Čtvrtek, 30 března, 2023
spot_img

Jakou cenu má pro vás svoboda?

Kam až může zajít svoboda projevu? A jak účinně bojovat s nenávistnými projevy v online prostoru? Na tyto a další otázky odpoví odborníci na mezinárodním symposiu Demokoracie v 21. století s podtitulem Smysl svobody. Přijďte si je 24. září poslechnout a využijte možnost diskutovat o tak důležitém a aktuálním tématu.

Pořádající Institut H21 zvolil svobodu jako základní kámen čtvrtého ročníku symposia i proto, že se často ani se svými blízkými nedokážeme shodnout, co pro nás vlastně svoboda znamená a kde leží její hranice. Svobodu, kterou naše země získala v roce 1989, už jsme si navykli brát jako samozřejmost. Někteří už si téměř nepamatují, jaké to bylo nemít možnost cestovat nebo projevit svůj názor. Vyrostla zde také generace, která dobu totality vůbec nezažila.

Spolu s rozvojem internetu a technologií se objevily nové výzvy pro definování a uplatňování svobody. Je možné svobodu omezit v zájmu bezpečnosti? A měla by být vůbec omezována? Má svoboda projevu své meze? Co když jsou jeho obsahem dezinformace, populismus či extrémistické názory?

Svoboda pohledem expertů

Americká právnička a odbornice na svobodu projevu Nadine Strossen zastává názor, že obranou proti hate speech není cenzura, nýbrž free speech. Pokud umlčíme extremisty, snížíme svoji šanci jejich názory ovlivnit a překonat. Nadine Strossen, mj. zakladatelka hnutí Feminists for Free Expression, bude jednou z přednášejících na symposiu.

Svobodou projevu v digitálním prostoru se zabývá další z řečníků, právník a zakládající člen Aliance pro svobodu projevu na internetu David Greene. Dále vystoupí například norský politolog Henrik Skaug Sætra, který se zabývá novými technologiemi a umělou inteligencí, dánský právník a obhájce lidských práv Jacob Mchangama, politoložka Isabela Mares z Yaleovy univerzity, jež bude přednášet o klientelismu v politice a o nekalých volebních praktikách, psycholog John Vervaeke, jehož polem působnosti je propojování kognitivní vědy s demokracicí, nebo profesor sociologie Frank Furedi, který ve svých pracech zpochybňuje morální status volnosti a svobody západní společnosti. Kompletní seznam řečníků pořadatelé zveřejní začátkem září. Program bude simultánně překládán do češtiny.

Symposium Demokracie v 21. století: Smysl svobody se uskuteční pod záštitou zakladatele Institutu H21 Karla Janečka v prostorách Rytířského sálu Velkopřevorského paláce v Praze na Malé Straně. Více informací o akci a o vstupenkách najdete na IH21.org.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. března

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Karolína Kurková, Eva Herzigová nebo Hailey Bieber ukázaly na virtuální přehlídce...

Kim Kardashian, Hailey Bieber, Karlie Kloss, Adriana Lima, Irina Shayk nebo třeba české krásky Eva Herzigová a Karolína Kurková. Nejznámější světové modelky, modelové a hvězdy se sešli na speciální virtuální přehlídce...

Pro majitele „sekáče“ Secondhand 1981 není udržitelnost jen trendy slovo

Barbora Vilišová a David Homola v roce 2014 založili výběrový vintage second hand s kvalitním oblečením z druhé ruky. Ve čtvrtek poprvé pozvou zákazníky do svého studia v Karlíně.

Využijte síly svého nitra během lunárního cyklu. Poradíme, jak na to

Uvnitř ženského těla se ukrývá zakódovaná moc a schopnosti, které se během měsíčního cyklu mění. Proměňuje se náš zrak,...

Nedaří se vám otěhotnět nebo nezadržitelně tloustnete? Vaše pozornost by měla směřovat k těmto hormonům

Nejde jen o menopauzu. Hormonální nerovnováha nabourává život mladších ročníků daleko častěji, než si možná myslíte. Podrážděnost, výkyvy nálad,...
Vychází 29. března
Zavří­t reklamu