I když se to někdy nezdá, svět je plný šikovných a inspirativních lidí. Někteří se zabývají tím, jak snadno proměnit mořskou vodu ve sladkou, jiní hledají využití pro vysloužilé elektronické cigarety. Náš pravidelný výběr pozitivních zpráv taky ukazuje, že příroda je obdivuhodná a často si dokáže poradit sama.
Chůva pro čerty
Australský ostrov Tasmánie je domovem největšího žijícího dravého vačnatce ‒ ďábla medvědovitého, kterému se taky říká tasmánský čert. Záchranná stanice Devils@Cradle nabízí výjimečnou příležitost strávit tamější zimu péčí o tato roztomilá chlupatá zvířátka s ostrými zoubky. Pro ty, kteří mají zkušenosti s hlídáním dětí, to bude hračka. Je to vlastně podobné, jen dotyčnému nepraskne hlava z nekonečného proudu zpívánek typu Baby Shark. „Přijímáme i žadatele bez hudebního sluchu, kteří jsou připravení komunikovat pouze skřeky,“ píše se ve vtipném náborovém inzerátu. Bude to nicméně chtít vysokou odolnost vůči pronikavým zvukům, protože ďábli medvědovití se projevují nečekaně silnými hlasovými projevy. Má to ale háček. Žádat o stáž, která zahrnuje i proplacené zpáteční letenky, mohou bohužel jen australští rezidenti.
Batole v Mense
Organizace sdružující lidi, kteří dle svého IQ patří ke dvěma procentům populace s nejvyšším intelektem, před pár dny přijala do svých řad vůbec nejmladšího člena. Britský klučík Joseph Harris-Birtill se do Mensy dostal ve svých dvou letech a 182 dnech. Umí číst, napočítat do stovky (a taky pozpátku od stovky k jedničce) a zná čísla do desítky v pěti jazycích. Rád se učí, teď se třeba vrhnul na morseovku nebo řeckou abecedu a začala ho zajímat i periodická tabulka prvků. Na batole slušná šíře zájmů. Fandíme!
Dobří bobři
Bobři, kteří v chráněné oblasti Brd vybudovali stavbou několika přehrad mokřad dřív, než se k tomu rozhoupaly úřady, a samozřejmě to zvládli naprosto zdarma, se stali pár měsíců zpátky virálním hitem. Dnes už je vidět, že jejich úsilí krajině opravdu vydatně pomohlo. Nově vzniklé tůně si k rozmnožování vybraly žáby, například ropuchy nebo ohrožení skokani hnědí. Vodní díla činorodých hlodavců na řece Klabavě zadržují bahno, které se sem dostává z Padrťských rybníků, a v čistém toku se zalíbilo řadě zvířecích druhů, vracejí se sem třeba raci kamenáči.
Nový život pro „vapíky“
Dva teenageři Kryštof Slouka a Viktor Vlček si před lety všimli na zemi elektronické cigarety. Protože už jich pár odhozených viděli, zajímalo je, jestli by se nedaly nějak znovu využít. Když ji rozebrali, našli uvnitř lithium-iontový akumulátor, který by po vyčištění mohl ještě sloužit jinak. Rozhodli se je začít recyklovat, vyrábějí z nich powerbanky a ročně zpracují kolem tisícovky vaporizérů. V rámci start-upu Re-Vape dnes vytvářejí i svítilny, reproduktory nebo světla na kolo. Současně šíří osvětu o využívání elektroodpadu a chtějí vést mladé k zájmu o technologie a kutilství.
Z mořské vody pitná
A ještě na skok do Austrálie. Vědci z Monashovy univerzity v Melbourne vyvinuli grafenový filtr, který promění slanou mořskou vodu ve sladkou, a to bez dlouhého čekání. Testy ukázaly, že je to vlastně nejrychlejší a nejefektivnější dosavadní metoda odsolování mořské vody, které jsou jinak energeticky náročné. Filtr, který má tloušťku několika atomů, je vyroben z oxidu grafenu s nanoskopickými póry, které propustí molekuly vody a zároveň blokují sůl a jiné nečistoty. Je to slibná technologie využitelná i v odlehlých oblastech nebo v místech přírodních katastrof.