Úterý, 30 května, 2023
spot_img

Kdo se bojí, nesmí na výlet. Vydejte se na místa, kde straší

Tři tipy na výlety jsme vybrali z interaktivní mapy České republiky, kterou sestavil cestovatel Ladislav Zibura za pomoci svých fanoušků. Je v ní něco pro milovníky památek, přírody i kuriozit.

Ladislav Zibura loni vydal pátou knihu Prázdniny v Česku. Když si plánoval cestu, vyzval na Facebooku své příznivce, aby mu posílali tipy na zajímavá, třeba ne úplně známá místa, která u nás stojí za návštěvu. Výsledkem je mapa s 600 výletními tipy, kterou si sami můžete prozkoumat na Zibura.cz/vylety. Nás v ní zaujala tato tři místa opředená záhadami.

Ústavní hřbitov Bohnice, Praha

Historický hřbitov patřil k nedaleké psychiatrické léčebně, což přispívá k jeho pověsti místa, kde proudí nejvíc negativní energie. Hospitalizovaní pomáhali hřbitov stavět, vyráběli rakve a mnozí z nich zde také našli místo svého posledního odpočinku. Pohřbívalo se často bez obřadu, bez náhrobků. Jsou zde pochováni vojáci z obou světových válek, kteří v bojích přišli o rozum, leží tu sebevrazi i vrazi. Od poloviny 20. století už další hroby nepřibývají a zarostlý a zpustlý hřbitov se v 80. letech stal dějištěm duchařských seancí i satanistických rituálů. Miloš Forman u zdejší kaple točil scénu z filmu Amadeus. V současnosti na hřbitově probíhá rekonstrukce, aby mohl být zpřístupněn veřejnosti.

Statek Pohádka, Plzeňský kraj

Nedaleko Čachrova stojí rozpadající se statek Pohádka. Pohádkového na něm není nic, je spíš hororový. V roce 1828 v nedaleké obci vypukl požár a místní z toho obvinili bábu bylinkářku, která žila u statku. Nařkli ji z čarodějnictví a ukamenovali. Před smrtí proklela obyvatele statku a od té doby tam prý straší. Ty, kteří tam žili, stíhaly tragédie a psychické problémy. Po revoluci si samotu pronajal Ivan Roubal, do té doby muž s čistým trestním rejstříkem. Až pak se z něj stal sériový vrah. Dvě oběti údajně zabil přímo na statku a dal je sežrat prasatům, která tam choval. Dům je nyní opuštěný.

Rosa coeli, Jihomoravský kraj

Nejstarší ženský klášter na Moravě založil v roce 1181 krutý pán Vilém, aby odčinil škody, které způsobil se svými vojsky v Rakousích. Klášter několikrát vyhořel, vyplenili ho husité. Počátkem 16. století se za zdmi údajně odehrávaly orgie s členkami řádu. Možná na ně zaútočili vesničané pobouření zvěstmi, možná se jeptišky samy rozutekly. Klášter v roce 1526 každopádně zanikl a od požáru roku 1703 už budovy jen chátraly. Působivé ruiny se silnou energií můžete znát třeba z pohádky O statečném kováři, filmu Hlas pro římského krále nebo z druhé řady mysteriozního seriálu Labyrint. Areál zříceniny v Dolních Kounicích je národní kulturní památkou a je přístupný. V létě se tu konají i komentované noční prohlídky za svitu loučí. Dejte si ale pozor, prý se tu dějí magické věci…

Vychází 29. května

Jak prožít taneční extázi bez drog a alkoholu: Vyzkoušejte ecstatic dance

Není to zumba, hip-hop, balet ani klasická taneční party. Pro některé hraje roli duchovní rovina, jiní sází na emoční stránku, další to berou jako...

Pravidla pro turné Beyoncé: Žádný alkohol a žádné „MeToo“

V létě příštího roku se hudební královna rozjede na světové turné k letošnímu albu Renaissance a chce pro svůj tým zajistit bezpečné prostředí. Zakázala drogy a mejdany a nabízí psychickou podporu.

Přijměte pozvání do surrealistického snu s novou módní kolekcí Mi fashion label

Návrhářka Lenka Mulabegovič spojila v nové snové kolekci minimalismus s výrazným vizuálem, jenž je poctou umělcům, jako jsou René Magritte a Man Ray. Představí ji na Designbloku.

Štědrovečerní tabule podle nízkosacharidové diety

Řešíte před Vánoci, jaké připravíte štědrovečerní menu? Tradiční kapr s bramborovým salátem k adventním svátkům zkrátka patří a vy...

Norové přišli s účinným receptem na dobrou náladu. Skrývá se pod pojmem friluftsliv

Díky free-luftz-liv (takhle se to pravděpodobně čte), si lidé v severských zemích udržují dobrou náladu. Na termín poukázal už...
Zavří­t reklamu