Pátek, 3 února, 2023

Starožitnictví je esencí udržitelnosti, říká starožitník Martin Cinolter

Martin Cinolter je vedle starožitností také expertem na drahé kameny. Jeho Antiques Cinolter navštěvují hollywoodští herci i „obyčejní lidé“, kteří hledají něco výjimečného. Nabízí věci s příběhem a historií v různých cenových kategoriích.

Když jednou jako malý při hře z neopatrnosti rozbil barokní pohár, maminka mu vedle pokárání objasnila i historii rozbité dekorace a vysvětlila mu důvody její nenahraditelnosti. Někde tam se zrodila jeho vášeň pro věci s příběhem a zajímavou historií, která stále sílí. V jeho antiku se takových předmětů nachází nespočet a každá je jiná, jedinečná. Kdo asi v minulosti nosil stříbrné kapesní hodinky na klíček? Která dáma se za první republiky zkrášlovala pomocí zlaté pudřenky? A v jaké domácnosti se podával čaj ze secesního porcelánového servisu?

Pro naši činnost je stěžejní obdiv k dovednostem a umu našich předků, úcta k historii a neustálá práce na sobě a svých znalostech. Jsem vděčný, že si nás během našeho působení oblíbilo tak široké spektrum zákazníků včetně hollywoodských herců nebo některých prvních dam,“ říká majitel zavedeného antiku v historickém centru Prahy Antiques Cinolter, který na našem trhu působí už od roku 1991. Za tu dobu Martin Cinolter sesbíral úctyhodné množství zkušeností, díky nimž dokáže fundovaně pomoct, pokud potřebujete správně nacenit šperk s drahými kameny či cennosti z pozůstalosti nebo třeba poradit s investicemi do starožitností.

Čím jste přispěl k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Prodáváme umělecké předměty, které již měly svého majitele, a znovu je umísťujeme na trh. Tím se snažíme o udržení jejich hodnoty, aby mohly opět někomu dělat radost. Celý koncept provozu starožitnictví je esencí udržitelnosti.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Pracovitost a vytrvalost.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Mám rád silné vozy.

Co jste si zvládl opravit a nemusel to vyhazovat?

K naší práci patří každodenní restaurování a opravování předmětů, nejčastěji šperků, abychom je uvedli do původního stavu, a tím je v podstatě recyklujeme. Vdechujeme starožitnostem nový život. Opravy jsou u nás denním chlebem.

Jakou věc jste v poslední době dal na charitu nebo poslal znovu do oběhu?

Financoval jsem výlet pro skupinu důchodců z domova seniorů a byl to velmi dobrý pocit.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídil?

Spoustu věcí, a vždy toho pak lituji. Ale je těžké se toho v životě vyvarovat. Jsme jen lidé.

Kdy jste jel naposled hromadnou dopravou?

To už je opravdu dlouho, asi před půl rokem.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Bohatý táta, chudý táta, od autorského kolektivu Robert T. Kiyosaki a Sharon L. Lechter.

Kdybyste se stal prezidentem zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásil?

Kvalitní vzdělání dostupné pro každého.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Každý den mi přináší nějakou novou obohacující zkušenost, která mi udělá radost.

Vychází 31. ledna

Štědrý mecenáš i problematický alkoholik. Jaké jsou všechny tváře herce Johnnyho...

Hned tři velké hvězdy letos přijedou na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Michael Caine i Ethan Hawke jsou bezesporu zvučná jména, ale zaručeně největší...

Evropa zná nejlepší fotografie divoké přírody. Bodovali hroši i medvědi

Do soutěže Evropský fotograf divoké přírody se přihlásilo 935 autorů z 35 zemí. Vítězové jedné z kategorií dokumentovali medvědí festival v Rumunsku a důsledky mizejícího přirozeného prostředí pro divoká zvířata.

Londýnský architekt navrhl nádherné udržitelné bydlení na stromech

Co říkáte na probuzení v korunách stromů? Architekt Matthew Chamberlain chce aktivně pomáhat v boji proti vysokému znečištění londýnských...

„Rusové také milují své děti.“ Sting přezpíval svůj song z období studené války, aby podpořil Ukrajinu

Britský zpěvák a skladatel vydal písničku Russians v roce 1985 a nyní aktuální verše jako „Nic takového jako vítězná válka neexistuje...“ zpívá znovu. Výtěžek věnuje na pomoc Ukrajině.

„Kabelka je naše vizitka,“ říká designérka Lucie Kalousová

Kabelkám, které prodává pod značkou Patrick Poppet, říká poppetky. Název vznikl složením jména jejího syna Patrika a anglického výrazu poppet, který znamená zlatíčko. Ke kabelkám v roce 2021 přidala „zero waste“ obrazy ze zbytkových materiálů.
Zavří­t reklamu