Středa, 6 prosince, 2023
spot_img

„Do Edmontonu mě přivedla láska,“ přiznává novinářka Natalie Debnárová

Tohle místo se vám může stát osudem… nebo taky ne. Pokud dáváte přednost krásám přírody před městem, budete v kanadském Edmontonu, kde znají jen dvě sezony, zimní a období rekonstrukcí čehokoliv od chodníků po dálnice, nadšení.

Nejprve bych se měla představit. Jmenuji se Natalie, je mi 37 let, jsem novinářka a ano, do Edmontonu mě přivedla láska. Což je pochopitelné, protože na druhou stranu zeměkoule, kde je v zimě běžně minus 40 stupňů, se člověk jinak stěhuje maximálně za prací.

Ovšem nechci Edmontonu křivdit. Díky velké rozloze je to město bohaté na zelené plochy uprostřed města, má úrodnou půdu pro zemědělství, místa, do kterých se zamilujete na první pohled, a také mají nejlepšího hokejistu na světě. Představím vám v bodech to, co byste neměli v Edmontonu minout, plus jako bonus ten nejkrásnější tip na road trip, který mimochodem patří k deseti cestám s nejkrásnějším výhledem na světě.

Edmonton má navíc hned několik tváří, které se na první pohled mohou zdát velmi rozdílné, na ten druhý už poznáte, že vám dá přesně to, co chcete, i v případě, že jste to ještě nevěděli.

Kultura pro olejáře

Ačkoliv vás po příletu na edmontonském letišti přivítá nápis Welcome in oil country, mají zde vlastní filharmonii Edmonton Philharmonic Orchestra. Na to, že vznikla až v roce 1971, slaví úspěchy po celém světě, většina koncertů bývá vyprodaná. Kulturně žít můžete ale i jinde. Royal Alberta Museum je muzeum, kde se budete bavit s dětmi i bez nich. Velkolepá, architektonicky vydařená budova, která vám nabídne vše o minulosti, současnosti a plánech provincie Alberta, ve které se Edmonton nachází. Je tu obrovská galerie pro děti i malá Bug gallery, kde se můžete „pomazlit“ s živými bezobratlými. Zkrátka jde o místo, které vám nabídne odpovědi na spoustu otázek ohledně této kanadské provincie. Zábavně, a přesto vnímavě.

The Muttart Conservatory je na první pohled unikátní. Tato inovativní botanická zahrada udává tempo vědě o rostlinách v západní Kanadě a definuje panorama Edmontonu pozoruhodnými skleněnými pyramidami tyčícími se z údolí řeky. Určitě doporučuji si hned po prohlídce všech čtyř pyramid udělat procházku nedalekým mostem zdobeným uměním současných umělců.

Za vintage šperky a clamato džusem

Pokud dáváte před zběsilými nákupy v outletech přednost těm s příběhem, pak je Whyte ave přesně pro vás. Ulice je plná pouličních umělců, od těch hudebních po výtvarníky, ale i kvalitních michelinských restaurací. Určitě se tu také vyplatí podívat se do Thrift shopů, kde najdete to nejlepší z druhé ruky, od vintage šperků po nábytek. A jako třešnička na dortu jsou zde bary atmosférou velmi připomínající Evropu.

Nejen místa, ale i ikonické drinky zde mají. A jsou na ně náležitě pyšní. I když je původ Clamato džusu odkazován ke Californii, Kanaďané jej milují. Chutí připomíná Bloody Mary, ovšem s přidanou šťávou z mušlí. Křiví se vám ústa? Dejte drinku šanci. Bude vás bavit.

Ice Castles all around

Loga Edmonton Oilers budete potkávat často. Nedivte se, jste v hokejové zemi. Oilers patří mezi špičku v NHL, a i když se jim v poslední sezoně tolik nedaří, stále se mohou pyšnit tím nejlepším hráčem na světě. Hokejová aréna Rogers Place také patří mezi nejlepší stadiony na světě a vy byste rozhodně neměli minout aspoň jeden zápas, i když jste nikdy hokeji neholdvali. Atmosféra je dokonalá.

Ice Castles je atrakce, kterou v zimě nemůžete vynechat. Ledové hrady jako jedna z nejoblíbenějších akcí v Albertě jsou úžasným zimním fenoménem. Nachází se v šesti městech po celé Severní Americe. Ledové hrady jsou stavěny výhradně ručně, pomocí stovek tisíc rampouchů, které ručně umístili profesionální lední umělci. Mezi hrady jsou úchvatné sochy osvětlené LED diodami, zmrzlé trůny, tunely vytesané do ledu a fontány. Zážitek!

River Valley

Jde o největší městský park v Severní Americe. Je 22krát větší než newyorský Central Park, s více než 150 km stezek poskytujících nekonečné možnosti prozkoumat vše, co Edmonton nabízí, ať už pěšky, na kole nebo na běžkách. Určitě se sem vyplatí vyrazit jak na procházku, tak i na piknik nebo si třeba jen třídit myšlenky s kávou v ruce. Tohle místo vám ukáže, že i města umí nabídnout kus přírody, když na to úřady myslí.

Bistro Praha

Proč chodit do pražského bistra, když jste z Prahy před několika hodinami odcestovali na druhou polovinu planety? Odpověď je jednoduchá, vaří tady skvěle. Restaurace je umístěná mezi divadlem a filharmonií, tudíž zde můžete při večeři potkat některého z umělců. Atmosféra starobylé evropské kavárny zaručena.

Národní parky s dokonalými panoramaty

Horské městečko Jasper je z Edmontonu vzdáleno tři hodiny autem. Ukrývá kolem sebe hned několik nádherných jezer jako Maligne Lake, Pyramid Lake a také Athabasca river pocházející z ledovce Columbia. Je to místo, na které se vyplatí udělat si více dní čas, mít s sebou auto a dobré oblečení i obutí. Odměnou vám bude životní zážitek, konkrétně výhledy, které berou dech.

Výlet z Jasperu do Banffu je oficiálně jeden z vizuálně nejkrásnějších road tripů na světě. Mohu potvrdit. Tak krásné výhledy po cestě jsem v životě nezažila, dechberoucí scenerie mi vháněly slzy do očí. Tohle místo budete milovat. Městečko uprostřed národního parku je proslavené horami, kde se skvěle lyžuje, ale i léčivými horkými prameny, jež určitě musíte navštívit. Vyplatí se obhlédnout i hotel Fairmont, ve kterém údajně straší, díky čemuž tu vznikla slušná duchařská turistika.

Na cestě do Banffu potkáte Lake Louise, jedno z nejkouzelnějších jezer na světě. Určitě se vydejte na procházku kolem samotného jezera, kde se vám naskytne výhled na Alberta Rockies.

Vychází 28. listopadu

Potřebujete relax? Odpočiňte si v nejlepších wellness centrech v Evropě. Nebo...

Sauna, masáže nebo termály a k tomu krásná příroda. Rájů nebo chcete-li „dobíječů“ pro covidem unavenou mysl a oslabené tělo je tolik, že se...

Finále Stranger Things v nedohlednu. Sadie Sink si krátí čekání kosmetickou...

Americká herečka se proslavila v trháku Stranger Things a trochu se děsí, až přijde konec seriálu. Ten se zatím kvůli stávce oddaluje. Než se situace vyjasní, uvidíme Sadie Sink v nové kampani Armani Beauty společně s hvězdou Cate Blanchett.

Punková enviromentální aktivistka Vivienne Westwood mění planetu v pustinu

Žena, která byla u zrodu punkového hnutí, ikona, jež řadu let ovlivňuje svět módy i zarytá enviromentální aktivistka, která...

Vychutnat si Vánoce a udržet si váhu? Jde to!

„Pokud si zakážete všechno, co máte rádi, s hubnutím nevydržíte,“ říká výživová specialistka Jana Platilová. Poradí také, jak se...

Veronica a Betty z Riverdale i Lexi z Euforie. Seznamte se s Generací A

Značka Armani Beauty cílí na mladé publikum. Představila své nové ambasadory - generaci hereckých talentů z aktuálních seriálových hitů.
Zavří­t reklamu