Čtvrtek, 30 března, 2023

Antikonfliktní výstava: Umělci z Česka, Ukrajiny i Ruska společně pod jednou střechou

Jak válku vidí ruská média? A jak se změnil život Ukrajincům? Pražská galerie Ex Post nabízí i prostor k diskuzi lidem s rozdílnými postoji a názory.

Válka na Ukrajině trvá už půl roku a intenzita zájmu o události s ní spjaté postupně opadá. Stále jsou však hodně slyšet protestní a xenofobní hlasy, což vedlo provozovatele galerie Ex Post k uspořádání výstavy, která má připomenout, že válka ještě neskončila a proměnila životy mnoha lidí. Audiovizuální výstava má také ambice spojit lidi s různými názory ‒ v galerii je prostor s židlemi do kruhu přímo určený k diskuzím.

Vedle anonymního uměleckého kolektivu Praho! a české multimediální umělkyně Lucie Svobodové, která přispěla animací připomínající naši zkušenost s ruskými vojáky v roce 1968, zde vystavuje ruská umělkyně Elizaveta Marinova, jež ve své videoinstalaci konfrontuje pohled západních a ruských médií na válku, a ukrajinský fotograf Maksym Izotov. Při zahájení výstavy navázal telekonferenci se svými ukrajinskými přáteli, které před válkou portrétoval a kteří vlivem současných událostí museli opustit své domovy. Pokud chcete být u toho, až se s nimi opět spojí, přijďte do galerie 15. září. Výstavu Anti Conflict Team je možné navštívit ještě ve dnech 24.-27.8. a 31. 8.

Vychází 29. března

Emancipace v architektuře. Jaká byla úloha a obraz žen během posledních...

Asi nejznámější dámou, která posouvala hranice architektury byla rodačka z Iráku Zara Hadid, která jako první žena dosáhla na Pritzkerovu cenu a její jméno...

Výstava věnovaná ikonickému kocourovi odhaluje, jak moc ho ve světě kopírovali

Taky máte doma kocoura od designérky Libuše Niklové? Hračka z 60. let je dnes především sběratelským kouskem. Věděli jste, že existuje ve více než stovce verzí?

Festival planet: U brněnské hvězdárny vzplane obří Slunce

Na co jiného se jít v letním vedru podívat než na desetimetrový model Slunce. Hvězdárna poprvé vystaví společně všechna...

Olympionička Nikola Ogrodníková: Čím jsem starší, tím větší smysl mi dává se nevzdávat

Jejími poznávacími znameními jsou zapletené copánky, široký úsměv a neuvěřitelné odhodlání překonávat sebe sama, svoje strachy i limity. „Vždycky...

Vojta Dyk: „Mám rád místa spojená s vínem a historií.“

Do kin dorazil výpravný životopisný snímek Il Boemo. K hlavní roli českého skladatele Josefa Myslivečka, který v 18. století dosáhl velkého úspěchu v Itálii, přišel Vojta Dyk dle svých slov jako „slepý k houslím“.
Zavří­t reklamu