Pondělí, 6 února, 2023
spot_img

Bill Gates má plán, jak bojovat se změnou klimatu. Čím může pomoct každý z nás?

Poslechněte si zdarma audio verzi knihy Jak zabránit klimatické katastrofě: Řešení, která máme, a průlomy, které potřebujeme. Americký podnikatel v ní přináší konkrétní rady a doporučení pro jednotlivce, firmy i politiky.

Bill Gates není jen významnou osobností na poli informačních technologií. Je také důležitým hráčem v environmentální problematice. Jako aktuálně čtvrtý nejbohatší muž světa může ovlivnit, jak se bude na planetě žít za pár let. Od roku 2015 prostřednictvím své společnosti Breakthrough Energy investuje miliardy dolarů do inovací v oblasti udržitelné energie a snižování emisí skleníkových plynů. Setkává se s politiky a vědci, má tedy ke klimatu co říct a není od věci si ho poslechnout.

Po dvou knihách z 90. let zaměřených na byznys a IT vydal loni příručku Jak zabránit klimatické katastrofě, v níž shrnuje výsledky nejnovějších výzkumů a své postoje. Trochu děsí tím, že nám nestačí jen snižovat emise, ale je třeba aktuálních 51 miliard tun emisí, které ročně vypouštímě, dostat na nulu. Zároveň dává naději, že je to možné. Problém je složitý a změna náročná, neleží však jen v rukou politiků a firem.

Bill Gates, foto: Kuhlmann/MSC, Creative Commons

Zmůže něco jednotlivec?

Gates říká, že jako spotřebitelé máme velkou moc a vliv na to, jak budou firmy měnit svoji nabídku. Tím, že si budeme ochotní připlatit za „zelené“ produkty, energii nebo třeba elektromobily, dáme výrobcům jasný signál, že o takové zboží je zájem, a to se stane dostupnějším. Naopak můžeme snižovat poptávku po mase a jiných ekologicky problematických komoditách. Síla měnit věci také spočívá v aktivismu. Můžeme demonstrovat a oslovovat politiky, aby věděli, co si voliči přejí, a byli spíše motivovaní uvádět změny do pohybu.

Audiokniha Bill Gates: Jak zabránit klimatické katastrofě je do 19. února zdarma k poslechu na stránkách Českého rozhlasu Plus.

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Polštář s prezidentem Zelenským nebo lístky do divadla na podporu Ukrajiny

Do pomoci válkou zasažené zemi se zapojuje čím dál více umělců či podnikatelů. Pořádají se benefiční koncerty a aukce a přispět můžete také nákupem...

BackYard: Když má umění nápad i duši

Na Kozím plácku, v srdci Prahy, září na jedné z budov neony s nápisem BACKYARD design concept store. Za...

Kvůli hurikánu skončila na invalidním vozíku. Dnes má zlato z paralympiády i vlastní panenku Barbie

Už jako malá chtěla svůj národ reprezentovat na olympijských hrách. Během hurikánu se na ni ale sesunula půda a...

Kněžka Lilia Khousnoutdinova: Tibet už nikdy nebude jako dřív

Narodila se v ruském Magnitogorsku, na Oxfordu vystudovala politologii a historii, píše, navrhuje šperky, je i lektorkou, dulou, kněžkou,...
Zavří­t reklamu