Pondělí, 4 prosince, 2023

Umění recyklace: Letiště v Istanbulu vystavuje obrazy z PET lahví i starých uniforem personálu

Plastová víčka, kusy oblečení, papírové obaly nebo také elektronické součástky, které někdo vyhodil na největším letišti v Turecku, posloužily jako materiál k výrobě obrazů umělkyni Deniz Sağdıç. Výstava „0“ Zero Point má za cíl zvýšit povědomí o recyklaci a nakládání s odpadem. 

Nové mezinárodní letiště v evropské části Istanbulu se otevřelo v roce 2018. Loni v hlasování laické i odborné veřejnosti Air Transport Awards získalo titul Letiště roku. V roce 2020 odbavilo 23,4 milionu cestujících. Mnozí z nich zde tráví hodně času a při tom produkují velké množství odpadu. Letiště chce působit jako moderní organizace, která se snaží zmírňovat svůj dopad na životní prostředí. V areálu má vlastní třídírnu odpadu a tam si umělkyně Deniz Sağdıç vybírala vhodný materiál.

Udržitelnost je pro Deniz Sağdıç stěžejním tématem. Metodu recyklace odpadků a běžně užívaných předmětů využívá od roku 2015. Přeje si přiblížit umění lidem a svojí tvorbou přimět jednotlivce i instituce k zamyšlení nad konzumním stylem života a přivést je k přehodnocení svých návyků a chování.

Foto: iGART

Vytvoření dvaceti obrazů pro letištní expozici zabralo turecké výtvarnici a jejím spolupracovníkům čtyři měsíce. Vznikly portréty lidí různých národností, jež zdálky vypadají jako olejomalby, zblízka však diváci odhalí barevné papírky, kousky džín nebo třeba kabelů, které vyhodili zaměstnanci letiště. Výstava pod patronátem organizace iGART, která se stará o zpříjemnění letištních prostor uměleckými instalacemi a kulturními aktivitami, byla otevřena před pár dny a cestující si ji na mezinárodním terminálu při čekání na odlet budou moct prohlížet po dobu tří měsíců.

.

Vychází 28. listopadu

Origami jako zrcadlo společnosti

Desítky nejrůznějších míst v Chile jsou zaplněny papírovými „lidmi” v životní velikosti. Umělec Claudio Acuña J. jimi chce donutit pozorovatele k zamyšlení nad tím,...
Tereza Rosalie Kladošová

Módní designérka Tereza Rosalie Kladošová: V divném psychickém rozpoložení se ocitám...

Málokdo si dokáže pohrávat s barvami, vzory, nadsázkou i humorem s takovou lehkostí jako Tereza Rosalie Kladošová. Módní designérka, která ráda zkouší nové postupy...

Fejeton: Peklo teenagera v devadesátkách

Chuť bonparů na patře, ploužák na lyžáku a karetní hra Prší cestou autobusem místo Tik Toku. Přinášíme ukázku z třicet let starých deníkových zápisků spisovatelky Ivy Hadj Moussa, které fungují jako stroj času.

Albert Černý: Kdybych nezpíval, asi bych byl průvodcem

Právě odletěl do izraelského Tel Avivu, aby za pár dní společně se svou kapelou Lake Malawi bojoval v mezinárodní...

Victoria Beckham ohlásila vlastní kosmetickou značku

Britská módní ikona Victoria Beckham chce prý ženám dopřát jen tu nejkvalitnější péči o zevnějšek i nitro. Proto se...
Zavří­t reklamu