Pondělí, 6 února, 2023
spot_img

Kdo se bojí, nesmí na výlet. Vydejte se na místa, kde straší

Tři tipy na výlety jsme vybrali z interaktivní mapy České republiky, kterou sestavil cestovatel Ladislav Zibura za pomoci svých fanoušků. Je v ní něco pro milovníky památek, přírody i kuriozit.

Ladislav Zibura loni vydal pátou knihu Prázdniny v Česku. Když si plánoval cestu, vyzval na Facebooku své příznivce, aby mu posílali tipy na zajímavá, třeba ne úplně známá místa, která u nás stojí za návštěvu. Výsledkem je mapa s 600 výletními tipy, kterou si sami můžete prozkoumat na Zibura.cz/vylety. Nás v ní zaujala tato tři místa opředená záhadami.

Ústavní hřbitov Bohnice, Praha

Historický hřbitov patřil k nedaleké psychiatrické léčebně, což přispívá k jeho pověsti místa, kde proudí nejvíc negativní energie. Hospitalizovaní pomáhali hřbitov stavět, vyráběli rakve a mnozí z nich zde také našli místo svého posledního odpočinku. Pohřbívalo se často bez obřadu, bez náhrobků. Jsou zde pochováni vojáci z obou světových válek, kteří v bojích přišli o rozum, leží tu sebevrazi i vrazi. Od poloviny 20. století už další hroby nepřibývají a zarostlý a zpustlý hřbitov se v 80. letech stal dějištěm duchařských seancí i satanistických rituálů. Miloš Forman u zdejší kaple točil scénu z filmu Amadeus. V současnosti na hřbitově probíhá rekonstrukce, aby mohl být zpřístupněn veřejnosti.

Statek Pohádka, Plzeňský kraj

Nedaleko Čachrova stojí rozpadající se statek Pohádka. Pohádkového na něm není nic, je spíš hororový. V roce 1828 v nedaleké obci vypukl požár a místní z toho obvinili bábu bylinkářku, která žila u statku. Nařkli ji z čarodějnictví a ukamenovali. Před smrtí proklela obyvatele statku a od té doby tam prý straší. Ty, kteří tam žili, stíhaly tragédie a psychické problémy. Po revoluci si samotu pronajal Ivan Roubal, do té doby muž s čistým trestním rejstříkem. Až pak se z něj stal sériový vrah. Dvě oběti údajně zabil přímo na statku a dal je sežrat prasatům, která tam choval. Dům je nyní opuštěný.

Rosa coeli, Jihomoravský kraj

Nejstarší ženský klášter na Moravě založil v roce 1181 krutý pán Vilém, aby odčinil škody, které způsobil se svými vojsky v Rakousích. Klášter několikrát vyhořel, vyplenili ho husité. Počátkem 16. století se za zdmi údajně odehrávaly orgie s členkami řádu. Možná na ně zaútočili vesničané pobouření zvěstmi, možná se jeptišky samy rozutekly. Klášter v roce 1526 každopádně zanikl a od požáru roku 1703 už budovy jen chátraly. Působivé ruiny se silnou energií můžete znát třeba z pohádky O statečném kováři, filmu Hlas pro římského krále nebo z druhé řady mysteriozního seriálu Labyrint. Areál zříceniny v Dolních Kounicích je národní kulturní památkou a je přístupný. V létě se tu konají i komentované noční prohlídky za svitu loučí. Dejte si ale pozor, prý se tu dějí magické věci…

Vychází 31. ledna

Češka tvořící pro Coldplay, Metallica s krví nebo drahý banán od...

Jsou alba, která potěší nejen váš sluch, ale i oko. Jak to dopadlo, když známí hudebníci oslovili ke spolupráci na přebalech svých desek originální umělce?

Propadněte kouzlu lázní a wellness. 5 míst, které bude milovat vaše...

Kvalitní wellness a lázeňské zázemí je stále častějším kritériem pro výběr hotelu. Zapomeňte na stres, napětí i starosti a dopřejte si povznášející chvíle v...

Brad Pitt, Sia nebo Joaquin Phoneix. Slavní vegani zachraňují planetu

„Tím, že bude člověk laskavý ke zvířatům, nic neztratí,“ říká v jednom ze svých nejznámějších citátů americký herec Joaquin...

Malíř Milan Sodoma se snaží zachytit ženskou energii

Minimalistická díla Milana Sodomy se vyloženě hodí do designových interiérů. Zeptali jsme se ho, jaké umělecké dílo by chtěl...

Filmová studia a televize jdou společně do boje proti obtěžování a šikaně

BBC, HBO a další hercům mimo jiné slibují zajistit na place při erotických scénách koordinátory intimity. Herec Sean Bean přitom nedávno prohlásil, že takový koordinátor zabíjí atmosféru.
Zavří­t reklamu