Tři tipy na výlety jsme vybrali z interaktivní mapy České republiky, kterou sestavil cestovatel Ladislav Zibura za pomoci svých fanoušků. Je v ní něco pro milovníky památek, přírody i kuriozit.
Ladislav Zibura loni vydal pátou knihu Prázdniny v Česku. Když si plánoval cestu, vyzval na Facebooku své příznivce, aby mu posílali tipy na zajímavá, třeba ne úplně známá místa, která u nás stojí za návštěvu. Výsledkem je mapa s 600 výletními tipy, kterou si sami můžete prozkoumat na Zibura.cz/vylety. Nás v ní zaujala tato tři místa opředená záhadami.
Ústavní hřbitov Bohnice, Praha
Historický hřbitov patřil k nedaleké psychiatrické léčebně, což přispívá k jeho pověsti místa, kde proudí nejvíc negativní energie. Hospitalizovaní pomáhali hřbitov stavět, vyráběli rakve a mnozí z nich zde také našli místo svého posledního odpočinku. Pohřbívalo se často bez obřadu, bez náhrobků. Jsou zde pochováni vojáci z obou světových válek, kteří v bojích přišli o rozum, leží tu sebevrazi i vrazi. Od poloviny 20. století už další hroby nepřibývají a zarostlý a zpustlý hřbitov se v 80. letech stal dějištěm duchařských seancí i satanistických rituálů. Miloš Forman u zdejší kaple točil scénu z filmu Amadeus. V současnosti na hřbitově probíhá rekonstrukce, aby mohl být zpřístupněn veřejnosti.
Statek Pohádka, Plzeňský kraj
Nedaleko Čachrova stojí rozpadající se statek Pohádka. Pohádkového na něm není nic, je spíš hororový. V roce 1828 v nedaleké obci vypukl požár a místní z toho obvinili bábu bylinkářku, která žila u statku. Nařkli ji z čarodějnictví a ukamenovali. Před smrtí proklela obyvatele statku a od té doby tam prý straší. Ty, kteří tam žili, stíhaly tragédie a psychické problémy. Po revoluci si samotu pronajal Ivan Roubal, do té doby muž s čistým trestním rejstříkem. Až pak se z něj stal sériový vrah. Dvě oběti údajně zabil přímo na statku a dal je sežrat prasatům, která tam choval. Dům je nyní opuštěný.
Rosa coeli, Jihomoravský kraj
Nejstarší ženský klášter na Moravě založil v roce 1181 krutý pán Vilém, aby odčinil škody, které způsobil se svými vojsky v Rakousích. Klášter několikrát vyhořel, vyplenili ho husité. Počátkem 16. století se za zdmi údajně odehrávaly orgie s členkami řádu. Možná na ně zaútočili vesničané pobouření zvěstmi, možná se jeptišky samy rozutekly. Klášter v roce 1526 každopádně zanikl a od požáru roku 1703 už budovy jen chátraly. Působivé ruiny se silnou energií můžete znát třeba z pohádky O statečném kováři, filmu Hlas pro římského krále nebo z druhé řady mysteriozního seriálu Labyrint. Areál zříceniny v Dolních Kounicích je národní kulturní památkou a je přístupný. V létě se tu konají i komentované noční prohlídky za svitu loučí. Dejte si ale pozor, prý se tu dějí magické věci…