Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Nejistá perfekcionistka, okouzlující femme fatale nebo chladná narcistka? Kdo je Zlatým glóbem oceněná herečka Rosamund Pike

Když před několika dny virtuálně přebírala Zlatý glóbus za svůj výkon ve snímku Jako v bavlnce, byla jako vždy okouzlující, osobitá, sofistikovaná a charismatická. Herečka Rosamund  Pike ale sebejistotu, kterou vyzařuje, hledala dlouho a často bojovala i s pocitem, že jí sláva připravila o veškerý respekt okolí. I kvůli své nejistotě se Bond girl žijící v Čechách ráda vtělovala do osobností silných žen, které hrála. Jaký je životní příběh hvězdy, která svou krásou i talentem uhranula celý svět?

Letošní ročník vyhlášení Zlatých glóbů vcelku nepřekvapivě probíhal virtuálně. I přes obrazovku ale musela Rosamund Pike v nádherných červených šatech uhranout každého. Že se herečka do přenosu připojila z České republiky, jí za nás přidalo ještě pár bodů navíc. Svou sošku si dvaačtyřicetiletá Britka odnesla za dechberoucí ztvárnění Marly Grayson, sofistikované podvodnice obírající seniory o majetek, v netflixovské černé komedii Jako v bavlnce. Přesto, že sympatická umělkyně denně neplní stránky bulváru a pozornosti se spíš straní, ve světě filmu není žádným nováčkem.

Navždy Bond girl

Fanoušci Jamese Bonda si ji určitě pamatují jako agentku Mirandu Frost ze snímku Die Another Day, kde zazářila po boku Pierce Brosnana. Přesto, že díky této roli zůstala veřejnosti v paměti asi nejvíc a nálepky Bond girl se nikdy nezbavila, zahrála si Rosamund Pike i v jiných filmových trhácích. Mistrovský výkon předvedla například i v Pýše a předsudku nebo v thrilleru Davida Finchera Zmizelá.  Právě za roli psychopatické a narcistické předměstské hospodyně Amy Dunne si tehdy dokonce vysloužila nominaci na Oscara. I když by se podle jejího dokonalého citu pro ztvárnění nejrůznějších charakterů a důvěryhodnosti, s níž skrze filmové role k divákovi promlouvá, mohlo zdát, že byla Rosamund Pike k herecké dráze předurčena, její začátky tomu rozhodně nenaznačovaly.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rosamund Pike (@mspike)

 Nadaná studentka a hudebnice

Rosamund Mary Elizabeth Pike vyrůstala v hudební rodině jako jedináček. Fakt, že její matka byla koncertní houslistka a operní zpěvačka, stejně jako její otec, totiž spíš nasvědčoval tomu, že se z jemné dívenky s plachým pohledem stane spíš muzikantka než herečka. Na violoncello totiž hrála bravurně, a i když v šestnácti letech zazářila v divadelní inscenaci Romeo a Julie, nakonec byla odmítnuta z většiny velkých britských divadelních škol. Už tehdy velmi sofistikovaná mladá dáma s velkým rozhledem tak začala studovat anglickou literaturu na Oxfordské univerzitě ve Wadham College, kde vynikala perfektním prospěchem. Naučila se mluvit plynně francouzsky a německy, ale ani prestižní univerzita a vidina lukrativního zaměstnání ji tehdy neodradily od její největší vášně – herectví. Získala místo v inscenaci Zkrocení zlé ženy, odjela na turné po Velké Británii a Japonsku a poté se věnovala studování získané role v Macbethovi. Není tak divu, že kvůli divadelním příležitostem odložila studium a magisterský titul si nakonec dodělávala až během natáčení filmu Die Another Day.

Nejistá herečka bez respektu

Právě snímek, který ji dostal do povědomí veřejnosti a zajistil jí celosvětovou slávu, se pro ni ale stal i v jistém smyslu prokletím. V soukromém životě spíš plachá a tichá žena měla najednou nejen spoustu pozornosti, ale lidé od ní měli také velká očekávání, byla v neustálém hledáčku bulvárních novinářů a často posuzována veřejností jen podle vzhledu. „Je zvláštní, že se najednou všechno zaměřuje jen na to, co máte na sobě a jak vypadáte. Musíte se neustále sledovat a zároveň od vás lidé očekávají, že bude pořád jen tou postavou, kterou znají z filmového plátna. A někdy se v tom všem prostě začnete ztrácet. Jednou z věcí, které mi role v Bondovce dala, bylo prozření, že se absolutně necítím komfortně s faktem, že mám sice velkou popularitu, ale žádný respekt. Lidé totiž milují vaši tvář i tělo, ale cítíte a vnímáte jejich názor, že jste pro ně prostě jen někdo, kdo se raketově vyšplhal, na chvíli zazářil a jeho úspěch nebude mít dlouhého trvání,” svěřila se herečka pro noviny The Sydney Morning Herald, kterým vyprávěla i o ubíjejících chvílích, kdy na ni fanoušci Bondovek čekali po každém divadelním představením u jeviště. „Tehdy jsem měla vždy pocit, že jsem je hrozně zklamala. Dostali totiž “jen” mě, ne tu Bond girl, kterou očekávali.”

Její nejistota se ale neprojevovala jen v osobním životě, ale i před kamerou. Jakožto perfekcionistka si totiž stále nebyla jista svými výkony. Přesto, že za ztvárnění svých postav sklízela uznání kritiků i veřejnosti a nominace na prestižní ceny, na place pochybovala o svých schopnostech. „Neustále jsem se ale snažila překonávat své obavy. Vím totiž, že strach je obrovským nepřítelem svobody, kterou tak miluju. A tak jsem se denně snažila negativním myšlenkám ubránit. Zlepšilo se to, ale i během natáčení snímku Jako v bavlnce mi běželo hlavou, jestli si náhodou kolega Peter Dinklage nemyslí, že jsem úplně k ničemu,” přiznala pro The Sydney Morning Herald.

Filmové role jako zdroj odvahy

Možná právě proto, že vlastností, kterou britská herečka obdivuje nejvíc, je odvaha, přitahují ji i role silných žen, z nichž se snaží sebevědomí a jistotu načerpávat. Ať už jde o válečnou zpravodajku Marii Colvinovou ve filmu Soukromá válka, vědkyni Marii Curii-Skłodowskou ze snímku Radioactive nebo narcistní psychopatku Amy Dunneovou v thrilleru Zmizelá, z každé si odnesla něco, co by pro ni mohlo být v jejím boji s nejistotou prospěšné. „Když si můžete vypůjčit postavu, která má více kvalit a odvahy než vy sama, je to vždycky pozitivní věc a příležitost se něco naučit,” řekla pro časopis People. Že by si od svých filmových rolí nevědomky vypůjčila i psychopatické, narcistické nebo zločinecké chování prý ale nehrozí.

Mateřství je klíč k sebevědomí

I když je tahle blondýnka s dokonalými rysy pro mnohé ztělesněním femme fatale a mohlo by se zdát, že si bude ráda užívat pozornosti mnohých mužů a jako další hollywoodské hvězdy žít bohatým nočním životem, opak je pravdou. Po vztazích s hercem Simonem Woodsem a režisérem Joe Wrightem, s nímž byla dokonce zasnoubená, si od roku 2009 užívá klidný život po boku podnikatele a matematického vědce Robieho Uniacka, se kterým má dva syny. Rodina, která už rok a půl žije v České republice kvůli natáčení televizního seriálu The Wheel of Time, nemá žádné skandály a snadno byste si je spletli s jakoukoliv jinou rodinou. Až na to, že spolu občas mluví čínsky. S nápadem učit děti jazyk, jenž ani jeden z nich neumí, přišel Robie, který si ho, na rozdíl od Rosamund, časem perfektně osvojil. A tak se prý často stává, že se spolu potomci a Robie baví u večeře a herečka nerozumí ani slovo.

Role matky ji ale prý také dala úplně nový pohled na hereckou kariéru i sebevědomí. „Myslím, že od té doby, co jsem se stala matkou, jsem se ve své práci zlepšila. Získala jsem určitou svobodu. Na vzhled mladé herečky je totiž vyvíjen velký tlak, který vás může velmi rychle rozložit a přesně tyto pocity pak mají velký vliv i na herecké výkony. Jako matka jsem mnohem uvolněnější, zejména pokud jde o to, jak vypadám. Přála bych si, aby to uvědomění přišlo o deset let dříve, ale jsem ráda, že se to vůbec stalo,” přiznala v rozhovoru pro časopis People s tím, že strach před kamerou už téměř vymizel.

Foto: Andrea Raffin, Shutterstock

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Slavný model spoléhá v boji proti koronaviru místo vakcíny na Boha....

Anwar Hadid, přítel zpěvačky Dua Lipy a bratr údajně nejkrásnější ženy světa, šokoval na sociálních sítích svými vyjádřeními. Slavný model se totiž nechal slyšet,...

5 žhavých tipů, jak se v zimě zahřát

Horký čaj, chlupatá deka, vlněné ponožky, pohyb nebo sauna. Každý z nás má své metody, jak se rychle zahřát,...

Rudo před očima: Co ještě nevíte o rtěnce ikonické barvy?

Rudá barva je odjakživa symbolem vášně, svůdnosti i elegance a v davu je téměř nepřehlédnutelná. Rudá rtěnka, jako základní...

Výlety za gastro zážitky během babího léta

Oficiální prázdniny sice končí, ale babí léto právě začíná. Pokud chcete rozehnat chmury z nadcházejících povinností, servírujeme vám ještě za horka pár tipů na výlety, kde se dobře najíte a okolí samotných míst vás přinutí zůstat déle.
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu