Čtvrtek, 30 března, 2023

Startuje Designblok. Co byste na přehlídce současného designu neměli minout?

Dnes začíná největší oslava designu u nás, Designblok, která se koná opět na dvou hlavních lokacích – ve smíchovském bývalém klášteře Gabriel Loci a UPM. Letošním tématem je les. Bude hodně hustý s nízkým čerstvým porostem i vysokými dlouhověkými stromy a my vám při dnešním průzkumu terénu představujeme ty nejzajímavěji rostlé lesní dílce.

Sláva Ukrajině

Výstava iniciovaná českým studiem IHOR do Prahy přiváží šest ukrajinských designérů, studií a značek, které aktivně působí na ukrajinské tvůrčí scéně a svým tempem i směrem, významem i kvalitou dalece přesahují hranice své země. Gunia Project, Gushka, Re: Qiet, Serigraf studio, OKL Manufactory a Sergey Zhernov reflektují odkaz předchozích generací a identitu, kterou oslavují prostřednictvím technik i motivů, jimž se věnují.

Terra Alba

Současnou podobu českého autorského porcelánu mapuje další skupinová výstava – sleduje prosazování „nové kreativy“ v tomto médiu za posledních dvacet let. Výběr záměrně opomíjí některé notoricky známé realizace a nebere ohled na sériově produkovaný porcelán. Kurátor Radek Wolmuth vybral ty, které přináší „kombinovanou zprávu o naší každodennosti, v níž mj. rezonují i taková témata, jako jsou ekologie, udržitelnost, inkluze nebo pandemická situace. Nesmí se zapomenout ani na to, že také současný autorský porcelán je katalyzátorem emocí a způsobem komunikace. Některé práce přitom dosahují až existenciálního rozměru a balancují na hranici volného umění.“

Art House

Po dvou letech opětovně intervenuje do historické sbírky – tentokrát jde o Lannovu kolekci skla, jíž je v UPM věnován celý jeden sál v prvním patře muzea. Jednadvacet děl je včleněno mezi exponáty a vytváří s nimi dialog, někdy si notují v podobné tvarovosti, barevnosti, motivu, ale jsou v jasném dobovém kontrastu. Logicky převládá umělecké sklo (užité i čistě artové od autorů, jako jsou Jakub Pollág, Elis Monsport, Zdeněk Lhotský, Federico Díaz aj.), ale narazíme i na několik děl z keramiky a kovu. Často v dílech rezonuje téma rituálu a historické ozvěny. Výstava odpovídá na otázku, jaké autory by asi dnes Vojtěch Lanna sbíral.

Zahraniční hvězdy

Do Prahy se osmělil přijet znovu větší počet zahraničních hostů – holandská legenda Richard Hutten (přiveze kolekci Wheel pro značku JAPTH), přední nizozemské studio Toer, Poláci žijící ve Vídni a působící na Berlínské univerzitě Chmara Rosinke i další zajímavé ukrajinské studio, které už ale působí v Antverpách, Fajna Design. Na přehlídku Diploma Selection pak opět zavítají přední evropští galeristé, zástupci muzeí i médií.

Po letech

O sobě dává vědět Daniel Piršč s novinkou uvedenou už v rámci festivalu Křehký v Mikulově, tam ji však měl možnost vidět jen zlomek lidí. Jde o zploštělou historizující porcelánovou vázu Stealth v limitované kolekci. Stejně tak Jan Plecháč, který v předchozích letech navrhoval podobu Designérie a představil vlastní kolekce svítidel a váz reflektující ztížené podmínky tvoření během pandemie, po delší době představuje sériový produkt pro výrobce. Je jím postel Libra pro značku Johann Malle. A nakonec překvapí i Nastassia Aleinikava, která v minulých ročnících akcentovala víc tvorbu brýlí. U té sice zůstává a uvede novou řadu Blue Velvet, ale vedle ní se vrací k výrazným šperkům v entomologické kolekci Metamorfózy.

Erste Premier Talent Display

Ten rozhodně nesmíte minout, protože uvádí bizarní módní kolekci absolventek UJEP Kateřiny Kulkové a Valeriyi Kovtun, stejně tak fantastickou sérii ironických sakrálních objektů (Kadidelnice, Kristova Noha) Markéty Špundové a „psích“ váz Once Upon a Time Karolíny Vorlíkové, vyšlých tento rok z UMPRUM.

Vychází 29. března

Orgasmus nejde naprogramovat, ale cesta za ním lze usnadnit, říká obchodnice...

Prostřednictvím své designérské činnosti v oblasti intimních pomůcek otevírá témata, která jsou pro velkou část společnosti konverzační tabu. Jedním z nich je třeba i...

BackYard: Když má umění nápad i duši

Na Kozím plácku, v srdci Prahy, září na jedné z budov neony s nápisem BACKYARD design concept store. Za zelenými dveřmi jinak vcelku přehlédnutelného...

Doba brožová

Francouz vyhrál 200 milionů euro. Většinu peněz dal na ochranu přírody

Nesázel proto, aby si mohl kupovat luxusní věci. Jeho cílem bylo založit nadaci, prostřednictvím níž bude moct pomáhat přírodě i lidem.

Polštář s prezidentem Zelenským nebo lístky do divadla na podporu Ukrajiny

Do pomoci válkou zasažené zemi se zapojuje čím dál více umělců či podnikatelů. Pořádají se benefiční koncerty a aukce...

Jak ukrást Monu Lisu: Slavné umělecké krádeže, které se (ne)vyplatily

Co byste udělali z lásky k umění? Představte si, že existoval milovník umění, který každých čtrnáct dní ukradl nějaké...
Zavří­t reklamu