Středa, 27 září, 2023
spot_img

Klavírista hrál kvůli rekordu v mrazu ve vysokých horách. Jak tam dostal piano?

Italský skladatel Davide Locatelli na konci června pokořil rekord v hraní v nejvyšší nadmořské výšce a zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů. Čtenáře na sociálních sítích hlavně zajímalo, jak dokázal do hor dopravit piano.

Loni v červnu zahrál na klavír rumunský hudebník Thurzó Zoltán v základním táboře pod Mount Everestem ve výšce 5325,77 m n. m. Rekord držel ale jen rok. Davide Locatelli letos 29. června odehrál pět vlastních písní ještě o 50 metrů výš. Skromný koncert ve výšce 5375 m n. m. se odehrál v horském průsmyku Khardung La v Indii. Kromě zhoršených podmínek k dýchání umělci výkon ztěžovala také teplota mínus 10 stupňů Celsia.

Aby mohl být rekord uznán a zaznamenán do Guinnessovy knihy rekordů, musí vystoupení trvat alespoň 15 minut. Davide odehrál 16 minut, a jak se pro Guinnessovu knihu rekordů vyjádřil, bylo to nejdelších 16 minut v jeho životě.

Ihned po skončení mu předal certifikát o splnění rekordu oficiální sudí Swapnil Dangarikar. Na celou akci na místě dohlíželi ladič piana a zástupce místní vlády.

Lidé klavíristovi na Instagramu gratulovali k úspěchu, část z nich ovšem zmiňovala, že uznání si zaslouží spíš ten, kdo hudební nástroj na místo dopravil. V tomto případě se ale nemuseli trápit s těžkým nástrojem šerpové. A ani tažná zvířata. Horský průsmyk Khardung La je považován za jedno z nejvýše položených míst na světě, kam vede motorizovaná cesta. Koncertní křídlo Yamaha C5 tak mohlo být transportováno z Nového Dillí malým nákladním vozem. Nicméně se nabízí otázka, zda celá akce jen kvůli lidskému rozmaru pro splnění zvláštního rekordu byla nutná a nebylo by lepší do vysokých hor autem vůbec nejezdit.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Čtyřicet fotopastí na tygra a triky od potápěčů z armády. Jak...

Na Netflix dorazila druhá série dechberoucího přírodovědného dokumentu Naše planeta. Zaposlouchejte se do hlasu Davida Attenborougha a vychutnejte si technicky dokonalé záběry.

Feministická skladba Taylor Swift se otírá o herce Leonarda DiCapria nebo Jake Gyllenhaala

Blonďatá kráska byla loni vyhlášená jako nejlépe vydělávající zpěvačka uplynulé dekády. Za jejím úspěchem ale nestojí jen perfektní vzhled...

Australští vědci přišli s přelomovým zjištěním. Ropné skvrny jdou čistit pomocí zajímavé kombinace ochlupení 

Jak efektivně a ekologicky čistit skvrny způsobené ropou? Na to už se dlouhou dobu snaží přijít desítky společností. Nový...

Do práce na kole: Netvrdněte v kolonách a přihlaste se do výzvy! Počítá se i chůze nebo skejt

Zlepší vám to fyzičku i náladu, stmelí pracovní kolektiv, pomůžete životnímu prostředí a můžete i něco vyhrát. Registrace do květnové výzvy Do práce na kole je pro velký zájem prodloužena až do neděle.
Vychází 2. října
Zavří­t reklamu