Pátek, 27 května, 2022
spot_img

Bill Gates má plán, jak bojovat se změnou klimatu. Čím může pomoct každý z nás?

Poslechněte si zdarma audio verzi knihy Jak zabránit klimatické katastrofě: Řešení, která máme, a průlomy, které potřebujeme. Americký podnikatel v ní přináší konkrétní rady a doporučení pro jednotlivce, firmy i politiky.

Bill Gates není jen významnou osobností na poli informačních technologií. Je také důležitým hráčem v environmentální problematice. Jako aktuálně čtvrtý nejbohatší muž světa může ovlivnit, jak se bude na planetě žít za pár let. Od roku 2015 prostřednictvím své společnosti Breakthrough Energy investuje miliardy dolarů do inovací v oblasti udržitelné energie a snižování emisí skleníkových plynů. Setkává se s politiky a vědci, má tedy ke klimatu co říct a není od věci si ho poslechnout.

Po dvou knihách z 90. let zaměřených na byznys a IT vydal loni příručku Jak zabránit klimatické katastrofě, v níž shrnuje výsledky nejnovějších výzkumů a své postoje. Trochu děsí tím, že nám nestačí jen snižovat emise, ale je třeba aktuálních 51 miliard tun emisí, které ročně vypouštímě, dostat na nulu. Zároveň dává naději, že je to možné. Problém je složitý a změna náročná, neleží však jen v rukou politiků a firem.

Bill Gates, foto: Kuhlmann/MSC, Creative Commons

Zmůže něco jednotlivec?

Gates říká, že jako spotřebitelé máme velkou moc a vliv na to, jak budou firmy měnit svoji nabídku. Tím, že si budeme ochotní připlatit za „zelené“ produkty, energii nebo třeba elektromobily, dáme výrobcům jasný signál, že o takové zboží je zájem, a to se stane dostupnějším. Naopak můžeme snižovat poptávku po mase a jiných ekologicky problematických komoditách. Síla měnit věci také spočívá v aktivismu. Můžeme demonstrovat a oslovovat politiky, aby věděli, co si voliči přejí, a byli spíše motivovaní uvádět změny do pohybu.

Audiokniha Bill Gates: Jak zabránit klimatické katastrofě je do 19. února zdarma k poslechu na stránkách Českého rozhlasu Plus.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...
The Art Evening

The Art Evening představí novinky z různých oblastí umění. A to...

V luxusních prostorech KARE Design se sejdou zástupci prestižních značek ze světa fashion, design, art a beauty, aby představili svou nejnovějších kolekci. Večer s...

Časopis Raketa plný pozitivní inspirace (nejen) pro děti z Ukrajiny

Originální český časopis pro děti chystá speciální číslo v ukrajinštině. Můžete podpořit jeho vydání, do konce sbírky zbývá pár dní. Taky by se vám ukrajinská Raketa hodila? Bude k dostání zdarma.

Ručně vyráběné a organické dárky pod stromeček. Pořiďte je na prvním ze série DARK Pop-up marketů

Dark but not Toxic, to je název prvního se série DARK Pop-up marketů, jehož tématem jsou organické ručně vyráběné...

Muži se nemusí bát přijít, krví po sobě nestříkáme, říká autorka divadelního představení o menstruačním cyklu

Má ji skoro každá žena, přesto je pro mnohé stále tabu a nahlas se o ní většinou příliš nemluví....
Zavří­t reklamu