Pátek, 1 prosince, 2023
spot_img

Pozitivní myšlení vám pomůže přelstít vlastní mozek. Poradíme, jak na to

Určitě si o mně myslí, že ji nemám ráda. Ten pohovor se mi nepovede, cítím to v kostech. Nikdy nebudu mít dostatek peněz. Asi mě na rande už nikdy nikdo nepozve. Také se čas od času přistihnete, že přemýšlíte o věcech a lidech až příliš negativně? Přitom stačí přepnout tlačítko v hlavě a „jet“ na pozitivní režim. Psychoterapeutka a naturopatka v jedné osobě Michaela Carter vám prozradí, jak se s tím poprat!

 

Pozitivní myšlení je populární koncept a mnohým z nás už může připadat jako omílané klišé. To ale nic nemění na tom, že mnoho vědeckých studií potvrdilo nesporný přínos pozitivního myšlení na naše fyzické i psychické zdraví. Víme, že pozitivní myšlení zlepšuje náladu, zvyšuje sebevědomí, upevňuje mezilidské vztahy, a co víc – může zabránit rozvoji hypertenze, deprese nebo dalším onemocněním, která jsou spojeny se stresem. Jako jakákoli jiná změna v životě, i změna myšlení vyžaduje naši vědomou snahu, odhodlání a trénink. Přináším proto deset rad, jak zajistit, aby se pozitivní myšlenky staly součástí vašeho každodenního života.

Ilustrace: Jozko Barde Murcko

Vyberte si

Je na vás, zda se rozhodnete myslet pozitivně, nebo dáte přednost negativním myšlenkám. A to nezávisle na tom, v jaké situaci se právě ocitáte. Většinu událostí v našem životě nemáme pod kontrolou, soustřeďme se proto na to, co pod kontrolou máme. A tím je náš přístup.

Žijte vědomě

Bez uvědomění si vašich myšlenek, pocitů a způsobů chování nezměníte svůj život zamýšleným směrem. Zastavení se, zpomalení a přemýšlení nad tím, co prožíváte právě teď, čím se zabýváte a jak se cítíte, to vše je samo o sobě léčivé, a nejen pro naše myšlení.

Užijte si od rána každý den

Začněte den oblíbenou písničkou (třeba díky budíku v mobilu), voňavým čajem nebo výbornou kávou. Myslet můžete také na událost, na kterou se přes den těšíte, a může to být klidně oběd s kamarádkou. Je pravděpodobné, že se váš den bude v pozitivní náladě odvíjet i nadále.

Obklopte se pozitivními lidmi

Dobrá nálada je nakažlivá, je totiž mnohem jednodušší myslet optimisticky v prostředí lidí, kteří jsou dobře naladěni. Pozitivní lidé nás vyslechnou a podpoří. Pokud chcete opravdu přemýšlet s lehkostí, vyhýbejte se lidem, kteří jsou většinu času negativní a táhnou vás dolů.

Hledejte dobro

Celý život budete čelit překážkám, ztrátám, prohrám, a to nezávisle na tom, jak moc pozitivně myslíte. Navrhuji tyto události přejmenovat na výzvy. Výzvy, které vám dovolí sbírat nové zkušenosti, vyjít z vaší komfortní zóny a rozvíjet vaše schopnosti.

Dejte si pauzu

Odpočinek je důležitý, nicméně teď mám na mysli pauzu od sociálních médií. Nejnovější studie prezentují děsivá čísla: dospělí tráví na sociálních sítích v průměru dvě hodiny denně, dospívající až osm hodin. To je čas, kdy jsme vystaveni vlivu negativních zpráv nebo se nevědomky srovnáváme s „dokonalými“ životy našich přátel či známých tváří.

Buďte tady a teď

Doslova tady a teď, ne dnes, ne tuto hodinu, ale právě teď a právě tady. Soustřeďte se na chvíli, kde sedíte, co kolem sebe vidíte, slyšíte, jak se cítíte. Vaše negativní myšlenky se zpravidla týkají událostí, které se staly, nebo strachu z těch, o kterých si myslíte, že přijdou. Buďte proto co nejčastěji v přítomnosti, která je jedinou realitou.

Projevujte vděčnost a laskavost

Upřímně děkujte v duchu sobě nebo slovně jiným, buďte laskaví k lidem kolem sebe. Vděčnost a laskavost přinese radost nejen nám samým, ale také lidem kolem nás. Studie potvrzují, že lidé vyjadřující svoji vděčnost jsou ostatním sympatičtější, více otevření a také méně neurotičtí.

Šach mat stresu pomocí gumového náramku

Dejte si na zápěstí gumový náramek. Kdykoliv si uvědomíte, že přichází negativní myšlenka, natáhněte náramek druhou rukou tak, aby vás při jeho uvolnění guma mírně štípla na zápěstí. Poté si připomeňte svoji oblíbenou písničku, obličej člověka, kterého máte rádi,nebo si uvědomte, za co jste v životě vděční. Technika posiluje vaši všímavost, štípnutí na zápěstí přeruší negativní myšlenku, kterou následně nahradíte myšlenkou, kterou si sami vyberete. Obvykle trvá dva týdny, než se naučíte včas registrovat negativní myšlenky a vyvinete schopnost je nahrazovat pozitivními. Co dál? Věnujte se aktivitám, které vás baví, dopřejte si dobré jídlo, dostatek spánku. Choďte do přírody. Hýbejte se. Pomoci si můžete i doplněním vitaminů a minerálů, které organismu často chybí. Dopřejte si dávku hořčíku, vitaminů řady B nebo v zimním období vitaminu D3.

Psychosomatika naruby

Fakt, že myšlení ovlivňuje tělo, už nejspíš nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že prostřednictvím těla můžete zásadním způsobem ovlivnit svoje emoce a myšlení? Začněte tím, že se rovně a sebevědomě postavíte, zvednete mírně bradu, ramena spustíte dolů a dozadu a usmějete se. Budete překvapeni, jak tento jednoduchý trik pozitivně ovlivní vaše momentální emoce a myšlenky.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Finále Stranger Things v nedohlednu. Sadie Sink si krátí čekání kosmetickou...

Americká herečka se proslavila v trháku Stranger Things a trochu se děsí, až přijde konec seriálu. Ten se zatím kvůli stávce oddaluje. Než se situace vyjasní, uvidíme Sadie Sink v nové kampani Armani Beauty společně s hvězdou Cate Blanchett.

Karolína Kurková, Eva Herzigová nebo Hailey Bieber ukázaly na virtuální přehlídce svá těla i vlastní modely. Bojují tak proti koronaviru

Kim Kardashian, Hailey Bieber, Karlie Kloss, Adriana Lima, Irina Shayk nebo třeba české krásky Eva Herzigová a Karolína Kurková. Nejznámější světové modelky, modelové a hvězdy se...

Jihotyrolské dožínky: Odskočte si na barevné slavnosti sklizně, kaštanů a vína

Víte, jak se v Jižním Tyrolsku slaví dožínky? Od českých oslav konce sklizně nás ve srovnání s Jižním Tyrolskem...

Klavírista hrál kvůli rekordu v mrazu ve vysokých horách. Jak tam dostal piano?

Italský skladatel Davide Locatelli na konci června pokořil rekord v hraní v nejvyšší nadmořské výšce a zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů. Čtenáře na sociálních sítích hlavně zajímalo, jak dokázal do hor dopravit piano.
Zavří­t reklamu