Čtvrtek, 21 září, 2023

Ondřej Sekora – milovník brouků a ragby

Ferda Mravenec letos oslavil 90. narozeniny. V pražské Ville Pellé dnes začíná výstava věnovaná jeho otci, ilustrátorovi Ondřeji Sekorovi, která představí i neznámé ukázky z jeho tvorby.

Už během studií Ondřej Sekora chodil často do přírody, sbíral brouky a hodně kreslil. Jak se připomíná v anotaci výstavy, první díl jeho komiksu s Ferdou Mravencem vyšel 1. ledna 1933 v Lidových novinách. Tehdy měl ještě angažovaný, protiválečný náboj a obracel se k dospělým čtenářům. Až postupem času jeho příběhy obrousily hrany a v prvním knižním vydání v roce 1936 se stočily k „práci všeho druhu“, koketování s nafrněnou Beruškou a trampotám s chvástavým broukem Pytlíkem. Mravenec s puntíkovatým šátkem provázel několik generací malých čtenářů. Na počátku 40. let pak Ferda ožil pod rukama Hermíny Týrlové v loutkovém filmu. Po válce se z Ferdy a jeho kamarádů vlivem Sekorova komunistického přesvědčení na čas stávají zapálení brigádníci a bojovníci proti americkým škůdcům.

Sportovec i divadelník

Ferda Mravenec je ovšem jen jednou z částí Sekorova života a tvorby. Výstava Ondřej Sekora známý i neznámý chce ukázat, že příběhy ze života hmyzu nejsou všechno, čím se výtvarník a spisovatel zabýval.

Brněnský rodák nastoupil v roce 1921 do redakce Lidových novin a vedle kresleného humoru byl jeho specializací také sport. Dokonce pobýval jako zahraniční dopisovatel v Paříži, odkud čtenářům přibližoval olympijské dění, a v roce 1927 jako reportér sledoval Tour de France. Ve Francii se nadchl pro ragby a přivezl tento sport k nám. Přeložil pravidla a působil jako trenér a rozhodčí.

Za druhé světové války musel kvůli židovskému původu své manželky v novinách skončit. Byl vězněn v pracovním táboře, kde se setkal s Oldřichem Novým a společně tam hráli maňáskové divadlo. Divadlu se věnoval i po válce. Spoluzakládal Státní nakladatelství dětské knihy (nynější Albatros), ilustroval řadu knih a stál také u zrodu prvního televizního vysílání pro děti.

„Sekorova všestrannost vždy poněkud komplikovala plné docenění jeho díla. V každé umělecké disciplíně byl vnímán trochu jako vetřelec, mezi literáty jako píšící výtvarník, mezi výtvarníky jako kreslící literát a dost podobně i v dalších oborech. Chceme ukázat jak Sekorovu povědomou tvář, tak připomenout polohy, které jsou stále známé spíše jen specialistům na dané oblasti,“ vysvětluje kurátor výstavy Tomáš Prokůpek z Moravského zemského muzea, které na výstavě spolupracovalo.

Na výstavě, která se ve Ville Pellé koná od 28. února do 14. května 2023, jsou k vidění originály Sekorových knižních ilustrací nebo novinových karikatur, ale také loutky podle jeho návrhů. V rámci doprovodného programu se budou konat komentované prohlídky a výtvarné dílny pro děti.

 

Vychází 2. října

Proč nosila Marta Gottwaldová kožešiny i v létě a která první...

Výstava První dámy – móda a styl odhaluje šatníky a vkus našich prvních dam. O tom, co nosily prezidentské manželky nebo i o tom, co vlastně dělala veřejnosti téměř neznámá Viera Husáková, píše pro WHAT kurátorka sbírky novodobé módy Národního muzea Mira Burianová.

Proč nosila Marta Gottwaldová kožešiny i v létě a která první...

Výstava První dámy – móda a styl odhaluje šatníky a vkus našich prvních dam. O tom, co nosily prezidentské manželky nebo i o tom, co vlastně dělala veřejnosti téměř neznámá Viera Husáková, píše pro WHAT kurátorka sbírky novodobé módy Národního muzea Mira Burianová.

Tereza Kostková: Dokonale nedokonalá

Je neskutečně sympatická, takřka neustále se směje a energie z ní tryská tak, až se vám trochu točí hlava....

„Elvis“ Austin Butler sčítá úspěchy. Hraje v druhé části sci-fi Duna a je tváří sexy vůně

Americký herec má letos co slavit. Za ztvárnění krále rokenrolu ve filmu Elvis byl nominován na Oscara, do kin mu jdou dva nové filmy a navíc podepsal smlouvu se značkou YSL Beauty.

Lepší práva pro zvířata: Španělé přiznali emoce kočkám a psům, Britové už i chobotnicím

Ve Španělsku se zásadně mění právní status zvířat. Už nebudou považována za věci, ale za bytosti schopné citů. Při...
Zavří­t reklamu