Úterý, 30 května, 2023

Umění recyklace: Letiště v Istanbulu vystavuje obrazy z PET lahví i starých uniforem personálu

Plastová víčka, kusy oblečení, papírové obaly nebo také elektronické součástky, které někdo vyhodil na největším letišti v Turecku, posloužily jako materiál k výrobě obrazů umělkyni Deniz Sağdıç. Výstava „0“ Zero Point má za cíl zvýšit povědomí o recyklaci a nakládání s odpadem. 

Nové mezinárodní letiště v evropské části Istanbulu se otevřelo v roce 2018. Loni v hlasování laické i odborné veřejnosti Air Transport Awards získalo titul Letiště roku. V roce 2020 odbavilo 23,4 milionu cestujících. Mnozí z nich zde tráví hodně času a při tom produkují velké množství odpadu. Letiště chce působit jako moderní organizace, která se snaží zmírňovat svůj dopad na životní prostředí. V areálu má vlastní třídírnu odpadu a tam si umělkyně Deniz Sağdıç vybírala vhodný materiál.

Udržitelnost je pro Deniz Sağdıç stěžejním tématem. Metodu recyklace odpadků a běžně užívaných předmětů využívá od roku 2015. Přeje si přiblížit umění lidem a svojí tvorbou přimět jednotlivce i instituce k zamyšlení nad konzumním stylem života a přivést je k přehodnocení svých návyků a chování.

Foto: iGART

Vytvoření dvaceti obrazů pro letištní expozici zabralo turecké výtvarnici a jejím spolupracovníkům čtyři měsíce. Vznikly portréty lidí různých národností, jež zdálky vypadají jako olejomalby, zblízka však diváci odhalí barevné papírky, kousky džín nebo třeba kabelů, které vyhodili zaměstnanci letiště. Výstava pod patronátem organizace iGART, která se stará o zpříjemnění letištních prostor uměleckými instalacemi a kulturními aktivitami, byla otevřena před pár dny a cestující si ji na mezinárodním terminálu při čekání na odlet budou moct prohlížet po dobu tří měsíců.

.

Vychází 29. května

Designérské duo Janský Dunděra pracovalo pro Lasvit i Cappellini

Šéf slavné nábytkářské firmy a lovec talentů Giulio Cappellini objevil jejich křeslo na Designbloku, kde však původně chtěli vystavovat něco úplně jiného...

Studio Zahy Hadid v Číně postaví kulturní centrum nad rušnou silnicí

Projekt nového centra je ukázkou promyšleného přístupu, který propojuje technologické inovace s respektem k přírodě a k lidem.

Hvězdní snoubenci Jennifer Lopez a Alex Rodriguez představili vlastní řadu etických hotových jídel

Jennifer Lopez je nechvalně známá pro svou vášeň k pravým kožešinám a často i lhostejnému chování k přírodě. Možná...

Bitcoin dál roste a drží se nad bájnou hranicí 60 tisíc dolarů. Víte, kam uložit svou první kryptoměnu?

Bitcoin na cestě do mainstreamu. Poprvé překonal bájnou hranici 60 tisíc dolarů. Budí emoce a zažívá nejlepší časy. Elon...

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů Kneipp

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky...
Zavří­t reklamu