Čtvrtek, 6 října, 2022

Martin Salajka – umělec i vášnivý rybář a chovatel chameleonů

Villa Pellé hostí Mimikry, dosud největší samostatnou výstavu jednoho z našich nejvýraznějších současných expresivních malířů.

Koncem srpna začala v Galerii Villa Pellé nejobsáhlejší výstava děl Martina Salajky. K vidění jsou obrazy plné barev, fantazijní i znepokojivé výjevy.

Proměny zvířecí i lidské

Mimikry, které rostlinám a živočichům v přírodě pomáhají oklamat nepřítele a přežít, autor chápe v širších souvislostech. Sleduje mimikry v prostředí lidí a téma rozvíjí v neuchopitelnosti a proměnlivosti každodenního života a halí je do skrytých významů. Střety s přetvářkou či maskováním provázely v obecné rovině Martina Salajku jak v drsném venkovském prostředí rodného Slovácka, tak v životě a hledání sebe sama uprostřed džungle hlavního města. Mimikry však dobře zná i coby zkušený chovatel chameleonů, zvířecích přeborníků v proměňování. Zcela konkrétní motivy chameleonů a ryb zasazuje do symbolických obrazů, na plátnech zachycuje i městské přeludy potulující se labyrintem nočních ulic.

Uvěřitelnost Salajkových obrazů – jakkoli zdánlivě pracuje na hraně reality, tedy s neuvěřitelnými parametry – vyplývá z toho, že maluje v podstatě jen to, co má sám prožité na vlastní kůži a dobře zná,“ vysvětluje kurátor výstavy Radek Wohlmuth a dodává: „Nepřekvapí tedy, že vjemy nočního chodce se mu vryly do paměti při temných procházkách parky v době lockdownu, tím méně, že je vášnivým rybářem, ani že sám právě chameleony doma chová. Jednotlivé motivy se zároveň vizuálně propisují do jeho malby nebo slouží jako emotivní či významový katalyzátor a dostávají tak symbolický přesah.“

Víc se dozvíte v úterý 6. září na komentované prohlídce za přítomnosti kurátora i autora. V neděli 18. září je pak pro děti připravena výtvarná dílna zaměřená na chameleony a jejich přirozené maskování. Výstava potrvá až do 2. října.

„Výstava Martina Salajky je pro nás dalším významným počinem v programové linii, sledující originální tvůrce mladší a střední generace, kteří mnohdy díky své neochotě ke kompromisům stojí mimo hlavní proud,“ konstatuje ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová.

Martin Salajka

Narodil se 30. března 1981 v Uherském Hradišti, kde v letech 1997 až 2002 vystudoval obor užité malby na tamní Střední uměleckoprůmyslové škole. Malbu studoval na Fakultě výtvarných umění v Brně u docenta Petra Veselého a na pražské AVU v ateliéru malby Michaela Rittsteina, kde absolvoval v roce 2008. Zúčastnil se desítek kolektivních výstav, vystavoval i v Budapešti či Londýně.

Villa Pellé

Jednu z nejznámějších vil rezidenční a diplomatické čtvrti na Praze 6 postavil v letech 1889–1890 architekt Rudolf Koukola na zakázku pro svoji tchyni Marii Knoblochovou. Název dal novorenesanční vile její pozdější obyvatel, francouzský generál Maurice César Joseph Pellé, velitel francouzské vojenské mise v Československu a v letech 1919 až 1921 náčelník československého Hlavního štábu branné moci. Od roku 1958 je vila národní kulturní památkou. Kromě výstav se zde pořádají kulturní a společenské akce. Zdejší gallery shop prodává výtvarná díla či publikace spjaté nejen s aktuálními výstavami a k dostání je tu také tištěné vydání WHAT. Více info: www.villapelle.cz

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

Fotograf uspořádal výstavu pod mořskou hladinou. Chce upozornit na znečištění

Chodit na výstavy do galerií už se může jevit jako nuda. Rozhodně tedy ve srovnání s projektem Plastic ocean, který má na svědomí Andreas...

Architekt Petr Kousal uspěl v Londýně. Pracuje i na obřím náboženském...

V předních světových architektonických kancelářích pracují desítky českých architektů a architektek, o kterých se u nás doma moc neví a nepíše, což je škoda.

Česká značka ROJI v sobě mísí ženskost, sílu i eleganci

Česká módní značka ROJI v úchvatných prostorách Kaiserštějnského paláce představila kolekci pro podzim a zimu 2019/ 2020. Pro inspiraci...

Stane se čím dál obvyklejším, že člověk bude zároveň třeba učitelem, manažerem i publicistou,“ tvrdí odborník na inovace vzdělávání

Vybrat si školu, vystudovat, zvolit si povolání a tomu se pak věnovat celý život. Vypadá to, že podobný lineární...

Jak ustát hejty? Vychází kniha Ženy v zenu o ženách, které se nebojí být vidět a slyšet

Veřejný prostor není přívětivé místo. Něco o tom ví političky, podnikatelky i herečky. Jak se ženy z různých oborů srovnaly s nálepkami a nevyžádanými komentáři a co se z toho můžete naučit vy?

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu