Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Redakce WHAT vytipovala nejzajímavější počiny letošní přehlídky Designblok, o kterých byste měli vědět

V neděli skončil pětadvacátý ročník přehlídky nejnovějších designových počinů Designblok. Po zevrubném prozkoumání všech vystavujících vám přinášíme pět tipů, u kterých se snoubí styl, funkce i udržitelnost.

Myslete na kořeny

Ač vázy jsou z podstaty předmětem, který vyzdvihuje půvab květů, designérka porcelánu Helena Patelisová to vzala odspodu a zaměřila se na kořeny. Její nová kolekce Roots zahrnuje několik velikostí a druhů váz, které spojuje jemný barevný reliéf s fragmenty kořenů v kobaltové barvě. To proto, abychom si uvědomili, že květy jsou krásné, ale kořeny jsou esencí života každé rostliny. Vázy nesou otisk opravdových kořenů, které autorka získala z půdy při pletí plevele, výlitky kořenů pak na vázy ručně lepila. Hrdlo každé vázy je úzké, jen tak akorát na jeden stonek. Méně řezaných květin znamená šetřit přírodní zdroje.

Helena Patelisová, Roots, foto: Aňa Jakš

Houbařská sezona

Teze, že Češi jsou národ houbařů, dostává zcela nový rozměr s objevem mycelia neboli podhoubí, které se využívá jako jedinečný materiál. Projekt Samorost pracuje s houbou lesklokorkou lesklou, kdy se speciální technikou vypěstuje pevný materiál, tzv. mykokompozit, který se tvaruje ve formě z 3D tiskárny. Příkladem houbového nábytku je například policová skříň Fí od studia Nahaku. Fí má nohy z dřeviny, které se bez jakéhokoliv obrábění nechali do skříně zarůst.

Foto: Nahaku

Trochu jiný second hand

Ano, toto je stůl. Ale jsou to i džíny. A další starý textil rozdrcený na miniaturní částice. Turnovská značka LLEV se spojila s holandskou značkou Resim by Plan, která tento speciál materiál vyvinula, a vznikl tak stůl Moode. Vyrobený z odpadu tak, že z něj další odpad nevzniká. Stůl Moode je dílem praktický, a zároveň umělecký objekt. Přesně tak to designéři studia Llev, manželé Mochalovi, mají rádi: vytvářet věci, které život obohatí, a které nekřičí nic o své formě a funkci.

Foto: LLEV

Metamorfóza palet

Pro někoho odpad, pro jiného poklad. Takovým pokladem mohou být jednocestné palety vyrobené z exotického dřeva jako je mahagon, merbau nebo teak, které by jinak skončily ve spalovně. Díky nápadu Ateliéru Paletky a designéra Matyáše Baráka, absolventa londýnské Royal College of Art, vznikla upcyklovaná nábytková sestava Circular. Kromě nábytku z jejich spolupráci vznikl i „nepaletkový“ produkt, váza 3-Way, která je vyrobena z průmyslových trubic simaxového skla, které se jinak běžně používají v chemickém průmyslu.

Foto: Ateliér Paletky

Krása recyklovaného skla

Působí jako křehké listí zamrzlé na vodní hladině nebo jako abstraktní krajina – nový materiál z taveného skla vyvinulo studio Dechem, proslulé svými ikonickými Bandaskami. Duo, které ve své tvorbě pracuje především se sklem, přemýšlelo nad tím, jak využít technologický odpad či vyřazené vázy a stínidla lamp. Jejich přetavením získali deskový materiál, který může sloužit dál. Každý kus desky Fragment Glass je originál, a dá se využít jako deska stolu, police, dělící příčka, paraván či nástěnný objekt. Stačí zapojit fantazii.

Foto: Adéla Havelková

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Vlakem, tramvají, na kole… Bikesharing zdarma se v Praze osvědčil

Pražané, kteří mají Lítačku, si zvykají na to, že si mohou půjčit kolo zdarma. Loni takto uskutečnili přes půl milionu jízd.

Klus i Polívková se objevili ve videu plném sexu. Provokativní spot má zbourat mýty o rodičovství

Anna Polívková, Hana Vágnerová, Marek Taclík nebo manželé Klusovi se rozhodli v novém odvážném spotu ukázat, že sex není...

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí spoluzakladatelka webu Zlatka.in

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou...

Číslo 13 přineslo skupině Vesna štěstí. Česko je ve finále Eurovize

Dívčí uskupení Vesna zabodovalo s čtyřjazyčnou písní My sister’s crown v semifinále hudební soutěže Eurovize a postupuje do sobotního...
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu