Čtvrtek, 21 září, 2023

Chceme dostat rodiny k jednomu stolu a udělat školu hrou, říká zakladatel projektu, který nabízí edukativní omalovánky předních ilustrátorů

Čeká nás několik měsíců plných dlouhých večerů, mrazivých dní a nekonečného vymýšlení plánů, jak zabavit celou rodinu. Dostat všechny členy smečky k jednomu stolu ale nemusí být nic složitého. U sklenky horkého čaje si stačí vzít do ruky pastelky a pustit se do vybarvování edukativních omalovánek s obrázky od předních českých ilustrátorů. Neotřelý projekt Omaluj.to totiž přichází s tématy jako „První cesta Hanzelky a Zikmunda” od Tomski&Polanski nebo „Čeští vynálezci” od Patrika Antczaka. A i díky naučným nahrávkám, které ke každému tématu vznikají, mají tvůrci ambice zaujmou nejen napříč generacemi, ale také dostat omalovánky do školních lavic.

Nápad na vytvoření omalovánek, které budou nejen zábavné, ale i edukativní, se v hlavě Přemysla Koudely začal rodit před rokem a půl po svatbě přátel v Barceloně. „Na Vánoce jsem jim totiž chtěl dát dárek spojený s tímto výletem a výjimečným okamžikem. Objevil jsem velkoplošnou omalovánku Barcelony, kterou jsem tedy celý natěšený objednal, ale poté jsem bohužel zjistil, že se převozem poškodila,” vypráví a dodává, že s originálním dárkem měl ale nakonec přesto úspěch.

Když pak letos přišel první lockdown kvůli koronaviru, začal se prý zamýšlet nad tím, jaká je škoda, že u nás neexistuje projekt, který by slučoval díla od předních ilustrátorů v nejvyšší možné kvalitě, ať už jde o papír, obal nebo obrázky samotné. „Oslovil jsem tedy kamarády ilustrátory a s jedním z nich se domluvil, že uděláme prototyp omalovánek, což jsou „Čeští vynálezci”. Začal jsem také zjišťovat, s kým vším bych se do projektu mohl pustit a jak vybrat obal nebo papír, aby zvládl pastelky, fixy i barvy. Měl jsem také vysoké požadavky na praktičnost, ekologičnost a estetiku, tedy vše, co by aktuální design měl mít,” popisuje zrod projektu Koudela, který díky dobré zkušenosti z předchozích projektů nakonec sáhl po vyhlášeném studiu Činčera.

Český les, dětství i vesmír

Témata omalovánek jsou mapy regionální i světové, český les a jeho důležitost, člověk, české filmy, literatura nebo již zmiňovaní Čeští vynálezci od Patrika Antczaka, První cesta Hanzelky a Zikmunda od Tomski&Polanski, Vesmír od Nikoly Logosové, Praděd od Jana Šrámka či Dětství od Hany Mičkové, která zavzpomínala na dobu, kdy vyrůstala na vesnici a veškerá dobrodružství se odehrávala venku. „Témata volíme záměrně taková, aby se děti i dospělí něco dozvěděli. Edukativní linka hraje důležitou roli a pro každou omalovánku pak vytváříme i povídání o ztvárněném tématu,” mluví Koudela o tom, že ke všem omalovánkám plánují postupně vytvořit i audio nahrávky v různých podobách a formách. Povídání je zatím hotové právě k omalovánce „Čeští vynálezci”, kdy jde o několikaminutové příběhy, které vždy uvedou vznik vynálezu a popíší osud jeho autora. Novinkou je i nahrávka k ilustraci Vesmír. „Ta je ale více formou podcastu, kdy nám nakonec vzniklo hodinu a půl dlouhé populárně naučné vyprávění. Nad ilustrací se sešli lidé, kteří mají k tématu vztah. Uslyšíte tedy třeba vesmírného vědce Jana Lukačeviče, odbornici na umělou inteligenci Saru Polak, autorku omalovánky Nikolu Logosovou a vše pak moderuje to Ondra z VOSTO5,” vypráví.

Omalovánek je v prodeji zatím pět a dalších sedm je v různých fázích vývoje. Pokud byste si ale přáli někoho obdarovat originálním kouskem, je možné vytvořit také ilustraci na míru. „Než se projekt spustil, rozšířilo se to mezi okruh mých známých a dostali jsme se k několika organizacím včetně Nadačního fondu Eduzměna, který se zabývá inovacemi ve vzdělávání a pro který jsme také začali vymýšlet, jak pojmout jejich vizi a zpracovat, co dělají, prostřednictvím omalovánek,” mluví Koudela o tom, že Omaluj.to spolupracuje s organizacemi veřejnými, charitativními i soukromými, pro něž pak ilustrátoři navrhují třeba komunikaci produktů nebo i celé společnosti.

Do rodin i do škol

Kromě toho, že se pomocí originálních ilustrací snaží Omaluj.to dostat rodiny a přátele k jednomu stolu a nabídnout jim společnou aktivitu, na jejímž konci bude unikátní obraz, který bude připomínat každého, kdo se na něm podílel, je také jedním z hlavních cílů tvůrců dostat omalovánky za zvýhodněnou cenu do škol. „Jde nám především o to vytvářet omalovánky v souladu s osnovami, přesahy mezi předměty a udělat školu hrou. Třeba na ilustraci „Čeští vynálezci” najdete pět vynálezů. V jedné omalovánce tak jde propojit dějepis, zeměpis, matematiku, fyziku i chemii,” vysvětluje Koudela.

Zakladatel Omaluj.to ale myslí také na charitu. Za každou prodanou omalovánku totiž daruje jednu dětem v dětských nemocnicích. „Zrovna před pár dny mi psali z nemocnice, jestli můžou omalovánky dát i personálu, který by se u nich rád odreagoval. Pro děti v nemocnicích také plánujeme čtení, do kterého zapojíme osobnosti, které dětem den zpříjemní a přivedou je na jiné myšlenky,” uzavírá.

Vychází 2. října

Grafika roku: Výstava představí nejlepší autorské knihy i počítačovou grafiku

Ještě do konce ledna je možné přihlásit své výtvarné dílo na největší přehlídku současné domácí grafické tvorby.

Antipearle: Když moře dostane křídla

Do říše perlových šperků ANTIPEARLE přibyla nová živelná kolekce. Další zhmotnění dokonalosti mořského světa. Jmenuje se Ailes de mer – Křídla moře a designérka...

Výstavy, které by vám na začátku podzimu neměly utéct

Září s sebou nese novou energii a úrodu – vydat se můžete na art week, do nějž je zapojeno přes třicet pražských galerií, za hororovými obrazy i sběratelskými objekty na pomezí umění a designu.

Restaurace Gallery 44: Místo s duší i michelinskými kuchaři

Během roku se v restauraci Gallery 44 vystřídá hned několik michelinských kuchařů z celého světa, aby představili své vlastní...

Hubnutí pro gurmánky: Recepty podle Karoliny Ponocné Kamberské

Karolina Ponocná Kamberská se proslavila televizní cooking show, aktuálně působí jako nutriční poradkyně. Je přesvědčená, že gurmánství jde velmi dobře dohromady nejen s počítáním kalorií, ale i s udržitelným přístupem k životu.
Zavří­t reklamu