Sobota, 2 prosince, 2023

Progresivní české umění propaguje za hranicemi, k nám přiveze streetartovou legendu z Berlína

Galeristka Alexandra Karpuchina se s námi podělila o své plány na rok 2022 a pozvala nás na několik výstav. Byla jednou z osobností, kterých jsme se v aktuálním prosincovo-lednovém dvojčísle WHAT zeptali, čeho chtějí v následujícím roce dosáhnout.

„Příští rok bych především chtěla zachovat chladnou hlavu, chovat se zodpovědně vůči svému okolí, ale nepodléhat davové panice. V rámci výstavního programu galerie bych ráda udržela nasazenou kvalitu. Moc se těším na výstavu Anny Slamy a Marka Delonga hned z kraje roku. Oba jsou laureáty Ceny Jindřicha Chalupeckého 2020. Jejich tvorba se do značné míry opírá o tradiční materiály a řemeslné postupy, přitom oba tvůrci pojímají umění jako místo otevřené pro emoce a spiritualitu. Ráda bych uvedla také výstavy Epose 257 Evy Macekové a Jakuba Janovského a zahraniční jména jako berlínskou street art legendu The WA nebo talentovanou malířku Annu Mariu Schönrock. Letošní rok mi ukázal, jak důležitá je pro tak mladou galerii prezentace na zahraničních veletrzích. Ať již ve smyslu získání nové klientely, nebo jako představení českého současného umění obecně. V roce 2022 bych s Juliusem Reichelem ráda vyrazila na Scope Miami Art Fair a se Sofií Švejdovou na prestižní Liste Art Fair do Basileje. Potom už mi zbývá jen založit rodinu, ale to se možná posune až do první poloviny přespříštího roku.“

Anna Slama a Marek Delong a jejich instalace pro Cenu Jindřicha Chalupeckého 2020, foto: Instagram Anna Slama

Kdo je Alexandra Karpuchina?

Narodila se v Moskvě, ale studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v Ateliéru Intermediální konfrontace u Jiřího Davida. Kromě umění se věnovala také kurátorské činnosti a právě komunikace s umělci a organizace výstav ji naplňovaly natolik, že v roce 2016 založila vlastní galerijní prostor – experimentální komerční galerii White Pearl Gallery. V roce
2020 přesunula galerii pod novým názvem na lukrativní adresu do Rybné 22. Karpuchina Gallery se zaměřuje na prezentaci současných umělců s důrazem na média s dominujícím
vizuálním jazykem. Zároveň představuje české umění na veletrzích a výstavách v zahraničí.

Vychází 28. listopadu

Baarová, Burian, Kryl či Matuška na neznámých fotografiích

V pražské galerii Bohéma začala výstava Neznámé portréty známých: Osobnosti mezi první republikou a totalitou. Některé fotky slavných s pohnutým osudem se veřejnosti představí vůbec poprvé.

Den české animace má program pro děti i dospělé

Pražské Bio Oko zve ve čtvrtek 20. října na přehlídku filmů a také na animátorský swap – výměnný trh výtvarných pomůcek, komiksů nebo DVD.

Aplikace navrhne menu z potravin, které brzy expirují. „Že někdo jídlo nedojí, už ale neovlivníme,“ říká manažerka Manifesto Marketu

Šárka Fronček, sustainability manažerka gastro konceptu Manifesto Market, pro WHAT vyplnila udržitelný dotazník a nastínila budoucnost českých restaurací: „Tříděný gastroodpad zatím není v Česku běžný, objednat svoz je drahé. Věřím, že se to s vyšší poptávkou restaurací změní. Vytříděný gastroodpad je skvělý obnovitelný zdroj.“

Zázrak nad Českým Krumlovem. Dva senioři vzkřísili poutní místo a otevřeli ho lidem

„To, co jsou pro Prahu Petřín a Vyšehrad, to je dohromady Křížová hora pro Český Krumlov. Petřín jako nejkrásnější výhled a Vyšehrad jako památné a duchovní místo,“ říká Dalibor Uhlíř, který se s Věrou Petrovičovou postaral o vzkříšení barokní památky.

Olympionička Nikola Ogrodníková: Čím jsem starší, tím větší smysl mi dává se nevzdávat

Jejími poznávacími znameními jsou zapletené copánky, široký úsměv a neuvěřitelné odhodlání překonávat sebe sama, svoje strachy i limity. „Vždycky...
Zavří­t reklamu