Pondělí, 12 dubna, 2021

Dnes oslavujeme mezinárodní den spodního prádla. Co o něm nejspíš nevíte?

Tanga, brazilky, bardotky, braletky, slipy i trenýrky. Dnes se oslavuje spodní prádlo ve všech svých podobách, střizích, velikostech a barvách. Právě tato část oděvu se totiž během let stala pro většinu z nás nepostradatelnou položkou v šatníku a mnoho žen v jeho výběru odráží své nálady, tužby, sebevědomí i pravé já. Mezinárodní den spodního prádla vznikl v roce 2003 a nebýt pandemie, ve velkých světových metropolích by se konaly bujaré pochody lidí, kteří mají zakryté právě jen své intimní partie. Přesto, že s největší pravděpodobností máte zrovna teď nějaký slušivý kousek na sobě, je ještě stále spousta věcí, které možná o podprsenkách a kalhotkách nevíte.

Pokud bychom se chtěli bavit o úplné historii spodního prádla, museli bychom zabrousit až daleko do starověkého Říma, kdy si muži chránili svou chloubu bederní rouškou. Až ve dvacátém století začalo mít pánské prádlo podobu, jakou má dnes. Pokud jde o ženy, tak i pro ně se v Řecku a Římě objevily první náznaky spodního prádla – pruhy měkké látky, které se zavazovaly pod ňadry, aby lépe držela vztyčená. O podprsenkách ale ještě dlouhou dobu nemohla být řeč. Spodní prádlo bylo dlouhou dobu výsadou pouze nevěstinců, kde byly už ve 13. století v kurzu korzety, později pak i kalhotky s nohavicemi dlouhými do půli stehen nebo až ke kolenům. S revolucí přišla až ve dvacátém století britská návrhářka Lucy Duff-Gordonová, která jejich délku zkrátila. To jsou ale všeobecně známá fakta. My vám přinášíme pár zajímavostí, které jste o spodním prádle možná nevěděli.

 1. Desetiletý Jack Singer z New Yorku pokořil v roce 2010 světový rekord, když si na sebe navlékl 215 slipů. Překonal tak předešlého šampiona, který jich zvládl obléct “pouze” 200.
 2. Průměrná žena během života vystřídá šest různých velikostí podprsenky.
 3. Nejvyvinutější dámy žijí pravděpodobně ve Velké Británii. Právě tam se totiž ročně prodá nejvyšší počet podprsenek s největší velikostí košíčků. Asi nikoho příliš nešokuje, že nejvíc podprsenek s nejmenšími košíčky se prodá v Japonsku.
 4. Mnohé italské ženy oslavují příchod nového roku tím, že si obléknou červené spodní prádlo. Věří totiž, že jim to přinese štěstí.
 5. Téměř osmdesát procent žen nosí nesprávnou velikost podprsenky.
 6. Před devíti lety zakázalo Zimbabwe dovoz a prodej spodního prádla z druhé ruky. Zákonodárci pomocí tohoto rozhodnutí chtějí bojovat se zdravotními problémy a posílit textilní průmysl ve vlastní zemi.
 7. Ve viktoriánském období nosily ženy kalhotky, které nechávaly celou oblast rozkroku odkrytou. Tehdy se totiž věřilo, že “otevřený” rozkrok je hygieničtější. Právě kvůli tomu měnily ženy spodní prádlo jen zřídka.
 8. Říká se, že to byly tanečnice kankánu, které se zasadily o to, aby se začaly dělat kalhoty s “uzavřeným” rozkrokem.
 9. V padesátých letech bylo pro vysokoškolské chlapce populární vtrhnout na koleje dívek, ukrást jim spodní prádlo a poté je veřejně vystavit. Těmto výletům se pak říkalo kalhotové nájezdy.
 10. V roce 1893 si Marie Tucek, Američanka českého původu, nechala patentovat první moderní podprsenku s ramínky a zapínáním na háčky.
 11. Po druhé světové válce si francouzské ženy, které měly vztahy s německými vojáky nebo jim pomáhaly, musely nejen oholit hlavy, ale byly také nuceny chodit po ulicích ve spodním prádle.
 12. Kampaň na podprsenku Wonderbra s Evou Herzigovou byla Brity zvolena jako nejpopulárnější venkovní reklama všech dob.
 13. Britská společnost navrhla spodní prádlo, které má pomáhat lidem s trávicími problémy. Na vnitřní straně je totiž vrstva mikročástic aktivního uhlí, jež pohlcuje plyny. Ven z prádla se tak dostane jen vyčištěný vzduch
spot_img

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...
K. Klempirova Akademie stylu a mody

Akademie stylu a módy jako balzám na duši i pomocník v...

Ve skleničce sektu na stole tančí maliny, plamínky svíček osvětlují stojany s oblečením a do místnosti vchází, jako vždy perfektně upravená, Klára Klempířová. Stylistka,...

Vyrostla generace slavných hudebníků, kteří nikdy neměli živý koncert. Být geniální už dnes nestačí, říká klavírista Tomáš Kačo

Pochází z chudé romské rodiny a dětství strávil s dalšími jedenácti sourozenci v novojičínském činžáku. Už v jeho pěti...

Zeleň ve veřejném prostoru: Jak se do města postupně vrátila přirozenost a divokost

Zeleň ve veřejném prostoru. Téma, o kterém se hodně mluví, sledujeme ho každý den, nakonec ho ale stejně hlavně...

Zachraňte restaurace: skočte si pro jídlo s sebou

Následující dny a týdny mohou být pro českou gastronomii likvidační. Už teď některé restaurace zcela uzavřely svůj provoz, ostatní...
Zavří­t reklamu