Středa, 6 prosince, 2023

AVU pro Ukrajinu: Přes 80 umělců věnovalo díla do dobročinné aukce

Josef Bolf, Epos 257, Vladimír Kokolia a další pedagogové, absolventi a studenti Akademie výtvarných umění poskytli svá díla do aukce, jejíž výtěžek jde na podporu ukrajinských studentů. Dnes se koná vernisáž předaukční výstavy na půdě AVU.

Do aukce se zapojili i někteří z 25 studentů z Ukrajiny, které už AVU od začátku války přijala formou dlouhodobé stáže. Dobrovolníci z řad zaměstnanců i studujících se starají také o jejich ubytování a sociální situaci.

„Ukrajina je už půl roku s námi i tady, na AVU! Jsme vlivnou hostitelskou institucí od prvních týdnů války Ruska proti Ukrajině. Jsme už pro mnohé z těch, co přerušili studium umění na Ukrajině, domovskou školou – jejich inkluze probíhá napříč ateliéry. Solidarita s příchozími je od prvních dnů organizovaná širokou skupinou lidí, která má podporu vedení i akademického senátu,“ uvedla Maria Topolčanská, rektorka AVU. „Jsem na ně pyšná a moc jim za vedení děkuji. Ze spontánní podpory na začátku tvoříme plán, jak začlenit ukrajinské příchozí do standardního života školy v dalším roce. Hodnota uměleckých děl v této aukci bude nesmírná. Bude proměněna na dobře cílenou integraci a pomoc těm, kdo ji potřebují.“

„Umělkyně a umělci a studující umění patří k těm bezprostředně ekonomicky ohroženým současnou krizí. Přesto a i právě proto cítí solidaritu se svými ukrajinskými kolegyněmi a kolegy trpícími ruskou válečnou agresí,“ vyjádřil se Vít Havránek, prorektor pro zahraniční záležitosti, který je jedním z organizátorů aukce. „Chceme touto aukcí pomoci našim ukrajinským studentkám a studentům, ale zároveň přitáhnout pozornost k situaci na Ukrajině. Proto aukci doplní doprovodný program, kde kromě diskuse o současném umění a dražbách či prohlídky s organizátory proběhne například i debata o situaci na Ukrajině.“

Aukce proběhne 9. 10. od 15 hodin jak v hlavní budově AVU (U Akademie 4, Praha 7), tak i online formou na portálu livebid.cz. Tam už si nyní můžete prohlédnout všechna díla a nastavit si limity pro aukci. V reálu budou všechna výtvarná díla k vidění na předaukční výstavě, která se koná od 5. do 8. 10., vždy v čase od 12 do 18 h. Výstavu otevře dnešní vernisáž, která začíná v 18 hodin.

Získané finanční prostředky budou zaslány na transparentní účet AVU pro Ukrajinu (2130247/0100, IBAN: CZ67 0100 0000 0000 0213 0247, SWIFT/BIC: KOMBCZPP).

Vychází 28. listopadu

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich...

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem... Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.

Výstavy, které by vám na začátku podzimu neměly utéct

Září s sebou nese novou energii a úrodu – vydat se můžete na art week, do nějž je zapojeno přes třicet pražských galerií, za hororovými obrazy i sběratelskými objekty na pomezí umění a designu.

V českých porodnicích zůstává ročně zhruba 500 odložených dětí. Pomáhá jim projekt Život v kufříku

Za unikátním projektem, který zaplňuje bílá místa v začátcích života odložených miminek, stojí Martina Wojtylová Opava. Kufříkem vzpomínek na první dny života vybavila už 2176 miminek.

Tipy, jak poznat, jestli je to jen chemie, nebo šance na vážný vztah

Někdy je vzájemná přitažlivost tak silná, že přehlížíme všechny varovné signály, které ukazují, že nám dvěma to v životě...

V divadle NoD zavládne Logika chaosu

S novou divadelní sezonou přichází na prkna divadla NoD zcela nový počin uměleckého souboru RUN OPERUN. Opera zvaná Logika...
Zavří­t reklamu