Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Bill Gates má plán, jak bojovat se změnou klimatu. Čím může pomoct každý z nás?

Poslechněte si zdarma audio verzi knihy Jak zabránit klimatické katastrofě: Řešení, která máme, a průlomy, které potřebujeme. Americký podnikatel v ní přináší konkrétní rady a doporučení pro jednotlivce, firmy i politiky.

Bill Gates není jen významnou osobností na poli informačních technologií. Je také důležitým hráčem v environmentální problematice. Jako aktuálně čtvrtý nejbohatší muž světa může ovlivnit, jak se bude na planetě žít za pár let. Od roku 2015 prostřednictvím své společnosti Breakthrough Energy investuje miliardy dolarů do inovací v oblasti udržitelné energie a snižování emisí skleníkových plynů. Setkává se s politiky a vědci, má tedy ke klimatu co říct a není od věci si ho poslechnout.

Po dvou knihách z 90. let zaměřených na byznys a IT vydal loni příručku Jak zabránit klimatické katastrofě, v níž shrnuje výsledky nejnovějších výzkumů a své postoje. Trochu děsí tím, že nám nestačí jen snižovat emise, ale je třeba aktuálních 51 miliard tun emisí, které ročně vypouštímě, dostat na nulu. Zároveň dává naději, že je to možné. Problém je složitý a změna náročná, neleží však jen v rukou politiků a firem.

Bill Gates, foto: Kuhlmann/MSC, Creative Commons

Zmůže něco jednotlivec?

Gates říká, že jako spotřebitelé máme velkou moc a vliv na to, jak budou firmy měnit svoji nabídku. Tím, že si budeme ochotní připlatit za „zelené“ produkty, energii nebo třeba elektromobily, dáme výrobcům jasný signál, že o takové zboží je zájem, a to se stane dostupnějším. Naopak můžeme snižovat poptávku po mase a jiných ekologicky problematických komoditách. Síla měnit věci také spočívá v aktivismu. Můžeme demonstrovat a oslovovat politiky, aby věděli, co si voliči přejí, a byli spíše motivovaní uvádět změny do pohybu.

Audiokniha Bill Gates: Jak zabránit klimatické katastrofě je do 19. února zdarma k poslechu na stránkách Českého rozhlasu Plus.

Vychází 30. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Streetartový umělec David Strauzz žil kdysi na ulici, dnes vystavuje na...

Jeho rodiče emigrovali z Československa do Kanady, on se po smrti matky rozhodl živit uměním, vycestoval do Evropy a nakonec se usadil v Praze. Tvoří muraly se sociální tematikou i komerční zakázky pro velké firmy. Nově jsou jeho díla k vidění v hotelu The Mozart Prague.

Odběr kostní dřeně téměř nebolí. Genetickou shodu v rodině má jen 25 % lidí, ostatní musejí spoléhat na veřejný registr dárců

Martina Chmelová organizuje Nábory hrdinů. Jezdí po republice, motivuje lidi k zápisu do registru dárců a vyvrací mýty a obavy, které kolem darování kostní dřeně panují.

Rychle a zeleně. Do kin dorazil BANGER. – drogová jízda Prahou natočená na iPhone

„Rap je hudba ulice, a chtěl jsem, aby náš film působil jako film ulice,“ vysvětluje režisér a scenárista Adam Sedlák kreativní volbu natáčet na mobilní telefon. Díky tomu se taky lépe dařilo dodržovat zásady zeleného natáčení.

Ájurvéda: Jak jíst, abyste si udrželi přirozenou váhu

Ájurvédské stravování je známé už tisíce let, v jeho zásadách se zrcadlí principy ájurvédské medicíny, které mají podobný cíl – podpořit zdraví těla i mysli.
Zavří­t reklamu