Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

Nové trendy v udržitelném zkrášlování: Už znáte balzámy ze zbytků prolisovaného ovoce nebo peeling z odpadu z čističek?

Klíčovým trendem kosmetického průmyslu je produkovat méně odpadu. A to se netýká jen obalů, ale také složení výrobků. Péče je tak vytvořená z ingrediencí, které by už jinak k ničemu nebyly. Vítejte ve světě znovu využitelné krásy!

Kávová sedlina či zbytky čajových lístků, odpad z čističek, neprodejná zelenina, slupky z ovoce, skořápky z plodů – to všechno se dá ještě využít. Moderní technologické procesy všechny tyto jinak nepotřebné látky dokážou nově zpracovat tak, aby dále sloužily a dělaly nás ještě krásnějšími.

Z ovoce i z rýže

Potravinářský průmysl produkuje obrovské množství odpadu. Ze zhruba 1,3 miliardy tun potravin zůstane jedna třetina zbytků, což vede k enormní uhlíkové stopě a vzniku skleníkových plynů. Naštěstí však přibylo značek, které toho dovedou využít ve svůj prospěch. Tak například značka LOLI Beauty má přímo na nulovém odpadu založenou svoji filozofii. Na krásu myslí celistvě a má ve svém sortimentu kosmetiku, kterou byste pro její bezpečnost rovnou mohli i sníst. Jejich hvězdným produktem je olejové sérum Plum Elixir, které kromě superfood ingrediencí obsahuje také výtažek ze švestkových jader – což je ta část plodů, která by jinak šla do koše, a přitom je plná výživných látek, vitaminů a antioxidantů, jež dokonale dovedou rozjasnit pleť. Odpad z ovoce využívá při výrobě i britská značka FRUU. V jejich ručně vyráběných balzámech na rty najdete oleje získané lisováním za studena z jahodových a borůvkových semínek, které zůstanou ve zbytcích prolisovaného ovoce z odšťavování.

Důležitou složkou v přírodní kosmetice je také bio ethanol (bio líh) – konzervuje a má antibakteriální účinky. Vzniká fermentací rýže, obilovin, kukuřice nebo cukrové třtiny. Japonský producent bioetanolu, značka Fermenstation, která se specializuje na výrobu bio ethanolu z rýže a dodává ho jiným beauty značkám, uvedla na trh vlastní kosmetickou řadu, u které za zmínku stojí originální přírodní mýdla na pleť, vyrobené právě z fermentované rýže, která se používá k výrobě kosmetického lihu.

Ze země i z vody

Zaujalo nás, s jak chytrým řešením na znovu využitelnost odpadu přišla holandská kosmetická značka Naïf. Ve svých peelingových přípravcích využívá místo plastových brusných částic granulovaný kalcit, což je přírodní materiál, který je vlastně odpadem při čištění vody. Tuto látku proto značce Naïf dodávají nizozemské čističky. S minerály nepočítá jen péče, ale také dekorativní kosmetika. Velkým hitem v Líčírně, což je stylový obchod a e-shop s bio líčením, je fantastická zero waste paletka očních stínů Aether Beauty, která získala i řadu kosmetických ocenění. A není divu – tyto stíny vypadají na víčkách opravdu nádherně, rozzáří pohled a díky čistě přírodnímu složení nezatěžují jemné oční okolí. Veronika Milá, vizážistka a kreativní ředitelka Líčírny k tomu říká: „Značka myslela na udržitelnost nejen v obalech, nádobky na stíny jsou vyjímatelné, gumičku pak můžete použít do vlasů a papírový obal je plně recyklovatelný (jako úplně první produkt svého druhu v kosmetickém průmyslu na světě). Ale hlavně složení stínů obsahuje nadrcený prach z drahých kamenů, které by už jinak nešly použít do šperků.”

Z kávy i z ořechů

Díky aféře s mikroplasty nahrazuje kosmetický průmysl nerozložitelné brusné částečky těmi z přírodních zdrojů. Jednou z nejoblíbenějších je káva, kdy rozemletá zrna (která nejsou vhodná k výrobě kávy na konzumaci) dokážou kůži vyčistit i zjemnit. Když se pak tento „lógr“ dostane do odpadu, přirozeně se rozloží a dokonce ještě zkvalitní půdu. Kávové zbytky se často na zahradách používají jako přírodní hnojivo. Nevyužitou kávovou sedlinu z kaváren zpracovává do svých kosmetických výrobků britská značka UpCircle, která má „přeměnu“ ingrediencí už ve svém názvu. Stejně tak jako lógr využívá značka již použité zbytky uvařeného čaje nebo koření. Najdete je v mýdlech, scrubech, maskách nebo v obličejových balzámech. Další velmi oblíbenou brusnou ingrediencí bývají rozemleté skořápky ořechů nebo jiných skořápkových plodů, které už by mnohdy také byly k ničemu. Zde je ale potřeba dávat si velký pozor: „Tyto rozemleté částice můžou být velmi ostré a pokud je používáte často, můžete si pleť nepříjemně podráždit. Já je doporučuji spíš na tělo než na obličej,“ popisuje Jana Goldbricht, kosmetička a školitelka značky Weleda. Jemnější a šetrnější je podle ní namletá kůra z chemicky neošetřených citrusů, otruby nebo rozemleté oříšky či jádra a vosk.

Vychází 2. října

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Bronz forever! Odborníci radí, jak si udržet opálení co nejdéle

Zeptali jsme se profesionálů, co se dá dělat před opalováním, během něho i po něm, aby sluncem políbený odstín kůže vydržel ještě dlouho po dovolené.

Nastartujte svoje podnikání, které změní svět k lepšímu

Máte neziskovku nebo rozjíždíte společensko prospěšný projekt a cítíte, že potřebujete popostrčit nebo prostě chcete nasát tipy od zkušenějších? Pomůže vám akcelerátor 3-2-1 dílna. Do uzavření přihlášek zbývají už jen necelé dva týdny.

Namaste Care pomáhá seniorům a lidem s demencí vrátit se zpět do života. Jak metodu založenou na doteku a laskavosti využít v praxi?

V lecčems můžeme být rozdílní, důstojné stáří a smířený odchod z tohoto světa si však přeje každý z nás....

Zpěvačka Lenka Graf žije svůj českoamerický sen

Sopranistka a zakladatelka Nadačního fondu Energie pomáhá Lenka Graf má za sebou mimořádně úspěšný rok. WHAT zjišťoval, co všechno dokáže vincentka s hlasem a proč se chce Lenka vrátit z Ameriky do rodného Ústí.
Zavří­t reklamu