Úterý, 7 února, 2023

Umění recyklace: Letiště v Istanbulu vystavuje obrazy z PET lahví i starých uniforem personálu

Plastová víčka, kusy oblečení, papírové obaly nebo také elektronické součástky, které někdo vyhodil na největším letišti v Turecku, posloužily jako materiál k výrobě obrazů umělkyni Deniz Sağdıç. Výstava „0“ Zero Point má za cíl zvýšit povědomí o recyklaci a nakládání s odpadem. 

Nové mezinárodní letiště v evropské části Istanbulu se otevřelo v roce 2018. Loni v hlasování laické i odborné veřejnosti Air Transport Awards získalo titul Letiště roku. V roce 2020 odbavilo 23,4 milionu cestujících. Mnozí z nich zde tráví hodně času a při tom produkují velké množství odpadu. Letiště chce působit jako moderní organizace, která se snaží zmírňovat svůj dopad na životní prostředí. V areálu má vlastní třídírnu odpadu a tam si umělkyně Deniz Sağdıç vybírala vhodný materiál.

Udržitelnost je pro Deniz Sağdıç stěžejním tématem. Metodu recyklace odpadků a běžně užívaných předmětů využívá od roku 2015. Přeje si přiblížit umění lidem a svojí tvorbou přimět jednotlivce i instituce k zamyšlení nad konzumním stylem života a přivést je k přehodnocení svých návyků a chování.

Foto: iGART

Vytvoření dvaceti obrazů pro letištní expozici zabralo turecké výtvarnici a jejím spolupracovníkům čtyři měsíce. Vznikly portréty lidí různých národností, jež zdálky vypadají jako olejomalby, zblízka však diváci odhalí barevné papírky, kousky džín nebo třeba kabelů, které vyhodili zaměstnanci letiště. Výstava pod patronátem organizace iGART, která se stará o zpříjemnění letištních prostor uměleckými instalacemi a kulturními aktivitami, byla otevřena před pár dny a cestující si ji na mezinárodním terminálu při čekání na odlet budou moct prohlížet po dobu tří měsíců.

.

Vychází 31. ledna

Soutěž Fujifilm Photo Awards hledá nejlepší snímky od profíků i amatérů

Fotíte portréty, krajinu, gastro? Nebo něco jiného? Fotografie v sedmi různých kategoriích můžete zasílat až do ledna 2023. První ročník soutěže právě odstartoval.
Pánské košile od Jijibaba

Od designu nábytku k oblečení

Jaká je kolekce pánského oblečení, kterou navrhli dva věhlasní produktoví designéři Jasper Morrison a Jaime Hayon? Elegantní, odvážná i hravá. K nebývalému kroku se přiměli...

Holky, které paří Counterstrike. Rozhovor s členkou jediného ženského týmu v klubu Entropiq

Hraní her je seriozní disciplína s turnaji o stovky tisíc dolarů. Esportové scéně však dominují muži a ženy v cestě vzhůru musejí překonávat víc překážek.

Značka Gucci si pro novou kampaň vybrala modelku s Downovým syndromem. A sklízí nečekané ohlasy

Že hvězdou kampaní a přehlídek světoznámých značek nemusí být jen klasické krásky, jsme už mohli vidět například na show...

Petra Nesvačilová, Michal Isteník a další známé tváře sbírají ponožky pro potřebné

Taky nejspíš máte doma ponožky, které už nepotřebujete. Třeba proto, že k sobě nesedí do páru. Klientům sociální služby...
Zavří­t reklamu