Co říkáte na probuzení v korunách stromů? Architekt Matthew Chamberlain chce aktivně pomáhat v boji proti vysokému znečištění londýnských ulic. A to právě svým projektem, ve kterém navrhl nový koncept domů, jenž by měly vyrůst na stromech a sloužit jako krátkodobé ubytování i pomocníci od stresu.
Dokonalý projekt se zrodil v hlavě architekta Matthewa Chamberlaina, který je přesvědčený, že stromy jsou jedním z nejdůležitějších prvků, které by mělo město obsahovat. Nejenže se díky nim cítíte lépe po psychické stránce, ale je dokázáno, že zeleň ve vaší blízkosti může vyřešit i další zdravotní problémy. Autor nádherných stylových obydlí chce díky stromovým domkům také pomoct řešit současnou bytovou krizi a rostoucí problémy se znečištěním ve městě. Každý z těchto architektonických skvostů by totiž nabídl krátkodobé ubytování nejlépe jednomu obyvateli nebo páru. Po designové stránce perfektně zvládnuté místnosti by tak mohly posloužit například studentům, lidem, kteří rekonstruují a prý třeba i bezdomovcům.
Ptačí budky i cyklostezka
Všechny domky by měly mít čtyři podlaží. Do prvního se zabudují zásobníky dešťové vody, tepelné čerpadlo nebo bioplyn. Ve druhém by se nacházela kuchyň s obývákem, malá koupelna a balkon. Třetí patro má sloužit jako pracovna, úložné prostory, a i tady byste se mohli umýt – v plánu je totiž vybudovat zde také malý sprchový kout. No, a ve čtvrtém patře je pak místo pro ložnici.
Díky tomu, že všechny podlaží by měly být upevňovány a instalovány na kmeny už existujících, nebo nově vysazených stromů, větve žádnou váhu neponesou, ale objeví se na nich například ptačí budky. Tvar domů by pak měl připomínat přírodní jev, kdy větve, kmeny a kořeny dvou stromů rostou tak, že se spojují dohromady. Každý z nich by navíc na ulici zabral pouze velikost jednoho parkovacího místa pro auto.
Zastánce udržitelné architektury Chamberlain také navrhl cyklostezku, která by všechny domy po městě spojovala. Ta by se samozřejmě také nacházela v korunách stromů a byla by přístupná přes dveře umístěné ve třetím podlaží každého příbytku. A co vy? Uvítali byste u nás něco podobného?