Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Správně strávená dovolená snižuje riziko srdečních onemocnění. Naplánujte si ji podle osvědčeného receptu osobní koučky

Dovolená. Sladké slovo a čas, na který se většinou těšíme a pečlivě ho plánujeme. Mnoho studií poukazuje na to, jak blahodárné účinky na naše zdraví, mentální a fyzickou kondici má právě dobře strávený čas mimo práci. Lidé, kteří se umí pravidelně „odstřihnout“ od svých pracovních povinností, mají nižší hladinu stresu, menší riziko srdečních onemocnění, pozitivněji vnímají život, jsou šťastnější a více motivovaní v práci. Vypnout v období volna je doslova sebezáchranné. Ale jak na to?

Lev N. Tolstoj řekl, že štěstí spočívá ve schopnosti žít každý den tak, jako by to byl první den našich líbánek a poslední den naší skvělé dovolené. Na dovolenou se můžeme dívat také jako na způsob, jak si pročistit hlavu, mysl, něco se naučit, zažít, dostat se do jiného módu fungování. Podle neurovědců mění akutní stres strukturu mozku a ty jeho části, které jsou zodpovědné za aktivity zacílené na plnění úkolů. Tady je deset rad, které vám pomohou užít si plnohodnotnou dovolenou.

Buďte postradatelní

Čím více se budete věnovat přípravám, tím lépe si pak můžete užít volný čas. Balení a těšení se jsou již součástí dovolené a jsou krásnou příležitostí pro upevnění vztahu. Výzkumy ukazují, že samotné plánování dovolené již zvyšuje pocit spokojenosti! Štěstí pak pociťujeme již osm týdnů před cestou nebo plánovaným volnem. Může se však stát i malým minovým polem, jestliže ve vztahu nebo způsobu, jak budete trávit dovolenou, cítíte nespokojenost. Našlapujte opatrně a vystrčte své emoční detektory. Součástí dobré přípravy je ‚čistý stůl‘ v práci. Udělejte vše, co můžete, abyste byli v době svého volna postradatelní! Nastavte si ‚out of office‘. Pak zjistíte, že jste nejen postradatelní, ale i nahraditelní. Nebuďte control freak! Uleví se vám.

Trénujte odpoutání se

Neudělejte si z vaší dovolené past. Víme, že i při odjezdu platí zákon setrvačnosti. Čím kratší volno máte, tím silnější setrvačnost pocítíte. Pokud jste se v předstihu nepřipravili, můžete do ní padat. Znáte to, ze začátku nás mysl táhne ‚domů a do práce‘, po pár dnech se uvolníme a ke konci dovolené již zase začínáme být myslí více v práci než na dovolené. Co s tím? Ideální je trénovat ‚odpoutání se‘ pravidelně, občas dodržovat digitální půst, odkládat telefon na víkend a na večeře s rodinou a přáteli, stanovit si pevně, kolikrát se podíváte na sociální sítě.

Zreálněte svá očekávání

Dobře jste se připravili, vše je naplánované, jste natěšeni a nemůžete se dočkat, jenže ne vždy všechno běží podle plánu. Letadlo může mít zpoždění, hotel může vypadat jinak než v katalogu, lidé kolem vás mohou mít jinou náladu, než se vám líbí… Nejlepší rada je: Všimněte si, co se děje, a nenechte se rozhodit. S jistotou můžete změnit jen svůj postoj. Ostatní možná. Něco vůbec. Zůstaňte otevřeni všem zážitkům. Mějte s sebou knihu, více hudby na dlouhé lety, náhradní oblečení (pro případ, že váš kufr nebude ve vašem letadle). Dýchejte.

Vnímejte své emoce

Snažte se vyhovět si a užít si volno co nejvíc. Delší společný čas s partnerem a dětmi, se kterými běžně netrávíte tolik volna, vás může sblížit, ale je tu také jistý potenciál konfliktu. Vy například chcete dělat věci společně, ale partner by raději trávil čas jinak, vy toužíte po větší romantice nebo blízkosti, druhý z vás by rád na dobrodružný výlet. Tyto situace jsou zároveň jako stvořené pro sebepoznání. Není snadné sledovat své myšlenky a vnímat a pozorovat své pocity, když jedete na emocionální vlně, možné to ale je. Moje učitelka Pema Chodron říká: Jste obloha, všechno ostatní je jen počasí. Často si to ve složitých situacích říkám, vyzkoušejte.

Nechte doma emoční zavazadlo

Nesnažte se o dovolené vyřešit všechno, co jste v průběhu roku nasbírali. Nechte doma ‚emoční zavazadlo‘, ze kterého byste mohli vytahovat ‚přešlapy‘‚kousněte se do jazyku. Raději si nasbírejte společné zážitky, ty vás pak budou držet ještě dlouho na dobré emoční vlně.

Občas se překonejte

Možná se vám do některých činností s partnerem nebo dětmi nebude moc chtít, ale zvažte, jestli není na místě ustoupit. Nic nevynahradí rodinné aktivity a společnou radost. Budou si to pamatovat vaše děti i vy. Probuďte v sobě svou zvídavost, zvědavost a vstřícnost. Nezanedbávejte fyzický pohyb, alespoň se hodně procházejte. Chůze má pro naše tělo a mysl blahodárné, okysličující účinky.

Dopřejte si svůj čas

Může to být hodinka denně, procházka, plavání, delší spánek, četba. Výjimkou nejsou ani kombinace společných a samostatných dovolených. Rozviňte svůj zájem, jeďte na workshop nebo se setkávejte s přáteli. Pro osobní psychohygienu je důležité být občas sám se sebou a vydechnout si. Dovolená nemusí být ‚honbou‘ za zážitky, během po památkách. Dovolená je od slova dovolit si.

Žijte offline

Klidně nebuďte pro druhé stále v dosahu. Naučte se prožívat situace plně ve chvílích, kdy se dějí, a nemyslet na to, jak bude situace vypadat na Instagramu. Nejdříve žijte, pak sdílejte.

Pozor na stres

Stres je dnes nejnebezpečnějším faktorem, který ohrožuje naše zdraví – způsobuje vysoký tlak a zatěžuje srdce. Pravidelný odpočinek (fyzický i mentální) významně přispívá k naší pohodě. Neurovědy nám dokazují, jakým způsobem se mění náš mozek, když je vystavený dlouhotrvajícímu stresu a stresovému hormonu kortizolu, který je nejkritičtějším faktorem, způsobujícím deprese a úzkosti. Podle Gallupova výzkumu mají lidé, kteří si pravidelně vyčlení čas na regeneraci a pravidelně podnikají kratší výlety, o 20 procent vyšší šanci žít zdravěji než ti, co si kratší dovolenou nedopřejí. Další studie ukazuje, že dobrá nálada, kondice a kvalita spánku se mohou udržet alespoň pět týdnů po dobře stráveném volnu, ve kterém jste si dopřáli i čas pouze pro sebe.

Dovolená není práce

Dovolená není relokací vaší práce do jiné destinace! Když cítíte nutkání každou chvíli kontrolovat maily a zprávy v mobilu, sjíždět sociální sítě a podobně, pak jste vlastně nikam neodjeli. Jenom jste se fyzicky přesunuli. Když to nemůžete vydržet anebo si to nemůžete úplně dovolit, vyčleňte si optimálně maximálně 30 minut denně. Když si budete namlouvat, že vám něco uteče, máte pravdu, utíkají vám chvíle vaší dovolené. Vypněte a odpojte se! Jste na do-vo-le-né!

 

Katarina Emma Schapiro

Vystudovala FF UPJŠ, HEC Paris a SBS na Oxford University. Patří k průkopníkům koučování v ČR a střední Evropě a má řadu mezinárodních certifikací v oblasti koučování, profesionálního a osobnostního rozvoje. Čerpá ze své praxe, kdy pracovala jako ředitelka agentury BGMC a byla marketingovou a obchodní ředitelkou luxusních kosmetických značek (Christian Dior, Yves Saint Laurent, Shiseido). Od roku 2001 působí jako konzultantka pro změny a transformace a také jako kouč a mentor vrcholových manažerů a lídrů. Aktuálně je řídící partnerkou a ředitelkou společnosti Continuum Partners a rozvíjí lídrovské transformační programy v Himaláji, jejichž součástí je sociální, vzdělávací a nadační práce pro několik škol ve vzdálených oblastech Nepálu a sirotky v buddhistickém klášteře. Je vdaná, má dceru Kristinu a černého labradora Sherpu.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Internet se baví zmrzlými účesy. Bude to po otužování další trend?

V Kanadě uspořádali soutěž o nejzajímavější vlasové kreace vytvořené díky působení mrazu. Fotografie vítězů a dalších účastníků netradičního klání vás pobaví a možná i...

Ženská síla v architektuře. Architektka Lenka Míková řeší, jak prostor ovlivňuje naše pocity

„Občas se musím obhajovat víc, než kdybych byla muž,“ říká úspěšná tvůrkyně, jež vede také svůj architektonický ateliér. V...

Soutěž Fujifilm Photo Awards hledá nejlepší snímky od profíků i amatérů

Fotíte portréty, krajinu, gastro? Nebo něco jiného? Fotografie v sedmi různých kategoriích můžete zasílat až do ledna 2023. První ročník soutěže právě odstartoval.

Kouzelný herbář: Které rostliny působí proti stárnutí kůže nebo proti celulitidě?

Každá rostlina je jedinečná a má různé účinky na lidský organismus. Jak je ve svých výrobcích využívá značka Weleda?
Zavří­t reklamu