Pátek, 27 května, 2022
spot_img

Emoční inteligence vám pomůže vybudovat pevnější vztahy a dosáhnout kariérních cílů. Naučte se s ní jednoduše pracovat

Díky nim milujeme a rozvíjíme přátelství. Hned vedle ale stojí za řadou rozvodů, hádek, výpovědí a možná i válek. Lidské emoce jsou zkrátka mocné, tvoří nepostradatelnou součástku každodenního života a nutí nás jednat. V případě nízké emoční inteligence často dost iracionálně.

Emoční inteligence je relativně nový termín, nicméně i do budoucna bude mít čím dál silnější dopady na běžný a pracovní život. První akademický článek na tohle téma se objevil v roce 1990, větší slávy se ale emoční inteligence dočkala o pět let později v knize Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ od Daniela Golemana. Jde o schopnost identifikovat a zvládat vlastní emoce i emoce druhých. Získávat sociální vlohy, umět řešit konflikty, redukovat stres, efektivně komunikovat, překonávat výzvy, učit ostatní, řídit týmy. Rozjíždí se tu spousta aspektů, a pokud jde o úspěch člověka, hraje emoční inteligence stejně důležitou roli jako intelekt. Emoční inteligence vám pomůže vybudovat pevnější vztahy a dosáhnout kariérních a osobních cílů, na kterých vám nejvíce záleží.

Tři doktoráty, ale emoce u ledu

Vaše IQ vás možná dostane na vysokou školu, EQ pak pomůže čelit emocím a stresu při závěrečných zkouškách. Zjednodušeně řečeno. Ideální samozřejmě je, když na sebe oba druhy navazují a vzájemně se podporují. V pracovní sféře bude mít úroveň EQ čím dál větší význam. Funkční a výkonný tým potřebuje „sociální citlivost“, prostředí, kde se nikdo nebojí mluvit a všichni se cítí bezpečně. Nad ním by měl stát emocionálně citlivý lídr, který všechny povede k úspěchu. Podle Limeade institutu se zaměstnanci za takovou firemní péči umí odměnit. Věrností, loajalitou a větší produktivitou. Ve studii Science of care takoví lidé uvedli, že se cítí být součástí dané organizace (95 procent respondentů) a osobně zapojeni (94 procent), když se o ně v zaměstnání „starají“. 60 procent z nich díky tomu plánuje zůstat tři a více let a rádi svou firmu doporučují (90 procent) dál jako skvělé místo pro práci. Má to vliv i na psychickou kondici. 94 procent přiznalo, že se ve svém životě cítí dobře a je u nich až 4× menší pravděpodobnost, že budou trpět stresem a syndromem vyhoření.

Roboti budou pracovat, lidé cítit

Také technologie přispívají k tomu, že se emoční inteligence stává kariérní budoucností. Průmyslová revoluce si žádala silné osoby, informační věk poptával „informované“ pracovníky, budoucí práce bude vyžadovat emočně inteligentní jedince. Obklopují nás čím dál sofistikovanější technologie a umělá inteligence, spoustu práce zastanou roboti, drony, automatické stroje. Nám lidem „nezbude“ nic jiného než mít dovednosti jako empatie a soucit. Emoce se stanou významnou konkurenční výhodou. Moderní doba také stírá hranice mezi prací a volným časem. Nosíme si pracovní povinnosti domů, do práce zase přinášíme osobní život. Emoce s námi cestují, jen málokdo umí radost nebo smutek vypnout před dveřmi kanceláře. O to zásadnější je naučit se na ně správně reagovat. Možná nemáte velkou kontrolu nad svými momentálními pocity, ale můžete ovládat následné reakce – a to soustředěním se na své myšlenky, které vás udrží v souladu s vašimi hodnotami a cíli. Naučí svobodně žít. A nebýt otrokem vlastních emocí.

EMOČNÍ INTELIGENCE V NAŠEM ŽIVOTĚ
Přemýšlíte o pocitech

Jaké jsou moje silné emoční stránky? Ovlivňuje aktuální nálada mé chování? Jak na mě působí jednání druhých? EQ začíná u osobního a sociálního povědomí, tedy schopnosti vnímat emoce (a jejich dopady), a umění využít je ve svůj prospěch (aniž byste škodili druhým).

Dáte si pauzu

Než začnete mluvit, zastavíte se a zamyslíte. Ano, teoreticky velmi snadné, praxe nám to často vyvrací. Když na sobě ale zapracujete, vyhnete se rozhodnutím založeným na dočasných emocích.

Využijete kritiku

Negativní zpětná vazba umí s člověkem zamávat, obzvlášť pokud je podána špatným způsobem. Kritiku vždy berte jako šanci se učit. Ptejte se: „Jak mě může udělat lepším?“ Platí to i obráceně. Snažte se být vůči druhým konstruktivními kritiky, ne těmi, kteří zbytečně ubližují.

Projevujete empatii

Koukat očima druhých. Budete-li se snažit porozumět myšlenkám a pocitům druhých a nebudete soudit, vybudujete si pevnější a hlubší vztahy. Nutně to ovšem neznamená, že musíte se všemi souhlasit.

Chvalte a pomáhejte druhým

Oceňte výjimečnost a úspěchy druhých lidí. Pomáhejte ostatním a pozitivně ovlivňujte jejich emoce. Oboje prohlubuje důvěru, upevňuje vztahy a přispívá k vzájemné inspiraci.

Omlouvejte se

Chce to odvahu a pokoru, utáhnout ego, ale stojí to za to. Emočně vyspělí jedinci ví, že omluva neznamená selhání nebo ztrátu „image“. Právě naopak.

Dodržujte sliby

Slova, závazky, termíny, dohody. To z vás udělá spolehlivou a důvěryhodnou osobu, která neztěžuje život druhým svou nestabilitou a nevyrovnaností.

Chraňte se

Emoční inteligence vám pomůže včas odhalit nejrůznější sabotáže. Momenty, kdy se s vámi někdo snaží skrze emoce manipulovat a ze sobeckého důvodu se na vás přiživit.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Extra objemné mikádo i elegantní ofina. Podívejte se, jak upravit vlasy...

Podzim se pomalu blíží a vy přemýšlíte, jak upravit váš sluncem vyšisovaný a solí ovoněný letní účes? Prozradíme vám, že této sezóně bude vládnout...

Halina Pawlowská: Nemám ráda vtipy o exkrementech a ženských cyklech

Na začátku 90. let minulého století zapůsobila na české humoristické scéně jako zjevení. Knížky s jejími vtipnými povídkami se...

Velká vánoční soutěž je v plném proudu. Dnes můžete získat sonický přístroj Foreo UFO 2

Vánoční speciál, v němž můžete od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12 skvělých značek, odkrývá další z...

Proběhla největší celosvětová stávka za klima

Ve sto padesáti zemích po celém světě proběhly tisíce demonstrací, kterých se zúčastnily miliony lidí. Ekologické protesty iniciativy Fridays...
Zavří­t reklamu