Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Veganka na útěku: Měla luxusní restauraci, pak přišla o peníze i pověst kvůli muži z internetu

Slíbil jí, že zajistí jejímu psovi nesmrtelnost, a ona zpronevěřila dva miliony dolarů a chtěla s ním uprchnout. Tohle se vážně stalo. A docela nedávno. Opravdový příběh Sarmy Melngailis, veganské královny z Manhattanu, vypráví dokumentární série Veganka na útěku (Bad Vegan), která je od minulého týdne k vidění na Netflixu.

Její bizarní příběh otevřel v roce 2016 v magazínu Vanity Fair novinář Allen Salkin. Sarma Melngailis bývala v New Yorku váženou osobou. Na Manhattanu si v roce 2004 otevřela raw a vegan restauraci Pure Wine and Food, kde si podávaly dveře celebrity jako Owen Wilson, Anne Hathaway nebo Alec Baldwin.

Drahé a syrové

Nebyla první, kdo přišel s nabídkou raw jídel, takové podniky se v USA objevily už v 90. letech. Sarma ale se svým tehdejším partnerem, uznávaným šéfkuchařem Matthewem Kenneym vycítila obchodní potenciál bezmasého stravování a zaměřila se na „posh“ klientelu, která naskočila na trend zdravé výživy, ale nechtěla se vzdát posezení u skleničky. Kvalitní vinný lístek, příjemné prostředí i hvězdná návštěvnost pomohly vzhůru restauraci, jež se stala symbolem moderního životního stylu.

Sarma Melngailis ve své restauraci, foto: Netflix

Sarma původně vystudovala ekonomiku a chvíli pracovala ve finančním sektoru. Až poté objevila vášeň pro jídlo, absolvovala Francouzský kulinářský institut a vrhla se do podnikání v gastronomii. S Matthewem ještě stihli vydat raw kuchařku, ale brzy se rozešli a restaurace, která nabírala na popularitě, zůstala pod jejím vedením.

Nesmrtelný pes

Zkáza započala po roce 2010, když se Sarma seznámila s mužem, který si říkal Shane Fox. Poznala ho na sociálních sítích prostřednictvím diskuze na profilu Aleca Baldwina, proto si myslela, že je to společný známý, a měla k němu důvěru. Ve skutečnosti se jmenoval Anthony Strangis. Byl to gambler a velmi schopný manipulátor. Přesvědčil Sarmu, že jí může dát sílu, aby zachránila svět veganstvím, pro které dýchala. Sarma se za něj provdala a naprosto mu podlehla. Uvěřila mu i to, že jí i jejímu psovi zajistí nesmrtelnost.

Kromě její víry už k tomu potřeboval jen její peníze. Dala mu přístup k bankovním účtům a postupně vyždímala restauraci i investory. Shane utápěl dolary v kasínech, a když už nebylo kde brát, Sarma se s ním vydala na útěk. Chytili je v motelu, když si objednávali pizzu. Neveganskou.

Zneužitá žena

Teprve pak Sarmě došlo, že všechno, čemu věřila, je pryč. Přiznala vinu a odseděla si čtyři měsíce. Zastupoval ji právník Jeffrey Lichtman, který před tím obhajoval mexického drogového bosse přezdívaného El Chapo.

Záhadný Shane Fox alias Anthony Strangis, foto: Netflix

Případ Sarmy Melngailis není příběhem vypočítavé podvodnice a zlodějky, ale důvěřivé a zneužívané ženy, která naletěla násilnickému podvodníkovi. V roce 2018 se se Strangisem rozvedla a nyní žije v New Yorku se svým psem.

Na Instagramu se omluvila, že vědomě nikomu nechtěla ublížit: „Nikdo mi nedržel zbraň u hlavy, takže se samozřejmě bude říkat, že jsem měla na výběr. Jasně. Ale říct, že jsem musela být hloupá nebo šílená, je dost zjednodušující. Nejsem hloupá a nejsem blázen. Cítím se ponížená a zahanbená všemi způsobenými škodami, ale pracuju na tom, abych si znovu vybudovala pevné základy sebedůvěry a sebevědomí.“

Kompletní sumu, kterou dostala od Netflixu, věnovala na vyplacení svých bývalých zaměstnanců, kterým dlužila na výplatách.

Vychází 2. října

Trpěl nezvladatelnou únavou a v práci spal na záchodě. Dnes trenér...

Přitahují lidi z uměleckých oborů, reklamních agentur, novináře i vědce. Silové a kondiční tréninky, během nichž trénujete hlavu stejně jako tělo a ze všeho...

První česká lékařka doma léčit nesměla. Na Balkáně bojovala proti syfilidě

Když se Bohuslava Kecková narodila, většinová společnost zastávala názor, že příliš mnoho vědění poškozuje ženám vaječníky. Na předsudky se neohlížela – jako první Češka dosáhla maturity a následně ve Švýcarsku vystudovala medicínu.

Lenka Vacvalová běží 2000 km přes Alpy a chce vybrat 3 miliony korun

Dnes ráno odstartovala ultratrailová běžkyně Lenka Vacvalová svoji další běžeckou a charitativní výzvu. Běh po trase Via Alpia má přinést peníze pro dětské kardiocentrum v Motole.

Vydavatelka česko-slovenského Vogue Michaela Seewald: Mediální průmysl byl vždy tvrdý byznys. Musíte mít hroší kůži a touhu vyhrát

Když o Michaele Seewald, zakladatelce multimediální společnosti V24 Media a vydavatelce Vogue CS, pátráte na internetu, mnoho osobních informací...

Janina Černá: Cukrfree je životní styl, ne dieta za trest

Odstranit ze svého jídelníčku cukry nemusí být utrpení. „Nejdůležitější je ale záměr, ochota na sobě pracovat a nebát se...
Zavří­t reklamu