Pátek, 9 června, 2023

Festival 4 + 4 dny v pohybu láká na Vladimira 518 nebo stanování ve městě

Ve čtvrtek 11. května začíná festival 4 + 4 dny v pohybu, který každý rok vnáší život v podobě výstav, koncertů či přednášek do opuštěných budov. Konal se v továrních halách, ale i v zoo nebo v kanalizační čističce. Letos zpřístupní bývalou golfovou halu, kterou čeká demolice.

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu odstartuje zítra v 18 hodin vernisáží výstavy Všechno je všech v bývalém sportovním centru Erpet na pražském Smíchově. Poté, co festival 21. května jeho brány opustí, se areál opět uzavře a začne se bourat. Jaké výzvy přináší pořádání site specific festivalu a co je letos na progamu, jsme se zeptali hlavní kurátorky festivalu Denisy Václavové, která je také kurátorkou galerie ve vršovickém Vzletu.

Festival návštěvníkům zpřístupňuje nejen soudobé umění, ale také opuštěné budovy. Jak je vyhledáváte a jak je vůbec složité na takové místě uspořádat kulturní akci, když do hry vstupuje spousta neznámých?

Ano, je to poměrně adrenalinová událost. Musíme najít vhodný prázdný objekt, který bude zajímavý a dostupný, navíc ve stavu, abychom do něj mohli vůbec pozvat diváky. Pak přesvědčit majitele – většinou se jedná o developery, soukromníky nebo stát či město, představit jim náš zaměr, přemluvit je, aby s námi šli tak trochu riskovat. Hned potom nastupuje profesionální tým, již dobře sehraný, který umí takový objekt uklidit, zasíťovat, opravit, zpřístupnit a pak do něj nachystat velkou výstavu nebo ho proměnit v divadlo. Za těch 28 let jsme byli zhruba ve 25 různých prostorách, od kanalizační čističky, přes ZOO až po bývalé Federální shromáždění na Václavském náměstí. Někdy jsou to docela hezké příběhy, které s domy a jejich majiteli máme.

Přizpůsobujete skladbu programu právě i místu, kde se bude ten rok festival odehrávat?

To je pro nás důležité, zajímá nás kontext a práce se samotným místem. Vždy reagujeme na historii nebo budoucnost místa, k tomu pak děláme i procházky po okolí anebo samotné místo ovlivňuje téma, kterému se věnujeme.

Letos se festival podruhé vrací do sportovního centra Erpet. Čím je tento prostor specifický?

Erpet je bývalé sportovní centrum, které také bylo svého času největším indoorovým golfovým trenažerém u nás. V areálu najdete opuštěné prázdné bazény, hřiště a uvnitř až bizarní prostor zaniklého golfového světa. Každý, kdo tady byl, je ohromen. To vše pár metrů od Výtoně nebo Smíchovského nádraží, obklopené zelení.

Na co z letošního programu se osobně nejvíc těšíte?

Jsem zvědavá na výstavu Všechno je všech, kterou tentokrát připravuje Jiří Ptáček, skvělý kurátor. Letos se zaměřil na hodně mladé umělce, někteří jsou čerství absolventi nebo ještě studují. Společně s nimi se představí i střední a starší generace umělců, jako je například Krištof Kintera, Jan Šerých, Milan Mikuláštík nebo František Antonín Skála. Obrovský zájem je o doprovodný program výstavy, který připravila umělkyně a kurátorka Kamila Ženatá. Jedná se o přednášky například o strachu, traumatu nebo agresi. Kamile se podařilo získat pro festival naše přední psychoterapeuty, je to obrovská příležitost se s nimi osobně potkat. Tyto večery jsou určeny pro širokou veřejnost, doplňují témata ve výstavě a věnují se našim častým psychickým stavům, které vlastně všichni stále řešíme. A rozhodně se těším na Noc v Erpetu – můžete k nám přijít stanovat, grilovat, prostě strávit jednu noc u Vltavy a k tomu dostanete třeba koncert Vladimira 518 nebo komentovanou procházku výstavou.

Vychází 29. května
Markéta pospíšilová

Za oponou se skrývá dřina, slzy, pot i frustrace. Přesto je...

Jako první Češka získala angažmá v prestižním souboru Les Ballets de Monte Carlo a posledních pět let si tak užívala spolupráci s nejlepšími choreografy,...

Krištof Kintera rozsvítí své brutalistní mikroměsto

V parku naproti Kunsthalle se objevily betonové miniatury žižkovské věže, obchodního domu Kotva a dalších pražských staveb 20. století. Slavnostně se rozsvítí na vernisáži v úterý 8. listopadu.

Užijte si jahodové hody s netradičními recepty

Jahodová polévka s tvarohem, jahody se sýrem stracciatella nebo ledové jahodové sorbety. Vychutnejte si vaši jahodovou úrodu s novými...

Tom Holland odchází ze sociálních sítí: „Instagram mě ubíjí.“

Představitel Spider-Mana si kvůli svému duševnímu zdraví dává pauzu od sociálních sítí i od práce. Před tím ještě natočí seriál – o duševním zdraví.

Když máte děti, je obrana před konzumem složitá, říká šéfka ekologické reklamní agentury

Co je nejlepší dárek pro toho, kdo nic nechce, a jak obdarovat někoho, koho neznáme? A navíc ekologicky? A jak dárek zabalit? Třeba do rostoucího papíru.
Zavří­t reklamu