Čtvrtek, 28 září, 2023

Startuje Designblok. Co byste na přehlídce současného designu neměli minout?

Dnes začíná největší oslava designu u nás, Designblok, která se koná opět na dvou hlavních lokacích – ve smíchovském bývalém klášteře Gabriel Loci a UPM. Letošním tématem je les. Bude hodně hustý s nízkým čerstvým porostem i vysokými dlouhověkými stromy a my vám při dnešním průzkumu terénu představujeme ty nejzajímavěji rostlé lesní dílce.

Sláva Ukrajině

Výstava iniciovaná českým studiem IHOR do Prahy přiváží šest ukrajinských designérů, studií a značek, které aktivně působí na ukrajinské tvůrčí scéně a svým tempem i směrem, významem i kvalitou dalece přesahují hranice své země. Gunia Project, Gushka, Re: Qiet, Serigraf studio, OKL Manufactory a Sergey Zhernov reflektují odkaz předchozích generací a identitu, kterou oslavují prostřednictvím technik i motivů, jimž se věnují.

Terra Alba

Současnou podobu českého autorského porcelánu mapuje další skupinová výstava – sleduje prosazování „nové kreativy“ v tomto médiu za posledních dvacet let. Výběr záměrně opomíjí některé notoricky známé realizace a nebere ohled na sériově produkovaný porcelán. Kurátor Radek Wolmuth vybral ty, které přináší „kombinovanou zprávu o naší každodennosti, v níž mj. rezonují i taková témata, jako jsou ekologie, udržitelnost, inkluze nebo pandemická situace. Nesmí se zapomenout ani na to, že také současný autorský porcelán je katalyzátorem emocí a způsobem komunikace. Některé práce přitom dosahují až existenciálního rozměru a balancují na hranici volného umění.“

Art House

Po dvou letech opětovně intervenuje do historické sbírky – tentokrát jde o Lannovu kolekci skla, jíž je v UPM věnován celý jeden sál v prvním patře muzea. Jednadvacet děl je včleněno mezi exponáty a vytváří s nimi dialog, někdy si notují v podobné tvarovosti, barevnosti, motivu, ale jsou v jasném dobovém kontrastu. Logicky převládá umělecké sklo (užité i čistě artové od autorů, jako jsou Jakub Pollág, Elis Monsport, Zdeněk Lhotský, Federico Díaz aj.), ale narazíme i na několik děl z keramiky a kovu. Často v dílech rezonuje téma rituálu a historické ozvěny. Výstava odpovídá na otázku, jaké autory by asi dnes Vojtěch Lanna sbíral.

Zahraniční hvězdy

Do Prahy se osmělil přijet znovu větší počet zahraničních hostů – holandská legenda Richard Hutten (přiveze kolekci Wheel pro značku JAPTH), přední nizozemské studio Toer, Poláci žijící ve Vídni a působící na Berlínské univerzitě Chmara Rosinke i další zajímavé ukrajinské studio, které už ale působí v Antverpách, Fajna Design. Na přehlídku Diploma Selection pak opět zavítají přední evropští galeristé, zástupci muzeí i médií.

Po letech

O sobě dává vědět Daniel Piršč s novinkou uvedenou už v rámci festivalu Křehký v Mikulově, tam ji však měl možnost vidět jen zlomek lidí. Jde o zploštělou historizující porcelánovou vázu Stealth v limitované kolekci. Stejně tak Jan Plecháč, který v předchozích letech navrhoval podobu Designérie a představil vlastní kolekce svítidel a váz reflektující ztížené podmínky tvoření během pandemie, po delší době představuje sériový produkt pro výrobce. Je jím postel Libra pro značku Johann Malle. A nakonec překvapí i Nastassia Aleinikava, která v minulých ročnících akcentovala víc tvorbu brýlí. U té sice zůstává a uvede novou řadu Blue Velvet, ale vedle ní se vrací k výrazným šperkům v entomologické kolekci Metamorfózy.

Erste Premier Talent Display

Ten rozhodně nesmíte minout, protože uvádí bizarní módní kolekci absolventek UJEP Kateřiny Kulkové a Valeriyi Kovtun, stejně tak fantastickou sérii ironických sakrálních objektů (Kadidelnice, Kristova Noha) Markéty Špundové a „psích“ váz Once Upon a Time Karolíny Vorlíkové, vyšlých tento rok z UMPRUM.

Vychází 2. října

6 záblesků z letošního Designbloku. Co nás na udržitelném ročníku nejvíc...

Ahoj Future! Letošní Designblok se nesl v duchu  zkoumání  role designéra při navrhování produktů v dnešním věcmi přeplněném světě i pokládání si otázek, jaká...

„Jako malá jsem určitě nechtěla být baletkou,“ říká ředitelka festivalu Tanec...

Yvona Kreuzmannová svými aktivitami dlouhodobě sbližuje diváky s moderním tancem. Stojí za scénou Ponec a za mezinárodním festivalem současného tance a pohybového divadla Tanec Praha, jehož 35. ročník začne v červnu.

Green Beauty Market: Cesta k přirozené kráse

Máme štěstí, že největší evropský pop up market zaměřený na kvalitní přírodní kosmetiku se koná zrovna v Čechách. Dostanou...

Zajděte si na drink! Pomůžete tím tasmánským čertům

V Praze právě probíhá 8. ročník Aussie & Kiwi film festu. Vedle filmů z Austrálie a Nového Zélandu nabízí...

Česká architektka Eva Jiřičná je tváří luxusních hodinek

Díky spojení Evy Jiřičné se společností Carollinum, která u nás zastupuje prestižní hodinářské značky, poputuje půl milionu korun Nadačnímu...
Zavří­t reklamu