Čtvrtek, 6 října, 2022
spot_img

První biologicky rozložitelné menstruační kalhotky na světě

Ekologie menstruační hygieny postupuje rychle kupředu a hromady zbytečného odpadu se snad stanou minulostí. Představují se menstruační a inkontinenční kalhotky z ekologických materiálů, které se úplně rozpadnou.

Ačkoli je textil z přírodních materiálů jako bavlna nebo len z principu biologicky rozložitelný, vzhledem k jeho úpravám už to ne vždy platí automaticky. Někteří producenti oblečení se nyní snaží dosáhnout toho, aby jejich produkty nezatěžovaly planetu a nehromadily se zbytečně na skládkách. Je to také velké téma pro výrobce menstruačních pomůcek.

Od jednorázových pomůcek svět postupně přechází k opakovaně použitelným. Australská značka menstruačního a inkontinenčního prádla Modibodi se nezastavila u výroby opakovaně použitelných savých kalhotek a uvedla na trh první kalhotky, které se po čase biologicky rozloží. K dostání jsou už i u nás.

Jejich speciální vlastnost přitom nijak neomezuje parametry, na které jsou zákaznice této značky u kalhotek zvyklé. Model Biodegradable Bikini má klasický bikini střih a středně savou vrstvu, která pojme až 15 ml tekutiny (což odpovídá savosti dvou tamponů).

Tencel, bambus, merino…

Předcházely tomu dva roky vývoje. Bylo potřeba zachovat jejich devízu, tedy nepropustnost, i pohodlnost při nošení. Hlavní vnější materiál je ze směsi přírodní tkaniny Tencel a merino vlny. Vnitřní savá vrstva je u tohoto modelu také na bázi merina. Unikátní technologie Modibodi Modifier kromě merino vlny využívá bambusovou viskózu a rozložitelný PU materiál.

Největší oříšek představovaly pružné lemy. „Hlavní překážkou biologické rozložitelnosti u většiny textilií je elastan, který materiálu dodává pružnost, a tím pádem pohodlnost při nošení. Spodní kalhotky mají typicky elastický pas a lem nohaviček. Tento problém jsme vyřešili použitím superjemné struktury žebrovaného úpletu v hlavní látce, aby si zachovávala svůj tvar i bez elastanu,“ informují v tiskové zprávě vývojáři firmy. Materiál obsahuje méně než 3 % elastanu, který sice není biologicky odbouratelný, taky se však časem rozloží – na skládce procesem zvaným anaerobní digesce. Bude mu to trvat tři až pět let.

Důležitá otázka: Nerozpadnou se mi kalhotky na těle?

Žádný strach. Stejně jako jiné modely menstruačních kalhotek vydrží bez ztráty kvality přes sto praní. Pokud by se používaly jednou za měsíc, znamená to tedy osm let bezstarostného nošení. To jsou aspoň údaje, k nimž firma došla při testování prádla. Jak ale na svých stránkách uvádí, zákaznice jejich prádlo perou častěji a to vydrží.

Opravdu se nezačnou rozpadat při praní?

Ne. Stejně jako se při praní nerozkládá oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo vlna. Proces biologického odbourávání vyžaduje konkrétní podmínky. Kalhotky se začnou rozkládat až ve vhodném prostředí – uloženy v aktivní, živé půdě.

Jak přesně postupovat, až kalhotky doslouží?

Jakmile přestanou být kalhotky nositelné, nejrychleji je na rozkládací proces připravíte tím, že odstřihnete elastické lemy, které vyhodíte do běžného odpadu. (Poputují na skládku, kde se časem taky rozloží, jen jim to bude déle trvat.) Hlavní část kalhotek uložíte do aktivní půdy – to je taková, která je plná hmyzu a mikroorganismů. Pokud máte badatelského ducha a láká vás sledovat zázraky vědy, už po pár týdnech budete moct pozorovat, jak se textil rozpadá.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Klenot brutalismu zblízka: Výstava zve na návštěvu bývalé ambasády ve Stockholmu

V budově bývalé československé ambasády, navržené týmem českých architektů, dnes sídlí luxusní designérská značka Acne Studios. Pojďte se podívat, jak probíhala nedávná rekonstrukce.

David Beckham svůj Instagram půjčil ukrajinské lékařce, aby ukázala realitu v ostřelované porodnici

Na Instagramu ho sleduje přes 71,6 milionů lidí. Většinou obdivují Beckhamův styl, jeho tetování, děti nebo fotky z cest....

Modelka Pavlína Němcová: Chci si zachovat své přirozené já

Modelka, podnikatelka a designérka Pavlína Němcová se po 30 letech vrátila z Paříže zpět do své rodné země. Jak...

Lepší práva pro zvířata: Španělé přiznali emoce kočkám a psům, Britové už i chobotnicím

Ve Španělsku se zásadně mění právní status zvířat. Už nebudou považována za věci, ale za bytosti schopné citů. Při...

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu