Středa, 6 prosince, 2023
spot_img

Oblíbenost v pracovním kolektivu nezávisí jen na vašem úspěchu, ale i na výsledcích ostatních. Zjistěte, jak se stát týmovým hráčem

Vnímáme, když si nás lidé v práci cení, záleží na nás a máme intenzivní pocit, že jsme součástí něčeho většího. Inspirativní myslitel, řečník a kouč Tim Robson vám představuje jednoduchá, přitom funkční pravidla, jak se stát týmovým hráčem.

Práce je velmi kreativní záležitost – a pokud se vám podaří pracovat v oboru, kde můžete využívat své silné stránky, nadání a nadšení, tak vám ani jako práce nepřijde. Půjde spíš o prostor, kde můžete naplno prosazovat své ambice, co nejlépe využít své schopnosti a potenciál a zároveň si naplnit osobní sny a touhy. V práci a vůbec během budování vlastní kariéry se většinou zaměřujeme na sebe a na to, jak se nám daří a jak se cítíme – myslíme na své priority, své výkony, osobní tlaky a na to, jak zapadneme do celkové hierarchie. V tom, jak a jestli jste oblíbení, ale nehraje roli, jak jste na tom vy sami. Podstatné je, jak jsou na tom všichni ostatní.

Věnujte se činnostem, které pomáhají všem

Jestliže se zaměříte na cíle a úkoly, které vás ukážou v pozitivním světle, možná získáte osobní ocenění, ale nepřinese vám to takovou satisfakci jako v případě, když byste s ostatními spolupracovali na naplňování cílů, z nichž bude mít prospěch celý tým, oddělení či divize. Zkuste jednat a myslet, jako byste byli sami ředitelé své firmy; hledejte způsoby, jak budovat a rozvíjet celou firmu, a nezaměřujte se pouze na vlastní závazky. Získáte tak chválu, o kterou stojíte, a zároveň s sebou na piedestal vyzvednete i ostatní.

Zaměřte svou pozornost jinam

Zkuste přemýšlet více o ostatních než o sobě. To, čemu věnujete pozornost, bude rozhodující pro vaši budoucnost. Budete-li myslet jen na sebe, vaši kolegové to poznají. Tvrdě pracujte na svých pracovních vztazích – ptejte se, zjišťujte, zda ostatní něco nepotřebují, pamatujte si důležité věci, které vám jiní o sobě a svých blízkých prozradili, podpořte je, pokud vás požádají o pomoc. Jednou vám za to všichni poděkují.

Ukažte ostatní v dobrém světle

Michael Jordan byl jedním z nejlepších basketbalistů všech dob. Jeho vliv na dění na hřišti a mimo něj byl mimořádný. Odborníci ale tvrdili, že se do Síně slávy dostane až tehdy, až pomůže zlepšit i postavení ostatních. Jakmile toho dosáhl, sláva i tituly byly pro jeho tým mnohem dosažitelnější. Ti nejlepší dokážou strhnout ostatní k lepším výkonům. Znáte oblasti činností, v nichž lidé, se kterými pracujete, ve spolupráci s vámi rostou, rozvíjejí se a zlepšují své výkony?

Plaťte předem (a vždy si získáte uznání)

Toto pravidlo má obrovskou sílu, pomáhat ostatním je to, co otáčí světem. Pomáhejte ostatním dosáhnout jejich cílů, zajímejte se o to, o co se vaši spolupracovníci snaží, a zda pro to můžete udělat něco vy sami. Pokud lidi řídíte, jednou z vašich priorit by mělo být pomáhat jim v růstu, rozvoji a získávání zkušeností, které pozitivně ovlivní jejich kariéru. Obklopujte se lidmi, kteří toho vědí víc než vy A pokud dokážete pomáhat tak, aniž by o tom kdo věděl, nejenže se na sebe budete moci podívat s klidem do zrcadla, ale získáte pocit, že vaše snažení má cenu a význam.

Děkujte, rychle a často

Teď je na řadě uvědomit si, jak je důležité ocenit pomoc těch, kteří pomohli vám, a poděkovat jim za to. Často se stane, že jsme zaneprázdněni a spěcháme kvůli vyřizování dalších věcí, aniž bychom ocenili pomoc ostatních. Může to znít jednoduše, ale dobře napsaný e-mail s poděkováním, telefonát či ručně psaný vzkaz mohou mít v budování vztahů, které v práci všichni potřebujeme k úspěchu, důležitou roli.

Postavte hru na dlouhodobých základech

Agentura NSU byla založena a vybudována na základech dlouhotrvajících pracovních vztahů, z nichž jsou některé patnáct až dvacet let staré. Dodnes dostáváme pravidelně vzkazy od lidí, se kterými jsme pracovali před mnoha lety, v duchu, co se nám podařilo, jak jsme spolehliví a jak důležitou roli jsme hráli pro týmovou práci, společný cíl i pro ně osobně. Investujte do situací a lidí a vybudujte si pověst podporujícího člena týmu, s kterým chtějí ostatní spolupracovat. Může vám to vydržet po celou kariéru i déle…

Vychází 28. listopadu

Pozitivní covídka: Kočičí život

Life koučka Erika Bach začala psát v době covidu povídky, aby sobě i ostatním zlepšila náladu. Každý měsíc si na našich stránkách můžete přečíst jednu z jejích pozitivních covídek, jak je nazvala.

Hvězdami filmu Planeta Praha jsou roháč, slípka, muflon a plch

Město je překvapivě plné fascinující přírody a zvířecích dobrodružství. Odhaluje to novinka od tvůrců úspěšného dokumentu Planeta Česko, která právě přichází do kin.

Instagram smazal fotku obnažené plnoštíhlé černošky. Známá influencerka pak platformu donutila k nečekanému kroku

Aktivity hnutí Black Lives Matter a nejrůznější diskuse o rasové nerovnosti se v posledních měsících promítly snad do všech...

Správně strávená dovolená snižuje riziko srdečních onemocnění. Naplánujte si ji podle osvědčeného receptu osobní koučky

Dovolená. Sladké slovo a čas, na který se většinou těšíme a pečlivě ho plánujeme. Mnoho studií poukazuje na to,...

Karolína Kurková, Eva Herzigová nebo Hailey Bieber ukázaly na virtuální přehlídce svá těla i vlastní modely. Bojují tak proti koronaviru

Kim Kardashian, Hailey Bieber, Karlie Kloss, Adriana Lima, Irina Shayk nebo třeba české krásky Eva Herzigová a Karolína Kurková. Nejznámější světové modelky, modelové a hvězdy se...
Zavří­t reklamu