Neděle, 1 října, 2023
spot_img

První biologicky rozložitelné menstruační kalhotky na světě

Ekologie menstruační hygieny postupuje rychle kupředu a hromady zbytečného odpadu se snad stanou minulostí. Představují se menstruační a inkontinenční kalhotky z ekologických materiálů, které se úplně rozpadnou.

Ačkoli je textil z přírodních materiálů jako bavlna nebo len z principu biologicky rozložitelný, vzhledem k jeho úpravám už to ne vždy platí automaticky. Někteří producenti oblečení se nyní snaží dosáhnout toho, aby jejich produkty nezatěžovaly planetu a nehromadily se zbytečně na skládkách. Je to také velké téma pro výrobce menstruačních pomůcek.

Od jednorázových pomůcek svět postupně přechází k opakovaně použitelným. Australská značka menstruačního a inkontinenčního prádla Modibodi se nezastavila u výroby opakovaně použitelných savých kalhotek a uvedla na trh první kalhotky, které se po čase biologicky rozloží. K dostání jsou už i u nás.

Jejich speciální vlastnost přitom nijak neomezuje parametry, na které jsou zákaznice této značky u kalhotek zvyklé. Model Biodegradable Bikini má klasický bikini střih a středně savou vrstvu, která pojme až 15 ml tekutiny (což odpovídá savosti dvou tamponů).

Tencel, bambus, merino…

Předcházely tomu dva roky vývoje. Bylo potřeba zachovat jejich devízu, tedy nepropustnost, i pohodlnost při nošení. Hlavní vnější materiál je ze směsi přírodní tkaniny Tencel a merino vlny. Vnitřní savá vrstva je u tohoto modelu také na bázi merina. Unikátní technologie Modibodi Modifier kromě merino vlny využívá bambusovou viskózu a rozložitelný PU materiál.

Největší oříšek představovaly pružné lemy. „Hlavní překážkou biologické rozložitelnosti u většiny textilií je elastan, který materiálu dodává pružnost, a tím pádem pohodlnost při nošení. Spodní kalhotky mají typicky elastický pas a lem nohaviček. Tento problém jsme vyřešili použitím superjemné struktury žebrovaného úpletu v hlavní látce, aby si zachovávala svůj tvar i bez elastanu,“ informují v tiskové zprávě vývojáři firmy. Materiál obsahuje méně než 3 % elastanu, který sice není biologicky odbouratelný, taky se však časem rozloží – na skládce procesem zvaným anaerobní digesce. Bude mu to trvat tři až pět let.

Důležitá otázka: Nerozpadnou se mi kalhotky na těle?

Žádný strach. Stejně jako jiné modely menstruačních kalhotek vydrží bez ztráty kvality přes sto praní. Pokud by se používaly jednou za měsíc, znamená to tedy osm let bezstarostného nošení. To jsou aspoň údaje, k nimž firma došla při testování prádla. Jak ale na svých stránkách uvádí, zákaznice jejich prádlo perou častěji a to vydrží.

Opravdu se nezačnou rozpadat při praní?

Ne. Stejně jako se při praní nerozkládá oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo vlna. Proces biologického odbourávání vyžaduje konkrétní podmínky. Kalhotky se začnou rozkládat až ve vhodném prostředí – uloženy v aktivní, živé půdě.

Jak přesně postupovat, až kalhotky doslouží?

Jakmile přestanou být kalhotky nositelné, nejrychleji je na rozkládací proces připravíte tím, že odstřihnete elastické lemy, které vyhodíte do běžného odpadu. (Poputují na skládku, kde se časem taky rozloží, jen jim to bude déle trvat.) Hlavní část kalhotek uložíte do aktivní půdy – to je taková, která je plná hmyzu a mikroorganismů. Pokud máte badatelského ducha a láká vás sledovat zázraky vědy, už po pár týdnech budete moct pozorovat, jak se textil rozpadá.

 

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Estonský umělec vytvořil vánoční strom z kanystrů

Teet Suur je už několik let známý svým netradičním zpracováváním vánočních stromků. Tentokrát se estonský umělec rozhodl poukázat na celosvětový problém s plasty tak,...

Opravdu řídíte svůj život? Mindlessness aneb Jak nám škodí žití na autopilota

Schválně se ohlédněte za svým posledním víkendem. Kolikrát jste se vědomě zastavili a nacítili se na své tělo a...

Všestranný ilustrátor Michal Bačák zve do Jihlavy

Ačkoli se knižní tvorbě jinak téměř nevěnuje, ilustroval knihu Petry Nesvačilové Skutečná, která vyšla minulý měsíc. Jeho rozmanitou tvorbu...

Jak si udržet psychickou i fyzickou kondici v karanténě: Respektujte změny, kterými procházíte

Během zdlouhavých dní karantény, kdy musíte většinu času trčet zavření doma, se mnohdy zdá až nemožné, aby si člověk...
Zavří­t reklamu