i to, že jí i jejímu psovi zajistí nesmrtelnost.

Kromě její víry už k tomu potřeboval jen její peníze. Dala mu přístup k bankovním účtům a postupně vyždímala restauraci i investory. Shane utápěl dolary v kasínech, a když už nebylo kde brát, Sarma se s ním vydala na útěk. Chytili je v motelu, když si objednávali pizzu. Neveganskou.

Zneužitá žena

Teprve pak Sarmě došlo, že všechno, čemu věřila, je pryč. Přiznala vinu a odseděla si čtyři měsíce. Zastupoval ji právník Jeffrey Lichtman, který před tím obhajoval mexického drogového bosse přezdívaného El Chapo.

Záhadný Shane Fox alias Anthony Strangis, foto: Netflix

Případ Sarmy Melngailis není příběhem vypočítavé podvodnice a zlodějky, ale důvěřivé a zneužívané ženy, která naletěla násilnickému podvodníkovi. V roce 2018 se se Strangisem rozvedla a nyní žije v New Yorku se svým psem.

Na Instagramu se omluvila, že vědomě nikomu nechtěla ublížit: „Nikdo mi nedržel zbraň u hlavy, takže se samozřejmě bude říkat, že jsem měla na výběr. Jasně. Ale říct, že jsem musela být hloupá nebo šílená, je dost zjednodušující. Nejsem hloupá a nejsem blázen. Cítím se ponížená a zahanbená všemi způsobenými škodami, ale pracuju na tom, abych si znovu vybudovala pevné základy sebedůvěry a sebevědomí.“

Kompletní sumu, kterou dostala od Netflixu, věnovala na vyplacení svých bývalých zaměstnanců, kterým dlužila na výplatách.

Vychází 31. ledna

Oslava ženské spirituality: Žítkovské bohyně, česká královna senzibilů nebo papežka v...

Jak nejlépe oslavit dnešní Mezinárodní den žen? Co třeba připomínkou osudů odvážných, nonkonformních a moudrých žen, které historie nespravedlivě opomíjela. Teď je vyzdvihuje projekt...

5 dobrých zpráv, které vám pomohou zlepšit pondělní den

Představte si, že slavíte 100. narozeniny. Jaký asi povedete život a co budete dělat? Stoletá Britka Edith Murway-Traina zrovna trénuje na další soutěž ve...

Dobrodruh Lukáš Matějček: Během svých výprav často končím ve vězení nebo mám problémy s policií

Když se v osmnácti vydal z ostravského paneláku stopem do Íránu, velmi brzo přišel nejen o celou krosnu, ale...

Frida bude zpívat. Chystá se muzikál o mexické malířce a ikoně feminismu

Muzikál vychází z vášnivého a ničivého vztahu Fridy Kahlo s Diegem Riverou. „V životě se mi staly dvě velké nehody. Jedna v autobuse a ta druhá byla Diego. Diego byl mnohem horší,“ napsala si malířka do deníku.

Karolína Erben: Zakládám si na osobním přístupu

Karolíně Erben bylo čtyřiadvacet let, když se rozhodla založit vlastní cestovní kancelář. Měla obavy, ale věděla, že chce dělat...
Zavří­t reklamu