Čtvrtek, 30 listopadu, 2023

Festival 4 + 4 dny v pohybu láká na Vladimira 518 nebo stanování ve městě

Ve čtvrtek 11. května začíná festival 4 + 4 dny v pohybu, který každý rok vnáší život v podobě výstav, koncertů či přednášek do opuštěných budov. Konal se v továrních halách, ale i v zoo nebo v kanalizační čističce. Letos zpřístupní bývalou golfovou halu, kterou čeká demolice.

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu odstartuje zítra v 18 hodin vernisáží výstavy Všechno je všech v bývalém sportovním centru Erpet na pražském Smíchově. Poté, co festival 21. května jeho brány opustí, se areál opět uzavře a začne se bourat. Jaké výzvy přináší pořádání site specific festivalu a co je letos na progamu, jsme se zeptali hlavní kurátorky festivalu Denisy Václavové, která je také kurátorkou galerie ve vršovickém Vzletu.

Festival návštěvníkům zpřístupňuje nejen soudobé umění, ale také opuštěné budovy. Jak je vyhledáváte a jak je vůbec složité na takové místě uspořádat kulturní akci, když do hry vstupuje spousta neznámých?

Ano, je to poměrně adrenalinová událost. Musíme najít vhodný prázdný objekt, který bude zajímavý a dostupný, navíc ve stavu, abychom do něj mohli vůbec pozvat diváky. Pak přesvědčit majitele – většinou se jedná o developery, soukromníky nebo stát či město, představit jim náš zaměr, přemluvit je, aby s námi šli tak trochu riskovat. Hned potom nastupuje profesionální tým, již dobře sehraný, který umí takový objekt uklidit, zasíťovat, opravit, zpřístupnit a pak do něj nachystat velkou výstavu nebo ho proměnit v divadlo. Za těch 28 let jsme byli zhruba ve 25 různých prostorách, od kanalizační čističky, přes ZOO až po bývalé Federální shromáždění na Václavském náměstí. Někdy jsou to docela hezké příběhy, které s domy a jejich majiteli máme.

Přizpůsobujete skladbu programu právě i místu, kde se bude ten rok festival odehrávat?

To je pro nás důležité, zajímá nás kontext a práce se samotným místem. Vždy reagujeme na historii nebo budoucnost místa, k tomu pak děláme i procházky po okolí anebo samotné místo ovlivňuje téma, kterému se věnujeme.

Letos se festival podruhé vrací do sportovního centra Erpet. Čím je tento prostor specifický?

Erpet je bývalé sportovní centrum, které také bylo svého času největším indoorovým golfovým trenažerém u nás. V areálu najdete opuštěné prázdné bazény, hřiště a uvnitř až bizarní prostor zaniklého golfového světa. Každý, kdo tady byl, je ohromen. To vše pár metrů od Výtoně nebo Smíchovského nádraží, obklopené zelení.

Na co z letošního programu se osobně nejvíc těšíte?

Jsem zvědavá na výstavu Všechno je všech, kterou tentokrát připravuje Jiří Ptáček, skvělý kurátor. Letos se zaměřil na hodně mladé umělce, někteří jsou čerství absolventi nebo ještě studují. Společně s nimi se představí i střední a starší generace umělců, jako je například Krištof Kintera, Jan Šerých, Milan Mikuláštík nebo František Antonín Skála. Obrovský zájem je o doprovodný program výstavy, který připravila umělkyně a kurátorka Kamila Ženatá. Jedná se o přednášky například o strachu, traumatu nebo agresi. Kamile se podařilo získat pro festival naše přední psychoterapeuty, je to obrovská příležitost se s nimi osobně potkat. Tyto večery jsou určeny pro širokou veřejnost, doplňují témata ve výstavě a věnují se našim častým psychickým stavům, které vlastně všichni stále řešíme. A rozhodně se těším na Noc v Erpetu – můžete k nám přijít stanovat, grilovat, prostě strávit jednu noc u Vltavy a k tomu dostanete třeba koncert Vladimira 518 nebo komentovanou procházku výstavou.

Vychází 28. listopadu

Víc než divadlo. Festival 4+4 dny v pohybu zve na řadu...

„Performing arts byl v 90. letech výraz, který nebylo možné napsat ani do grantové žádosti, ani na plakát. Museli jsme vysvětlovat, že prezentujeme divadlo, které je sice jiné, než jsou diváci zvyklí, ale že stojí za pozornost,“ říká Pavel Štorek, umělecký ředitel festivalu 4+4 dny v pohybu. Na co by pozval z letošního programu a co se děje v oblasti divadelní alternativy u nás i ve světě?

Jak vypadá umění ze skládky. Zvířata z recyklovaného kovu nám mají...

Skládky asi nejsou lákavou destinací na nedělní procházku nikoho z nás. Ind Gopal Namajoshi se po nich ale potuluje rád. Hledá na nich totiž...

Ve dvanácti letech byla znásilněna a plánovala zabít vlastní sestru. Temný příběh držitelky Grammy Fiony Apple

Píše se, že letošní Grammy patřilo ženám. Dozvíte se, že Beyoncé trhla rekord v počtu ocenění nebo že se...

Odběr kostní dřeně téměř nebolí. Genetickou shodu v rodině má jen 25 % lidí, ostatní musejí spoléhat na veřejný registr dárců

Martina Chmelová organizuje Nábory hrdinů. Jezdí po republice, motivuje lidi k zápisu do registru dárců a vyvrací mýty a obavy, které kolem darování kostní dřeně panují.

Pavel Milan Černý: S Econeou chceme měnit svět

Místo, kde lidé mohou nakupovat vše, co potřebují k udržitelnému životnímu stylu. A ještě se u toho inspirovat k...
Zavří­t reklamu