Pátek, 1 prosince, 2023
spot_img

Kdo se bojí, nesmí na výlet. Vydejte se na místa, kde straší

Tři tipy na výlety jsme vybrali z interaktivní mapy České republiky, kterou sestavil cestovatel Ladislav Zibura za pomoci svých fanoušků. Je v ní něco pro milovníky památek, přírody i kuriozit.

Ladislav Zibura loni vydal pátou knihu Prázdniny v Česku. Když si plánoval cestu, vyzval na Facebooku své příznivce, aby mu posílali tipy na zajímavá, třeba ne úplně známá místa, která u nás stojí za návštěvu. Výsledkem je mapa s 600 výletními tipy, kterou si sami můžete prozkoumat na Zibura.cz/vylety. Nás v ní zaujala tato tři místa opředená záhadami.

Ústavní hřbitov Bohnice, Praha

Historický hřbitov patřil k nedaleké psychiatrické léčebně, což přispívá k jeho pověsti místa, kde proudí nejvíc negativní energie. Hospitalizovaní pomáhali hřbitov stavět, vyráběli rakve a mnozí z nich zde také našli místo svého posledního odpočinku. Pohřbívalo se často bez obřadu, bez náhrobků. Jsou zde pochováni vojáci z obou světových válek, kteří v bojích přišli o rozum, leží tu sebevrazi i vrazi. Od poloviny 20. století už další hroby nepřibývají a zarostlý a zpustlý hřbitov se v 80. letech stal dějištěm duchařských seancí i satanistických rituálů. Miloš Forman u zdejší kaple točil scénu z filmu Amadeus. V současnosti na hřbitově probíhá rekonstrukce, aby mohl být zpřístupněn veřejnosti.

Statek Pohádka, Plzeňský kraj

Nedaleko Čachrova stojí rozpadající se statek Pohádka. Pohádkového na něm není nic, je spíš hororový. V roce 1828 v nedaleké obci vypukl požár a místní z toho obvinili bábu bylinkářku, která žila u statku. Nařkli ji z čarodějnictví a ukamenovali. Před smrtí proklela obyvatele statku a od té doby tam prý straší. Ty, kteří tam žili, stíhaly tragédie a psychické problémy. Po revoluci si samotu pronajal Ivan Roubal, do té doby muž s čistým trestním rejstříkem. Až pak se z něj stal sériový vrah. Dvě oběti údajně zabil přímo na statku a dal je sežrat prasatům, která tam choval. Dům je nyní opuštěný.

Rosa coeli, Jihomoravský kraj

Nejstarší ženský klášter na Moravě založil v roce 1181 krutý pán Vilém, aby odčinil škody, které způsobil se svými vojsky v Rakousích. Klášter několikrát vyhořel, vyplenili ho husité. Počátkem 16. století se za zdmi údajně odehrávaly orgie s členkami řádu. Možná na ně zaútočili vesničané pobouření zvěstmi, možná se jeptišky samy rozutekly. Klášter v roce 1526 každopádně zanikl a od požáru roku 1703 už budovy jen chátraly. Působivé ruiny se silnou energií můžete znát třeba z pohádky O statečném kováři, filmu Hlas pro římského krále nebo z druhé řady mysteriozního seriálu Labyrint. Areál zříceniny v Dolních Kounicích je národní kulturní památkou a je přístupný. V létě se tu konají i komentované noční prohlídky za svitu loučí. Dejte si ale pozor, prý se tu dějí magické věci…

Vychází 28. listopadu

Adam Ondra a Jo Nesbø: Co mají společného?

Úspěšný český sportovec a úspěšný norský spisovatel se setkali pod Pálavou. Podívejte se na video z jejich společného horolezeckého zážitku.

6 tipů na výlety: Nejkrásnější české vyhlídky a rozhledny

Prázdniny se chýlí ke konci, ale stále jsou před námi dny s krásným počasím, kdy můžeme vyrazit na výlet, ať už máme celý víkend anebo jen jedno odpoledne. O tipy na zajímavé výhledy a rozhledny se s námi podělili tvůrci cestovatelského seriálu Počesku a jeden tip přidává WHAT.

Politoložka Lilia Khousnoutdinová má recept na štěstí. Inspirujte se jejími radami

Když sluníčko svítí, ptáci cvrlikají, stromy kvetou a život se nám zdá mimořádně hezký, často to popisujeme slovy “okamžiky...

Vaše tělo po dvaceti letech v kanceláři? Chlupy v uších, hrb i křečové žíly

Seznamte se s Emmou. Nezdravě vypadající shrbenou paní s křečovými žilami a chlupy v uších. Přesně jako tato figurína...

Kvůli obřízce jsou porody pro masajské ženy rizikové. České závodnice to chtějí změnit

Ačkoli Lilia Khousnoutdinova jako malá tvrdila, že sama mít děti nebude, dnes je právě mateřství jejím hlavním tématem. Pro lepší podmínky porodů je ochotna udělat mnohé. Nejen v ČR, ale i ve světě. Za pár týdnů se stane členkou posádky porodní rallye na pomoc masajským matkám a jejich novorozeným dětem.
Zavří­t reklamu