Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

„Pokud si neušpiníte ruce, dozvíte se jen polovinu všeho,“ říká modelka propagující šetrné zemědělství

Fotil ji Karl Lagerfeld, ve spotu pro Louis Vuitton hrála s Davidem Bowiem, byla na titulkách desítek časopisů, posledních šest let však Arizona Muse stále častěji mění podpatky za pohodlnější obuv a s radostí noří ruce do hlíny. Stala se jedním z hlasů módního průmyslu, který upozorňuje na nutnost ochrany životního prostředí a razí udržitelný životní styl. „Vše co dělám, dělám tak, abych byla součástí řešení – to je zásada, kterou se snažím vštípit i svým dětem,“ říká modelka a environmentální aktivistka.

Loni založila neziskovou organizaci Dirt (v překladu hlína), jež šíří povědomí o biodynamickém zemědělství a podporuje zemědělské projekty, které odmítají škodlivou chemii a místo toho se orientují na obnovení života v půdě. „Přála bych si, aby se slovo biodynamika dostalo do slovníku každého z nás. Aby se o něm mluvilo nejen jako o módním slově nebo nejnovějším trendu v oblasti udržitelné krásy, ale jako o řešení klimatické krize,“ říká třiatřicetiletá matka dvou dětí.

Působí také jako konzultantka v oblasti udržitelnosti pro módní značky, je členkou správní rady neziskové organizace The Sustainable Angle a spolupracuje s hnutím Fashion Revolution, které sdružuje podnikatele, politiky a značky usilujících o změnu ve výrobě a užívání oblečení. Mimo to je i velvyslankyní organizací Greenpeace a Women For Women a podílela se na kampaních organizace Oxfam a několika programů OSN.

Nyní se spojila se značkou Weleda v kampani Save Eearth‘s Skin, která vybízí k tomu, abychom zodpovědně pečovali o půdu, stejně jako pečujeme o svoji pleť. V rámci kampaně jen v roce 2022 investuje Weleda 1 % z prodeje na ochranu klimatu, biodiverzity a půdy.

Česká pobočka Weledy věnuje 1 milion korun na podporu lokálních projektů, které se starají o ochranu půdy. V letošním roce sponzoruje několik projektů prostřednictvím organizací Nadace Pro Půdu, Nadace Partnerství a Ekocentrum Prales.

Mimochodem, věděli jste, že příroda potřebuje asi 2000 let na to, aby přirozeně vytvořila 10 cm hlíny? Přitom každou minutu vlivem průmyslového zemědělství, eroze či chemického znečištění planeta ztrácí kvalitní půdu o rozloze 30 fotbalových hřišť.

Arizono, kde se vzalo vaše nadšení pro zdravou půdu? Proč je tak důležité, abychom ji chránili?

Začala mě fascinovat záhy poté, co jsem se pustila do zkoumání tématu klimatické krize. Protože téměř všechny suroviny, které potřebujeme k životu, pocházejí právě z půdy. Některé z nich se pěstují, například bavlna, jídlo, dřevo nebo ingredience přidávané do kosmetických produktů. Jiné se těží, například kovy a minerály, a pak se z nich vyrábějí naše auta a počítače. Zdravá půda je nezbytná pro biologickou rozmanitost, zabraňuje záplavám a zachycuje uhlík, který by se jinak uvolňoval do atmosféry v podobě skleníkových plynů. Přestože je základem naší existence, je toto naše nejcennější přírodní bohatství kvůli průmyslovému zemědělství v krizi.

Brzy jsem zjistila, že existují způsoby, jak poškození půdy zvrátit. Jedním z nich je biodynamické zemědělství, které představuje komplexní řešení ekologických problémů, jimž v současné době čelíme. Neúrodnou půdu mění v úrodnou a ta je pak schopna ukládat uhlík a absorbovat vodu jako houba. Věřím, že tváří v tvář změnám klimatu je to jedna z našich největších šancí.

Kde čerpáte informace?

Dřív jsem si myslela, že je půda jeden celek, plocha, po které chodíme, na které pěstujeme rostliny a na které hospodaříme. Ve skutečnosti je ale půda živým dýchajícím organismem. Tvoří ji miliardy mikroorganismů, odumřelá rostlinná hmota, která je potravou pro neuvěřitelně složitou síť bakterií a hub, a samozřejmě živé kořeny rostlin.

Abych se o půdě dozvěděla co nejvíc, přečetla jsem mnoho knih a článků, sleduji videa na YouTube, dopisuji si s profesory z univerzit, a pokud to jde, objíždím jako dobrovolnice biodynamické farmy – tady mám příležitost promluvit si přímo s farmáři a spoustu se toho od nich naučit. Pokud si neušpiníte ruce, dozvíte se jen polovinu celé problematiky.

Biodynamické zemědělství je typ regenerativního zemědělství certifikovaný společností Demeter, který zlepšuje a zachovává zdraví ekosystémů a pozitivně ovlivňuje biologickou rozmanitost i půdní mikrobiom. V rámci biodynamického zemědělství se nepoužívají žádné chemikálie: zemědělci vnímají svá hospodářství, vinice, lesy a zahrady jako živý organismus, podporují biodiverzitu a snaží se zlepšovat kvalitu půdy.

Biodynamicky můžeme pěstovat rostliny, hospodařit v lesích, chovat hospodářská zvířata a také tímto způsobem regenerovat krajinu a všechna místa, která byla lidskou aktivitou znehodnocena.

Kdyby se všude hospodařilo biodynamicky, rozvíjela by se biologická rozmanitost a víc lidí by mohlo mít smysluplnou práci spojenou s přírodou. Potraviny, které jíme, tkaniny, do nichž se oblékáme, a složky, jež najdeme v recepturách kosmetických produktů, by mohly být bez škodlivé chemie a ti, kteří ztratili vztah se zemí, na níž všichni žijeme, by ho mohli začít znovu prohlubovat.

Jak souvisí činnost vaší neziskové organizace Dirt s tím, co děláte v rámci kampaně Save Earth‘s Skin?

Jsem nadšená, že Dirt a Weleda spustili tuto krásnou kampaň, v jejímž středu je půda a která nám poradí, jak ji můžeme chránit a vyživovat podobně, jako to děláme s pletí a pokožkou celého těla.

Doufám, že prostřednictvím organizace Dirt podpořím mnoho úžasných farem a projektů z celého světa, které o půdu na Zemi pečují pomocí biodynamických metod, a také že zvýším nabídku a poptávku po biodynamicky pěstovaných surovinách včetně bavlny, dřeva a potravin. Třetina půdy je již znehodnocená, a abychom tento stav zvrátili, musíme podobně jako Weleda rychle jednat i my ostatní.

Žijete na Ibize na venkově, praktikujete doma biodynamické metody?

Třináct let jsem teď žila ve městě, a co se zahradničení týče, považuji se za amatéra. Každý ale musíme někde začít, a tak se alespoň snažím jako dobrovolník pracovat na biodynamických farmách v okolí. Nedávno jsme se ale přestěhovali na španělský venkov a já si u domu zřídila malinký zeleninový záhonek. Poslední sezóna ukázala, že spíš než pro rodinu jsem ho založila pro brouky. Snědli všechno! (Kromě okurek, do těch se jim nechtělo…) Dozvěděla jsem se, že za invazi škůdců může nezdravá půda – hnojením jsem totiž do zahrady vnesla příliš mnoho dusíku. Když je v půdě rovnováha živin, minerálů, mikroorganismů a hub, rostliny získají silný imunitní systém a nebudou už hmyz potřebovat!

Jak může každý z nás přispět k ochraně půdy, a to i když nežijeme na farmě nebo nemáme zahrádku?

Obyvatelům měst, kteří žijí moderním životem, může půda přijít jako vzdálený pojem, ale vždycky lze něco udělat. Požádejte třeba svého prodejce potravin, aby začal odebírat biodynamicky pěstované suroviny. Pokud je ve vašem okolí biodynamická farma, kontaktujte ji a zjistěte, zda od ní můžete nakupovat napřímo nebo zda by byla ochotna využít vás jako dobrovolníka. Není nic lepšího než strávit den venku a manuálně pracovat. Po dopoledním pletí či sklízení se cítím fyzicky i psychicky skvěle. Můžete se také přidat k charitativní organizaci zaměřující se na kompostování, nebo založit síť kompostování pro sebe a své sousedy.

 

Musíte z hlediska udržitelnosti dělat nějaké kompromisy?

Nakupovat udržitelně nevnímám jako kompromis. Protože za celou dobu, co ke světu přistupuji tímto způsobem, jsem si nevšimla, že bych žila život plný odříkání. Při nakupování nemám pocit, že bych si musela odepřít šaty s flitry nebo plastové kuchyňské nádobí. Zkrátka po nich netoužím, protože vím, jaký dopad mají tyto výrobky na životní prostředí. Mé znalosti mě chrání. Občas se stane, že chci něco, co nejde sehnat v ekologické variantě, a v takovém případě se to snažím pořídit z druhé ruky.

Uvědomuju si, že mám velkou výsadu. Patřím k tomu procentu světa, které žije nejvíce znečišťujícím stylem života: létám letadlem, mám ústřední topení a žiju v zemích, které dovážejí obrovské množství věcí z různých koutů planety. To musím uznat. Ze všech sil se snažím žít udržitelně a myslím, že největší vliv vyvinu rozhodnutími, jak utratím své peníze a co se rozhodnu naučit své děti.

Všichni jsme uvázli v systému, který většině lidem neumožňuje se v těchto důležitých otázkách svobodně rozhodnout, protože je to finančně nemožné. Upřímně doufám, že tomu tak už dlouho nebude, a vyzývám každého, kdo ještě nezačal, aby se rozhodl nepodporovat tento systém, který odměňuje privilegované a je hluboce nespravedlivý.

Co své děti učíte o planetě a udržitelném životě?

Děti jsem naučila všechno o biodynamickém zemědělství a dala jim i pár praktických lekcí. Ráda je beru s sebou, když jdu dobrovolničit na některou z farem. Mé děti tráví hodně času v přírodě, což se dařilo i mně, když jsem byla ještě malá. Snažím se, aby je příroda zajímala – aby v ní našly klid, aby se snažily objevit něco, co jim přijde krásné, a využívaly k tomu všechny své smysly.

Snažila jsem se dětem vštípit základy životního stylu s nízkým dopadem a to, jak může být uspokojivé potřebovat méně. To je lekce, kterou jsem se zase já naučila od své matky. Ona se vědomě rozhodla žít s málem, je tak šťastná a spokojená, což je podle mne úžasné. Její motto zní: „Žiji prostě, aby ostatní mohli žít“.

Ze všeho nejvíc si přeju, aby si moje děti sice plně uvědomovaly klimatickou krizi a důsledky lidské činnosti, která ji způsobila, ale aby si nezoufaly. Ekologická úzkost u mladých lidí pochopitelně roste, nesmíme ale zapomínat, že smysluplná změna na úrovni celého systému není nemožná. Budoucnost není daná. Můžeme svět přetvořit a udělat ho lepším. Nástroje máme a mnoho lidí už na řešeních pracuje. Naděje je na dosah ruky – potřebujeme jen, aby vláda a podnikatelský sektor začali táhnout za jeden provaz.

Vychází 2. října

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

 Znáte Wu Wei? Taoistický princip vás naučí plynout životem bez zbytečného...

Představte si strom, který by přemýšlel nad tím, jak vyrůst co nejrychleji, trápily by ho představy, jak šťavnaté bude mít plody nebo se užíral...

Lenka Vacvalová běží 2000 km přes Alpy a chce vybrat 3 miliony korun

Dnes ráno odstartovala ultratrailová běžkyně Lenka Vacvalová svoji další běžeckou a charitativní výzvu. Běh po trase Via Alpia má přinést peníze pro dětské kardiocentrum v Motole.

Říkají mu Papouščí táta. Stará se o pět stovek papoušků

Norbert Souček má největší záchrannou stanici pro papoušky v Evropě. Poskytuje azyl nemocným či opuštěným exotickým ptákům a pomáhá s odchytem dezertérů. Práci mu však komplikují vysoké náklady na provoz a zastaralá legislativa.

Lehké a zdravé recepty od Pavla Berkyho z Master Chefa

Pavel Berky je slovenský návrhář, který svým kreativním přístupem k vaření zaujal v soutěži Master Chef. Jeho kuchařka nazvaná Berky nezapře módní profesi, na první pohled vás osloví promyšleným vizuálem.
Zavří­t reklamu