Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Nejoblíbenější ze všech. Proč má modrá barva kouzelnou moc?

Díváte se na mořskou hladinu nebo na proměnlivé modré odstíny, které tvoří oblohu a cítíte, že vás objímá klid a uvolnění? Zřejmě intuitivně vnímáte, že modrá barva má léčivé účinky. S její pomocí je možné uvést často zmatený lidský organismus zpět do zákonitého řádu a je také ústřední barvou aktuálního vydání WHAT.


Modrá je barvou stability, důvěry a klidu. Je spojená s vodním elementem a ženskou energií, věrností, něhou a prý evokuje sladkou chuť a podporuje léčení. Mívají ji rádi citliví lidé s bohatým vnitřním životem, introverti, kteří hledají lásku a laskavost. Patří ke znamení Vah. Průzkum společnosti YouGov provedený v deseti zemích na čtyřech kontinentech ukázal, že modrá barva je nejoblíbenější napříč všemi zeměmi. Nejvíce se líbí 23 % (v Indonésii) až 33 % (ve Velké Británii), což ji řadí o 8-18 bodů před ostatní barvy.

Foto: unsplash

Výlet za krásou modrotisku

Protože k moři nemůžete vyjet každý víkend, za indigo barvou se můžete vydat třeba do modrotiskové dílny. Modrotisk je natolik výjimečný, že se v roce 2018 dostal na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO. S příchodem textilních továren však tyto dílny zanikaly a udržely se jen dvě – dílna rodiny Danzingerových v Olešnici na Moravě a dílna rodiny Jochových ve Strážnici. Vydáte-li se do dílny Danzingerových, která zde funguje od roku 1816, objevíte původní dřevěné ruční formy a techniky barvení indigem.V jejich prodejně si můžete koupit šátky, sukně, polštáře či fěrtochy (zástěry, pozn. red.). Nabízí i možnost výroby vlastního vzoru nebo exkurzi do výroby.

Chcete zhubnout? Jezte z modrého talíře

Modrá barva je jednou z nejoblíbenějších barev, ale zároveň jednou z nejméně chutných. Některé redukční dietní plány dokonce doporučují jíst jídlo z modrého talíře. Proč? Modrá se v potravinách přirozeně vyskytuje jen zřídka. Lidé jsou také uzpůsobeni k tomu, aby se vyhýbali potravinám, které jsou jedovaté a modré zbarvení je často známkou zkaženosti nebo jedu. Modrá barva může také ovlivnit fyziologické funkce člověka. Dokáže snížit srdeční frekvenci člověka, což způsobuje ospalý efekt.

Foto: unsplash

Léčivá síla modré

V lidovém léčitelství se ví, že je modrá doslova zázračná barva. Některé léčivé prostředky se zpracovávají z modrých rostlin. Podle prastarého zvyku se rány zakrývaly obklady z modrého šátku. Tato barva má antiseptický a chladivý účinek. Rolníci ukrývali obilí určené k setbě do modré zástěry, neboť tato barva prý podporuje vyklíčení semene a růst rostlin. K tomu temně modrá – indigová barva má vliv na nervový systém a blahodárný účinek na duševně nemocné.

Foto: unsplash

Proč se Panna Marie halí do modrého pláště

V 11. a 12. století se modrá stala velmi populární a začala se objevovat v uměleckých dílech. Šlo o takzvanou mariánskou modř, kterou byl malován háv Panny Marie. Modrá tu měla symbolizovat moudrost, víru a smutek. Jedna z významných fresek Giotta di Bondone v Padově představuje Pannu Marii objímající mrtvé tělo Kristovo. Je jasným důkazem tehdejší modré vlny. Oděv Marii zakrývá tělo, ale také ho zdobí a je protipólem často používané purpurové, která byla následně spojována se světskou panovnickou mocí.

Foto: unsplash

Vychází 28. listopadu

Pozitivní covídka: Děsivý Ježíšek

Life koučka Erika Bach začala psát v době covidu humorně laděné povídky, aby sobě i ostatním zlepšila náladu. Každý měsíc si na našich stránkách budete moct přečíst jednu z jejích pozitivních covídek, jak je nazvala. Tentokrát je tu vánoční.

Jak po zimě pročistit tělo? Pozvěte si do kuchyně medvědí česnek

Pro tuto jarní bylinu si do přírodní lékárny odjakživa chodí i medvědi, sem sahá také původ jejího názvu. Obsahuje vitaminy, minerální látky, velké množství...

Student jezdí po Evropě jen na elektrokole a natáčí videa. V nich pak odhaluje, jak odvrátit klimatickou krizi

Francouzský student se vydal na sedm tisíc kilometrů dlouhou cestu po Evropě jen na elektrokole a s rozpočtem sedm...

Jsou ženy ve vesmíru lepšími velitelkami než muži?

Vědkyně vyhodnotila informace z výzkumné stanice, která simuluje pobyt na Marsu, a zjistila, že ženy se pro dlouhodobé mise...

Kde se rodí udržitelné diamanty, jakým fandí i Leonardo DiCaprio?

Ačkoli je tradiční diamantový průmysl považován za ryze mužské odvětví, nová vlna reprezentovaná laboratořemi je naopak zastoupena hlavně ženami....
Zavří­t reklamu