Úterý, 6 června, 2023

Martin Salajka – umělec i vášnivý rybář a chovatel chameleonů

Villa Pellé hostí Mimikry, dosud největší samostatnou výstavu jednoho z našich nejvýraznějších současných expresivních malířů.

Koncem srpna začala v Galerii Villa Pellé nejobsáhlejší výstava děl Martina Salajky. K vidění jsou obrazy plné barev, fantazijní i znepokojivé výjevy.

Proměny zvířecí i lidské

Mimikry, které rostlinám a živočichům v přírodě pomáhají oklamat nepřítele a přežít, autor chápe v širších souvislostech. Sleduje mimikry v prostředí lidí a téma rozvíjí v neuchopitelnosti a proměnlivosti každodenního života a halí je do skrytých významů. Střety s přetvářkou či maskováním provázely v obecné rovině Martina Salajku jak v drsném venkovském prostředí rodného Slovácka, tak v životě a hledání sebe sama uprostřed džungle hlavního města. Mimikry však dobře zná i coby zkušený chovatel chameleonů, zvířecích přeborníků v proměňování. Zcela konkrétní motivy chameleonů a ryb zasazuje do symbolických obrazů, na plátnech zachycuje i městské přeludy potulující se labyrintem nočních ulic.

Uvěřitelnost Salajkových obrazů – jakkoli zdánlivě pracuje na hraně reality, tedy s neuvěřitelnými parametry – vyplývá z toho, že maluje v podstatě jen to, co má sám prožité na vlastní kůži a dobře zná,“ vysvětluje kurátor výstavy Radek Wohlmuth a dodává: „Nepřekvapí tedy, že vjemy nočního chodce se mu vryly do paměti při temných procházkách parky v době lockdownu, tím méně, že je vášnivým rybářem, ani že sám právě chameleony doma chová. Jednotlivé motivy se zároveň vizuálně propisují do jeho malby nebo slouží jako emotivní či významový katalyzátor a dostávají tak symbolický přesah.“

Víc se dozvíte v úterý 6. září na komentované prohlídce za přítomnosti kurátora i autora. V neděli 18. září je pak pro děti připravena výtvarná dílna zaměřená na chameleony a jejich přirozené maskování. Výstava potrvá až do 2. října.

„Výstava Martina Salajky je pro nás dalším významným počinem v programové linii, sledující originální tvůrce mladší a střední generace, kteří mnohdy díky své neochotě ke kompromisům stojí mimo hlavní proud,“ konstatuje ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová.

Martin Salajka

Narodil se 30. března 1981 v Uherském Hradišti, kde v letech 1997 až 2002 vystudoval obor užité malby na tamní Střední uměleckoprůmyslové škole. Malbu studoval na Fakultě výtvarných umění v Brně u docenta Petra Veselého a na pražské AVU v ateliéru malby Michaela Rittsteina, kde absolvoval v roce 2008. Zúčastnil se desítek kolektivních výstav, vystavoval i v Budapešti či Londýně.

Villa Pellé

Jednu z nejznámějších vil rezidenční a diplomatické čtvrti na Praze 6 postavil v letech 1889–1890 architekt Rudolf Koukola na zakázku pro svoji tchyni Marii Knoblochovou. Název dal novorenesanční vile její pozdější obyvatel, francouzský generál Maurice César Joseph Pellé, velitel francouzské vojenské mise v Československu a v letech 1919 až 1921 náčelník československého Hlavního štábu branné moci. Od roku 1958 je vila národní kulturní památkou. Kromě výstav se zde pořádají kulturní a společenské akce. Zdejší gallery shop prodává výtvarná díla či publikace spjaté nejen s aktuálními výstavami a k dostání je tu také tištěné vydání WHAT. Více info: www.villapelle.cz

Vychází 29. května
Filip Krampla lepí nábytek lepidlem z rýže. A sklízí úspěchy

Filip Krampla lepí nábytek lepidlem z rýže. A sklízí úspěchy

Student Filip Krampla si zatím jako jediný Čech osvojil tradiční japonskou techniku, která spočívá v používání ekologického lepidla vyrobeného z rýže. A přes veškeré...

Do světa za uměním: Tipy na muzea a akce, které by...

Přemýšlíte, kam vyrazíte na cesty? Zapomeňte na přelidněné pláže a jeďte raději do zahraničí za uměním. Objevujte. Poznávejte. Nechte se inspirovat. Protože Art is life, life is art.

Nové trendy v udržitelném zkrášlování: Už znáte balzámy ze zbytků prolisovaného ovoce nebo peeling z odpadu z čističek?

Klíčovým trendem kosmetického průmyslu je produkovat méně odpadu. A to se netýká jen obalů, ale také složení výrobků. Péče...

Trendy k vodě: Plavky sportovní, rafinované i menstruační

Jednodílné, dvoudílné, surfařské s dlouhým rukávem... Nedaří se vám sehnat přesně padnoucí plavky? Vytipovali jsme pro vás místa, kde je seženete.

„Své porsche jsem prodal za dvě hodiny díky Instagramu,“ říká moderátor Míra Hejda

Co vám on-line svět dává a co bere? To nám řekly také zakladatelka ankety Social Awards Michaela Derynková, lektorka Janka Chudlíková, vítězka MasterChef Kristína Nemčková a influencerka Anežka Chudlíková
Zavří­t reklamu