Sobota, 28 května, 2022
spot_img

Pozitivní myšlení vám pomůže přelstít vlastní mozek. Poradíme, jak na to

Určitě si o mně myslí, že ji nemám ráda. Ten pohovor se mi nepovede, cítím to v kostech. Nikdy nebudu mít dostatek peněz. Asi mě na rande už nikdy nikdo nepozve. Také se čas od času přistihnete, že přemýšlíte o věcech a lidech až příliš negativně? Přitom stačí přepnout tlačítko v hlavě a „jet“ na pozitivní režim. Psychoterapeutka a naturopatka v jedné osobě Michaela Carter vám prozradí, jak se s tím poprat!

 

Pozitivní myšlení je populární koncept a mnohým z nás už může připadat jako omílané klišé. To ale nic nemění na tom, že mnoho vědeckých studií potvrdilo nesporný přínos pozitivního myšlení na naše fyzické i psychické zdraví. Víme, že pozitivní myšlení zlepšuje náladu, zvyšuje sebevědomí, upevňuje mezilidské vztahy, a co víc – může zabránit rozvoji hypertenze, deprese nebo dalším onemocněním, která jsou spojeny se stresem. Jako jakákoli jiná změna v životě, i změna myšlení vyžaduje naši vědomou snahu, odhodlání a trénink. Přináším proto deset rad, jak zajistit, aby se pozitivní myšlenky staly součástí vašeho každodenního života.

Ilustrace: Jozko Barde Murcko

Vyberte si

Je na vás, zda se rozhodnete myslet pozitivně, nebo dáte přednost negativním myšlenkám. A to nezávisle na tom, v jaké situaci se právě ocitáte. Většinu událostí v našem životě nemáme pod kontrolou, soustřeďme se proto na to, co pod kontrolou máme. A tím je náš přístup.

Žijte vědomě

Bez uvědomění si vašich myšlenek, pocitů a způsobů chování nezměníte svůj život zamýšleným směrem. Zastavení se, zpomalení a přemýšlení nad tím, co prožíváte právě teď, čím se zabýváte a jak se cítíte, to vše je samo o sobě léčivé, a nejen pro naše myšlení.

Užijte si od rána každý den

Začněte den oblíbenou písničkou (třeba díky budíku v mobilu), voňavým čajem nebo výbornou kávou. Myslet můžete také na událost, na kterou se přes den těšíte, a může to být klidně oběd s kamarádkou. Je pravděpodobné, že se váš den bude v pozitivní náladě odvíjet i nadále.

Obklopte se pozitivními lidmi

Dobrá nálada je nakažlivá, je totiž mnohem jednodušší myslet optimisticky v prostředí lidí, kteří jsou dobře naladěni. Pozitivní lidé nás vyslechnou a podpoří. Pokud chcete opravdu přemýšlet s lehkostí, vyhýbejte se lidem, kteří jsou většinu času negativní a táhnou vás dolů.

Hledejte dobro

Celý život budete čelit překážkám, ztrátám, prohrám, a to nezávisle na tom, jak moc pozitivně myslíte. Navrhuji tyto události přejmenovat na výzvy. Výzvy, které vám dovolí sbírat nové zkušenosti, vyjít z vaší komfortní zóny a rozvíjet vaše schopnosti.

Dejte si pauzu

Odpočinek je důležitý, nicméně teď mám na mysli pauzu od sociálních médií. Nejnovější studie prezentují děsivá čísla: dospělí tráví na sociálních sítích v průměru dvě hodiny denně, dospívající až osm hodin. To je čas, kdy jsme vystaveni vlivu negativních zpráv nebo se nevědomky srovnáváme s „dokonalými“ životy našich přátel či známých tváří.

Buďte tady a teď

Doslova tady a teď, ne dnes, ne tuto hodinu, ale právě teď a právě tady. Soustřeďte se na chvíli, kde sedíte, co kolem sebe vidíte, slyšíte, jak se cítíte. Vaše negativní myšlenky se zpravidla týkají událostí, které se staly, nebo strachu z těch, o kterých si myslíte, že přijdou. Buďte proto co nejčastěji v přítomnosti, která je jedinou realitou.

Projevujte vděčnost a laskavost

Upřímně děkujte v duchu sobě nebo slovně jiným, buďte laskaví k lidem kolem sebe. Vděčnost a laskavost přinese radost nejen nám samým, ale také lidem kolem nás. Studie potvrzují, že lidé vyjadřující svoji vděčnost jsou ostatním sympatičtější, více otevření a také méně neurotičtí.

Šach mat stresu pomocí gumového náramku

Dejte si na zápěstí gumový náramek. Kdykoliv si uvědomíte, že přichází negativní myšlenka, natáhněte náramek druhou rukou tak, aby vás při jeho uvolnění guma mírně štípla na zápěstí. Poté si připomeňte svoji oblíbenou písničku, obličej člověka, kterého máte rádi,nebo si uvědomte, za co jste v životě vděční. Technika posiluje vaši všímavost, štípnutí na zápěstí přeruší negativní myšlenku, kterou následně nahradíte myšlenkou, kterou si sami vyberete. Obvykle trvá dva týdny, než se naučíte včas registrovat negativní myšlenky a vyvinete schopnost je nahrazovat pozitivními. Co dál? Věnujte se aktivitám, které vás baví, dopřejte si dobré jídlo, dostatek spánku. Choďte do přírody. Hýbejte se. Pomoci si můžete i doplněním vitaminů a minerálů, které organismu často chybí. Dopřejte si dávku hořčíku, vitaminů řady B nebo v zimním období vitaminu D3.

Psychosomatika naruby

Fakt, že myšlení ovlivňuje tělo, už nejspíš nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že prostřednictvím těla můžete zásadním způsobem ovlivnit svoje emoce a myšlení? Začněte tím, že se rovně a sebevědomě postavíte, zvednete mírně bradu, ramena spustíte dolů a dozadu a usmějete se. Budete překvapeni, jak tento jednoduchý trik pozitivně ovlivní vaše momentální emoce a myšlenky.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Správně strávená dovolená snižuje riziko srdečních onemocnění. Naplánujte si ji podle...

Dovolená. Sladké slovo a čas, na který se většinou těšíme a pečlivě ho plánujeme. Mnoho studií poukazuje na to, jak blahodárné účinky na naše...

Módní průmysl potřebuje revoluci – cirkularitu. Jaká jsou její pravidla?

Než roztočíte výplatu ve všudypřítomných výprodejích, na chvilku se zastavte. Kolik toho vlastně potřebujete? Jak dlouhý bude životní proces...

V prodejním pop-upu Tabule najdete vše pro stylové stolování

Stále vám v domácnosti chybí osobité nádobí, stylové dekorace nebo zajímavé doplňky? Tak si v sobotu 18. května přijďte...

Zůstaňte v létě svěží s limitovanými sety Weleda

Oslavte stoleté výročí značky přírodní kosmetiky Weleda s jejich limitovanou edicí setů plných vitamínů, svěžesti i povzbuzujících vůní. Stačí...
Zavří­t reklamu