Pondělí, 30 ledna, 2023

Od Arethy Franklin po Nicki Minaj: Zpěvačky, které svými skladbami dodávají ženám sebevědomí a sílu

Dnes je Mezinárodní den žen a my si tak připomínáme ženskost ve všech jejích podobách. Oslavujeme ženy silné a odhodlané i ty, které odvahu vybočit z řady teprve hledají. Ženy krásné uvnitř i navenek. Matky, dcery, doktorky i prodavačky. A protože každá z nás někdy ztratí víru v sebe sama, ve své schopnosti nebo možnosti, přinášíme vám skladby, které vám vaši výjimečnost během pár minut zase připomenou.

Alicia Keys
Superwoman

Americká zpěvačka, skladatelka, klavíristka, producentka a filantropka je jednou z těch, jejíž tvorba je pohlazením pro duši, zvlášť tu ženskou. Skladeb, v nichž se snaží něžné pohlaví inspirovat, podpořit ho a dodat mu sílu, je hned několik. Ta s názvem Superwoman je ale opravdovým skvostem. Píseň, za kterou čtyřicetiletá umělkyně získala i cenu Grammy, má totiž každou z nás ujistit o tom, že i když se zrovna cítíme naprosto neschopně a na konci sil, ve skutečnosti jsme odolné a každá z nás má tu moc se i k té nejhorší životní situaci postavit čelem. „Tahle písnička je jednou z mých nejoblíbenějších a nejniternějších. Vznikla totiž v době, kdy jsem zoufale potřebovala slyšet, že i když nejsem dokonalá, cítím se jako kus hadru a vlastně i tak trošku mimo, pořád jsem pro někoho superžena,” vyprávěla zpěvačka pro MTV News a pro  Ebony Magazine pak vysvětlila i to, co pro ni pojem superžena znamená. „Je to žena, která má obrovské sny, neuvěřitelné ambice, chce dělat a zvládnout spoustu věcí, ale také ví, jak se sama o sebe postarat.“

Pokud byste si chtěli jejího sametového hlasu užít ještě o něco déle než jen jednu skladbu, zkuste třeba ještě hitovku Girl Can’t Be Herself, v níž zpěvačka vyzdvihuje přirozenou ženskou krásu. Nebo třeba skvělou Woman’s Worth.

Lizzo
Good As Hell

Připadáte si zatraceně dobrá? Ne? Americká zpěvačka, rapperka a textařka Lizzo vás možná přesvědčí, že jste. Její skladba Good As Hell vám totiž dodá pocit, že ve vás někdo věří, i když vy sama to tak necítíte. „Víš, že jsi hvězda, můžeš se dotknout oblohy. Vím, že je to náročné, ale musíš to zkusit. Pokud potřebuješ pomoct, dovol mi ti to usnadnit,” to jsou slova písničky, která má podpořit postavení žen a dodat jim kuráž i sebevědomí. A když nic víc, alespoň si na ni dobře zatancujete.

Beyoncé
Run the World (Girls)

Devětatřicetiletou hudební ikonu asi netřeba představovat. A to samé platí i o jejím velmi silném poselství, které za léta v hudební branži dokázala napěchovat hned do několika skladeb. Americká hvězda propaguje ženství, nezávislost a rovnoprávnost už řadu let a že se snaží veřejně rozpoutat diskusi o posílení postavení žen, není žádným tajemstvím. Její motivační a povzbuzující skladba Run the World se tak stala už legendární. „Síla znamená štěstí, moc znamená tvrdou práci a oběť. Pro mě je úspěch o tom, jít ženám dobrým příkladem, nezneužívat svou sílu a mít pokoru,” vyprávěla zpěvačka magazínu Billboard o tom, kam se snaží směřovat svůj vliv. A co vy? Chtěli byste řídit svět? Podle Beyoncé můžete.

Aretha Franklin
Respect

Královna soulu, která za svůj život nasbírala celkem 18 cen Grammy, se za své ztvárnění skladby Respect navždy zapsala do historie. Když v jejích čtyřiadvaceti letech hit obletěl svět, okamžitě se stal hymnou marginalizovaných skupin. A zejména pak nejrůznějších hnutí za občanská práva a práva žen. Jeho poselství bylo totiž jasné – každý si zaslouží respekt, každý hlas si zaslouží být vyslechnut. Hlas Arethy Franklin se tehdy stal hlasem ženské solidarity a síly. Skladba, z níž čiší odhodlání i naléhavost, tak ani po letech neztratila na významu. Během let si naopak upevnila místo v kultuře a objevila se například i ve filmech, jako jsou Forrest Gump nebo Deník Bridget Jonesové a svou verzi nazpívali třeba i Tina Turner, Kelly Clarkson a Justin Bieber.

Destiny’s Child
Independent Women

K filmu Charlieho andílci vznikla skladba, která kvalitou celý snímek s Cameron Diaz v hlavní roli určitě překonala. Píseň Independent Women od dívčí skupiny Destiny’s Child oslavuje nezávislé ženy ve všech ohledech a hlavně pak v ekonomické rovině. „Vzpomínám si, že jsem byla zrovna v Japonsku, když jsme s Destiny’s Child Independent Women vypustily. Japonské ženy mi tehdy vyprávěly, jak jsou hrdé na to, že mají své vlastní zaměstnání, nezávislé myšlení a své vlastní cíle. Tehdy jsem se cítila skvěle a uvědomila jsem si, že jednou z mých povinností je inspirovat ženy,” svěřila Beyoncé magazínu Billboard.

The Highwomen
Redesigning Women

The Highwomen je country hudební skupina, která si ve skladbě o přepracovaných ženách dělá legraci ze stereotypů spojených s něžným pohlavím. Svižně, lehce, vtipně. Pusťte si ji třeba při úklidu kuchyně, půjde vám to rychleji.

Lily Allen
Hard Out Here

„Najdete mě ve studii, a ne v kuchyni. Nemusím kvůli tobě třást zadkem, protože mám mozek,” Lily Allen se rozhodla podpořit sebevědomí žen a pěkně na rovinu jim sdělit, že mohou být přesně takové, jaké být chtějí, ať už úspěšné, při těle, s hlasitým vlastním názorem i častými nezávaznými milostnými dobrodružstvími. Skladba o nerovném vnímání žen a mužů ve společnosti a neustálých tlacích na dokonalé tělo v zábavním průmyslu si pusťte i s videoklipem, je všeříkající.

Nicki Minaj
Feeling Myself

Na svých sociálních sítích americká rapperka často ženy motivuje k tomu, aby se nebály být úspěšné, i když možná přijdou o pár známých, protože úspěšné ženy ostatní děsí. Důležité je podle ní mít rády to, kým jste, držet si morální hodnoty a pak je vše v pořádku. Píseň Feeling Myself je pak dalším nakopnutím k tomu, abychom si my ženy ovoce, které nám dřina a námaha přináší, nebály užívat plnými doušky. Abychom se nestyděly být se sebou spokojené, dávat lidem na obdiv své dobré výsledky ani věci, které díky svému úspěchu vlastníme. Vše, co děláte, děláte pro sebe a ostatní se s tím musí vypořádat.

Vychází 31. ledna

Lady Dior Art: Ikonická kabelka podle 11 umělců z celého světa

Už posedmé vyzval módní dům Dior výtvarníky, aby kreativně pojali model kabelky Lady Dior. Oslavovali ženskost, tradice i každodenní život.

Vojtěch Dyk: Vlivem stydlivosti jsem si nedokázal představit, že by moje...

Jak naznačují nejnovější výzkumné poznatky, proces buněčné obnovy je do značné míry ovlivňován nejen tím, co děláme, ale i tím, jak se cítíme. Úplně...

Dobré víno nejde udělat rychle, říká podnikatel, který k nám přivezl španělské „šampaňské“

„Pro Španěly je víno espumoso, tedy jakékoli šumivé víno, automaticky sklenička cavy,“ prozrazuje Arseny Dobušev, spoluzakladatel a majitel značky Wine Office a vinného baru v centru Prahy. Už tři roky se specializuje na dovoz tradičního šumivého vína z oblasti Penedès z Katalánska, které u nás nabírá na popularitě.

„Submisivní ženy u nás v rodině nejsou,“ říká režisérka a scenáristka Beata Parkanová

Dobové drama Slovo, oceněné na festivalu ve Varech, přichází 15. září do kin. Beata Parkanová se při jeho psaní inspirovala osudem vlastní rodiny. Ve svých autorských filmech dokáže divákovi zprostředkovat křehké emoce a dotýkat se lidské duše, při rozhovoru ovšem projevila svoji další silnou stránku: velký smysl pro humor.

Lekce sebevědomí od Alžběty Králové, která pomáhá ženám v byznysu a v politice

Alžběta Králová inspiruje ženy k tomu, aby se aktivně ucházely o místa v politice, aby se do ní nebály...
Zavří­t reklamu