Středa, 6 prosince, 2023
spot_img

Scandi beauty: Známe tipy a triky Skandinávek pro přirozenou krásu

Že je přirozená krása skandinávských žen proslulá po celém světě, není žádná velká novinka, ale zajímali jste se někdy, co vše jejich kosmetika a celkový přístup k péči o pleť (i k životu) nabízí? Možná byste měli.

Produkty, které seveřanky používají, bývají postaveny na původních skandinávských zdrojích (voda z ledovců, morušky a oleje bohaté na omega mastné kyseliny), zdejší ženy navíc dávají přednost jednoduchosti a funkčnosti před zdlouhavými rituály s velkým množstvím přípravků. Důraz se klade hlavně na návrat k tradicím, lokální výrobky a minimalismus, ve kterém se skrývá více, než si myslíme.

I když nepochybujeme o vaší sečtělosti, začněme trochou zeměpisu. Skandinávie zahrnuje Dánsko, Finsko, Island, Švédsko, Norsko a přidružená území, jako jsou Faerské ostrovy, Grónsko a Ålandy. Jde o spoustu míst, kde lze čerpat z národního bohatství a tradičních receptur. Vliv mají také teploty. I když jsou v průměru skandinávská léta teplá a vlahá, zimy bývají velmi mrazivé, udržení úrovně hydratace pokožky a bariéry proti zimě jsou prvořadé. Skandinávská péče proto nabízí strategickou rutinu kombinující čisticí oleje, séra, pleťové mlhy a masky. Minimální námaha, maximální účinek.

Příroda i technologie

Jak se přístup Skandinávie k péči o pleť liší od jiných částí světa? Kosmetické stálice, jako čisticí oleje, séra a masky, naleznete přece po celém světě. Hlavní rozdíl je především v kvalitě a množství používaného produktu. Jinými slovy, na skandinávských poličkách s kosmetikou pravděpodobně nenajdete desetikrokovou péči o pleť, ale jen pár základních produktů.

Pro zdejší ženy je klíčová především dobrá znalost vlastní tváře a svalů, které na ní najdete. Jak říká expertka v péči o pleť i zakladatelka kosmetické scandi značky Djusie Katja Kokko: „Pokud chcete se svou značkou kosmetiky uspět na našem trhu, je důležité znát všechny svalové skupiny v oblasti obličeje a hlavy, stejně jako původ, úpon a funkce každého svalu.“ Katja Kokko dodává, že ve skandinávské kosmetické péči je vše především o funkčnosti a výsledcích. Ještě než začnete nakupovat kosmetiku tohoto původu, doporučujeme poznat svůj obličej opravdu do detailu. Inspirovat se můžete třeba právě na Katjině Instagramu.

Dalším skandinávským tajemstvím krásy je maximální využití všeho, co země nabízí. Zdejší značky hledají lokální zdroje, šetří životní prostředí. Co mají Skandinávci při výrobě kosmetiky k dispozici? Fjordy, ledovce a také morušky. Ty rostou po celé Skandinávii a nejsou nijak vzácné, nabízejí ale přímo zázračné složky. Skandinávky se také nebojí investovat do technologií šetřících čas i místo v koupelně. Důkazem je třeba dnes už světově proslulá švédská značka Foreo. V roce 2013 představila ikonický sonický kartáček na čištění pleti. Inteligentním přístrojem pro všechny typy pleti záhy nastavila nová pravidla skin care.

Zakladatelka finské značky Djusie Katja Kokko je beauty terapeutkou. Praktikuje jógu, studovala čínskou medicínu a zabývá se fyzickou i psychickou složkou krásy. Letos jí vyjde třetí kniha zaměřená na péči o pleť. Foto: Djusie

Základy severské péče v šesti bodech podle tamějších odbornic na krásu

1. Každá minuta se počítá

Každodenní péče o pleť je rychlá a maximálně účinná, přesně tak, jak to mají „scandi people“ rádi. Prvním krokem k bezchybné pleti je hydratace, a to jak zevnitř, tak zvenku. Pijte hodně vody a používejte produkty obsahující kyselinu hyaluronovou. Skandinávky vědí, že jen napitá, šťavnatá pleť působí zdravě.

Také nezapomínejte na pleťový krém nebo pleťové mléko. Nejlepší je sáhnout po jemném šetrném prostředku, který nezbaví pokožku přírodních olejů. Dobrým pravidlem je nanést vrstvu pleťového mléka nebo krému hned po vykročení ze sprchy či omytí obličeje. Peeling provádějte jednou týdně jemnými krouživými pohyby.

2. Ochrana před sluncem a větrem

Skandinávci pokožku důsledně chrání před poškozením větrem a sluncem. V severských zemích sice nemají úmorná vedra, slunce ale intenzivně svítí i přes mrak a kvalitní krémy s SPF, včetně balzámů na rty, jsou proto nutnost. Seveřanky dobře vědí, že zdravá pokožka je základem každé skin care. Pamatujte si, že nejnižší SPF začíná 30, což samozřejmě platí nejen ve Skandinávii. Nic pod se nebere jako kvalitní ochrana. Krém aplikujte jemnými krouživými pohyby.

3. Ledovcovou vodou k hezčí pleti

Proč ji ve svých kosmetických pomocnících hledat a vyžadovat? „Glacier water“ je dokonale čistá a mimořádně bohatá na kyslík. Je to jedna z nejčistších vod, jaké najdete, což je důvod, proč z ní mnoho značek udělalo hlavní složku v péči o pleť a vlasy. Ledovcová voda změkčuje pokožku, dodává hydrataci a není zbytečně agresivní, takže ji snese i velmi citlivá pleť. A když už jsme u ledové vody – Skandinávky doporučují začít každé ráno sprškou ledové vody nejen obličeje, ale rovnou celého těla. Zdravé a jednoduché.

4. Do sauny (s rozmyslem)

Sauny jsou bezesporu základem skandinávské kultury. Dokážou vás i vaše tělo dokonale uvolnit, navíc teplo a pára jsou skvělé i pro pokožku. Suché teplo v sauně pomůže otevřít póry, což usnadňuje jejich čištění. Může také zlepšit oběh a zvýšit pocení, což je skvělé pro detoxikaci pokožky. Pokud nemáte pravidelný přístup do sauny, můžete si svůj domácí lázeňský den vytvořit napuštěním horké koupele a přidáním eukalyptového nebo levandulového oleje do vody. Nezapomeňte na finální studené opláchnutí. Ovšem i do sauny by se mělo chodit s rozmyslem. Horkého vzduchu se raději vyvarujte, pokud trpíte začervenáním pleti či jinými neduhy kůže. V podobných případech se nejprve poraďte s dermatologem.

5. Starat se o sebe navenek i uvnitř

Nejen kvalitní kosmetikou je pleť živa. Skandinávský přístup ke kráse je postaven i na péči zevnitř. Skandinávky moc dobře vědí, že zdravá výživa, dostatek spánku a pravidelný sport a odpočinek mají na kvalitu pokožky obrovský vliv. Na severu si zakládají na jídle bohatém na omega-3 mastné kyseliny a dopují se ovocem a zeleninou, ty jsou totiž pro zdravou pokožku nezbytné. Zde se obvykle chodí spát brzy a brzy se i vstává. Tělo má tak pravidelný režim a nejede takzvaně na prázdno.

6. V make-upu je méně více

Na severu obecně platí, že konečný vzhled make-upu určuje málo práce s málem produktů. Ovšem i v tomto případě se klade vysoký důraz na kvalitní složení, výkon, udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. „Skandinávské ženy mají tendenci přiklánět se ke vzhledu, který je šik a svěží. Produkty, které používáme, musejí být vysoce kvalitní a designově minimalistické,“ říká zakladatelka značky organického make-upu Kjaer Weis Kirsten Kjaer Weis z Dánska. Sáhněte proto vždy po kvalitní bázi, řasence, multi líčidlu a tužce na oči. Víc potřebovat nebudete.

Top 5 scandi beauty značek, které budete milovat
Lumene

Tato značka pochází z Finska. Kromě toho, že se v recepturách nešetří přírodními složkami, produkty plně využívají čistou arktickou pramenitou vodu, původní rostliny a ovoce. Zejména řada s vitaminem C čerpá z plodů vyskytujících se pouze na severní polokouli, které jsou plné vitaminu C, E, silných antioxidantů a kartenoidů.

Kjaer Weis

Dánská značka představuje severskou kosmetiku v té nejčistší podobě. Je vhodná pro každý typ pleti, všechny produkty jsou vysoce funkční a skládají se z ručně vybíraných certifikovaných složek v té nejvyšší organické kvalitě. Organické ingredience zajišťují vysokou účinnost produktů, které jsou díky tomu skvělé nejen v rámci každodenní péče, ale jsou i šetrnější pro planetu. Neopomenutelné jsou také nádherné obaly, vždy plně recyklovatelné i doplnitelné.

Foreo

Filozofie švédské značky se drží motta, že pokud se člověk cítí skvěle, pak i skvěle vypadá. Značka nejprve vyvinula revoluční systém na čištění pleti Foreo Luna, poté přišla s dalšími produkty, sonickými kartáčky na pleť a zuby. Nabízí i masky.

Verso

Švédská značka kosmetiky kráčí ruku v ruce s vědeckým pokrokem. Nabízí vysoce kvalitní produkty s nízkým počtem přísad. Centrála společnosti se nachází v centru významného vědecko-výzkumného prostředí, v blízkosti kampusu Stockholmské univerzity ve Frescati. Blízkost vědecké komunity je pro přístup společnosti Verso k vývoji produktů naprosto zásadní.

Byredo

Celosvětově proslulou luxusní značku v roce 2006 založil Ben Gorham. V kontrastu ke skandinávské esttice odráží Byredo i indické kořeny zakladatele, s vazbou na umění, kreativitu a životní styl. Nabízí široký sortiment vůní, dekorativní i kosmetiku na tělo a svíčky.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Dopřejte si bylinkové zázraky, které uleví od bolesti

Výroba bylinných produktů je odedávna opředena různými pověrami, kouzly a tajemstvími. Lidé totiž díky svým zkušenostem věřili, že byliny dokáží zázraky. V dnešní době...

Založila online tržiště Udrumi, aby lidem usnadnila cestu k lokálním eko výrobcům

Dagmara Černíková přibližuje lidem příběhy Čechů a Slováků, kteří přinášejí na trh produkty, jež jsou nejen krásné, ale i vyrobené s ohledem na planetu. Od potravin přes kosmetiku a módu po věci do domácnosti.

Šátek české výtvarnice pomáhá zachránit nosorožce

Andrea Zlamal Vytlačilová, která studuje oděvní tvorbu na prestižní univerzitě Central Saint Martins v Londýně, navrhla k 75. výročí...

Prádlo ve tvaru dinosaura a salát jako pes. Helga Stentzel ve své tvorbě oživuje všední předměty

V Londýně usazená umělkyně fotí věci, které nám denně bez povšimnutí procházejí rukama, v hravých souvislostech. Jejím posledním dílem je košile ve tvaru holubice míru na podporu Ukrajiny.
Zavří­t reklamu