Pondělí, 4 prosince, 2023

Když knihy ožívají: Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů v karanténě

Asi každý rozumný a zodpovědný člověk tráví v těchto dnech večery doma. Pokud už vás nebaví přepínat televizi z jedněch zpráv na druhé a letošní filmové hity už máte nějakou tu dobu zhlédnuté, udělejte to, na co ve shonu běžných dní tolik času nemáte. Přečtěte si knížku. Pokud tedy ještě nejste přehlceni pandemickou tématikou, zpestřete si čas v karanténě právě napínavými tituly, které se možná zčásti prolínají se situací, v níž nyní žijeme.

 The End Of October
 Lawrence Wrigt

Miliony mrtvých, kolabující zdravotnický systém, veřejná psychika v rozkladu. Newyorský spisovatel Lawrence Wright se ve svém díle pouští do popisu chaosu, který nastane během pandemie. Spolu s hlavním protagonistou románu, mikrobiologem a epidemiologem, se tedy můžete vydat pátrat po vakcíně, která by zpomalila šíření viru. Sám autor se pro Publishers Weekly nedávno vyjádřil, že ho až vyděsilo, jak moc se jeho zpracování pandemie podobá ohniskům dnešního koronaviru. „Když čtu zprávy o šíření této nové nemoci, mám pocit, že listuji kapitolami své knihy,“ řekl. Dopadne tedy náš osud stejně jako v knize?

Stanice Eleven
Emily St. John Mandel

Talentovaná kanadská autorka Emily St. John Mandel napsala novelu, která vás přinutí věřit. Ať už v cokoliv. Třeba v to, jakou sílu může mít umění. Děj začíná, když během představení Krále Leara v torontském divadle zkolabuje představitel hlavní role a je na místě mrtvý. Jen o několik hodin později se mezi lidmi začne šířit virus přezdívaný jako “chřipka z Gruzie” a vyhladí 99 procent světové populace. O dvacet let později, kdy už svět nemá se svou původní podobou pranic společného a hranice neexistují, toulá se kočovný herecký spolek “Symfonie na cestách” zpustlou krajinou kanadských jezer a těm, kteří katastrofu přežili, hraje Shakespeara a navrací jim tak pomocí umění naději, víru i pocit uklidnění. VOD platforma HBO Max, která by se měla spustit na jaře 2020, se prý dokonce letos chystá uvést několikadílnou minisérii na motivy tohoto bestselleru, jenž vám bude v mysli rezonovat ještě hodně dlouho po dočtení.

Když knihy ožívají-Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů karanténě bKdyž knihy ožívají-Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů karanténě
Zdroj: pixabay.com

Ebola
William T. Close

Dokázali byste být tváří v tvář smrti hrdiny? Vyprávění o zákeřnosti choroby, která je schopna dovést lidstvo až na samý pokraj vyhynutí, o statečnosti, poslání i náboženském fanatismu. Celý tenhle napínavý a místy dojemný a tísnivý příběh je podaný z pohledu lékařů a zdravotních sester, kteří stojí v první linii boje, jenž se chvílemi jeví jako marný. Román, který vás donutí zamyslet se nad pomíjivostí života, mistrně sepsal William T. Close. Lékař, jenž během epidemie Eboly v roce 1995 vykonával funkci neoficiálního vyjednavače mezi centrem pro kontrolu chorob, zairskou vládou a dalšími mezinárodními organizacemi.

Když knihy ožívají-Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů karanténě bKdyž knihy ožívají-Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů karanténě y 2
Zdroj: Pixabay.com

Pandemie
G. Riddle

Svižné tempo a napětí. To je kniha o Pandemie, kterou napsal A.G. Riddle. Pokud toužíte po opravdové adrenalinové jízdě, je to určitě jeden z nejzdařilejších počinů na toto téma. V příběhu objeví loď pobřežní stráže Spojených států na dně Severního ledového oceánu vrak ponorky, která neodpovídá žádnému registrovanému plavidlu. Uvnitř jsou pak nalezeny důkazy vědeckého pokusu, který od základů změní vše, co jsme si o lidstvu dosud mysleli. Epidemioložka Peyton Shawová poté v malé keňské vesničce přijde na to, že nové smrtící onemocnění je jen předzvěstí něčeho mnohem většího. „Desmond Hughes procitne v berlínském hotelovém pokoji, aniž by tušil, jak se do něho dostal. Na podlaze nalezne mrtvého zaměstnance bezpečnostního oddělení nadnárodní farmaceutické korporace. Na útěku před policií se ke své hrůze dozvídá, že má nejspíš na svědomí právě probíhající pandemii – a je také asi jediným žijícím člověkem, který ji dokáže zastavit. Zatímco se patogen šíří světem, Peyton se s Desmondovou pomocí zoufale snaží odhalit temná tajemství, která si jistí lidé chtějí za každou cenu nechat pro sebe,” uvádí se v oficiální anotaci knihy.

Když knihy ožívají-Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů karanténě sh
Zdroj: Unsplash.com

Severance
 Ling Ma

Kniha, která posbírala řadu ocenění, včetně titulu “pozoruhodná kniha roku 2018” od New York Times, vypráví o Candance Chenové pracující v nakladatelství na Manhattanu. To zadává výrobu některých komponentů do továrny v Číně, jejíž pracovníci ale právě začali umírat na plicní chorobu kvůli nebezpečným pracovním podmínkám při těžbě polodrahokamů. Choroba se tedy brzy začíná šířit světem. Nakažení lidé se pak stávají jakýmisi “živými mrtvými”, kteří bezmyšlenkovitě opakují nejrůznější rutiny až do té doby, než doopravdy zemřou. Ling Ma v poutavém satirickém sci-fi románu nepopisuje pouze pandemicko-zombie apokalypsu, ale především vypráví příběh o naší době, kapitalismu, vykořisťování a konzumním životním stylu.

Nákaza
Robin Cook

Mrazivý syrový thriller z lékařského prostředí, ve kterém je hlavní hrdinkou viroložka Marissa Blumenthalová. V Americe se totiž začne šířit epidemie se stejnými příznaky jako Ebola a Marissa je tedy vyslána do terénu prozkoumat jednotlivé případy, kde při skládání mozaiky zákeřné choroby objeví, že virus je s velkou pravděpodobností roznášen záměrně. V tu chvíli ji ale samozřejmě z celého případu odvolají. Ale jak to tak bývá, Marissa se pustí do pátrání na vlastní pěst. Pokud tedy máte nervy z oceli, uvařte si čaj a začtěte se. Možná si pak ale budete muset v noci nechat rozsvícené alespoň malé světýlko.

Když knihy ožívají-Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů karanténě sh2-
Zdroj: Unsplash.com

Vychází 28. listopadu

AVU pro Ukrajinu: Přes 80 umělců věnovalo díla do dobročinné aukce

Josef Bolf, Epos 257, Vladimír Kokolia a další pedagogové, absolventi a studenti Akademie výtvarných umění poskytli svá díla do aukce, jejíž výtěžek jde na podporu ukrajinských studentů. Dnes se koná vernisáž předaukční výstavy na půdě AVU.

Obložení z kapot aut a trubky z košťat. Prostor Sparks je...

Brusel má nové místo pro co-working či konference Sparks Meeting s jedenácti rozmanitými prostory, eventovou halou a jedním divadelním sálem. Do původní art decové budovy architekti vnesli také dávku brutalismu, ale v aktualizovaném složení.

Vyzkoušejte limitku od Lancôme a mějte šmrnc jako Chiara Ferragni

Kráska Chiara Ferragni je podle Forbesu nejvýznamnější módní influencerkou. Má vlastní panenku Barbie, úspěšný obchod a objevila se i...

Vykuřovadla slaví svůj velký návrat. Jak si pomocí vonných tyčinek vytvořit harmonizující domácí rituál?

Ztlumíte světlo, do stojánku vložíte vonnou tyčinku, posadíte se, vnímáte jen ticho a zapomínáte na venkovní svět. V tom...

Green Beauty Market: Cesta k přirozené kráse

Máme štěstí, že největší evropský pop up market zaměřený na kvalitní přírodní kosmetiku se koná zrovna v Čechách. Dostanou...
Zavří­t reklamu