Středa, 31 května, 2023

Progresivní české umění propaguje za hranicemi, k nám přiveze streetartovou legendu z Berlína

Galeristka Alexandra Karpuchina se s námi podělila o své plány na rok 2022 a pozvala nás na několik výstav. Byla jednou z osobností, kterých jsme se v aktuálním prosincovo-lednovém dvojčísle WHAT zeptali, čeho chtějí v následujícím roce dosáhnout.

„Příští rok bych především chtěla zachovat chladnou hlavu, chovat se zodpovědně vůči svému okolí, ale nepodléhat davové panice. V rámci výstavního programu galerie bych ráda udržela nasazenou kvalitu. Moc se těším na výstavu Anny Slamy a Marka Delonga hned z kraje roku. Oba jsou laureáty Ceny Jindřicha Chalupeckého 2020. Jejich tvorba se do značné míry opírá o tradiční materiály a řemeslné postupy, přitom oba tvůrci pojímají umění jako místo otevřené pro emoce a spiritualitu. Ráda bych uvedla také výstavy Epose 257 Evy Macekové a Jakuba Janovského a zahraniční jména jako berlínskou street art legendu The WA nebo talentovanou malířku Annu Mariu Schönrock. Letošní rok mi ukázal, jak důležitá je pro tak mladou galerii prezentace na zahraničních veletrzích. Ať již ve smyslu získání nové klientely, nebo jako představení českého současného umění obecně. V roce 2022 bych s Juliusem Reichelem ráda vyrazila na Scope Miami Art Fair a se Sofií Švejdovou na prestižní Liste Art Fair do Basileje. Potom už mi zbývá jen založit rodinu, ale to se možná posune až do první poloviny přespříštího roku.“

Anna Slama a Marek Delong a jejich instalace pro Cenu Jindřicha Chalupeckého 2020, foto: Instagram Anna Slama

Kdo je Alexandra Karpuchina?

Narodila se v Moskvě, ale studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v Ateliéru Intermediální konfrontace u Jiřího Davida. Kromě umění se věnovala také kurátorské činnosti a právě komunikace s umělci a organizace výstav ji naplňovaly natolik, že v roce 2016 založila vlastní galerijní prostor – experimentální komerční galerii White Pearl Gallery. V roce
2020 přesunula galerii pod novým názvem na lukrativní adresu do Rybné 22. Karpuchina Gallery se zaměřuje na prezentaci současných umělců s důrazem na média s dominujícím
vizuálním jazykem. Zároveň představuje české umění na veletrzích a výstavách v zahraničí.

Vychází 29. května

Rekonstruovaný byt má kuchyň v modré a zlaté. Je to riskantní...

V interiéru secesního bytu v centru Varšavy se setkává minimalismus s historickými prvky i výraznými barevnými akcenty. Za návrhem stojí polská architektka Marta Chrapka, kterou při práci ovlivňují vzpomínky na domov prarodičů i pobyt v Africe.

Plecháč, Kubíčková či Rochová. Ceny Czech Grand Design odhalily finální nominace

Prestižní cenu udílenou Akademií designu ČR letos může získat futuristický hasicí přístroj nebo třeba pražský navigační systém. Práce nominovaných umělců budou k vidění na výstavě, která začíná příští týden.

Znáte udržitelnou módu pro domácí mazlíčky? Hitem se stal zimní obleček z recyklovaného obalu na potraviny

Přemýšlíte nad tím, jak své čtyřnohé parťáky obléci do mrazivých zimních dní, aby byli pěkně v teple, ladili k...

Někdy u nás lítaly talíře, tedy počítače, přiznává Monika Valentová, která ale na rozdíl od Martina Veselovského strach o jejich vztah neměla

Jak vypadá manželství dvou moderátorů? Monika Valentová a Martin Veselovský jsou spolu 22 let a pořád mají o čem...

Jak poznat férovou biobavlnu a proč na tom záleží

Na výrobu 1 kilogramu běžné bavlny je potřeba až 10 tisíc litrů vody. Šílené číslo, že? Co s tím? Vzdát se bavlny úplně? To není nutné. Před koupí trička si ale všímejte, jakým procesem prošlo, než se dostalo na prodejní pult. Napoví vám certifikáty a značky a my vám pomůžeme se v nich zorientovat.
Zavří­t reklamu