Sobota, 28 ledna, 2023
spot_img

Hudba ekologicky: První deska vyrobená z rostlinných bioplastů je na světě

A opravdu hraje. Na desce zní i track od britského DJského dua Bicep, které na konci července vystoupí v Brně na festivalu Pop Messe.

Jak informoval magazín DJ Mag, deska byla vyrobena jen ve velmi omezeném počtu a nese hudbu od čtyř projektů spojených s labely Ninja Tune a Secretly. Skladby dodala DJská a producentská dvojice Bicep ze Severního Irska, britská indie rocková kapela Porridge Radio, americká písničkářka Angel Olsen a britská kytarová senzace Black Country, New Road.

Na mrtvé planetě není hudba

Za výrobou „eko-vinylu“ stojí britská aktivistická skupina Music Declares Emergency, kterou zmíněné labely dlouhodobě podporují. Organizaci v roce 2019 v Londýně založili umělci a profesionálové z hudebního byznysu. Nyní už působí na třech kontinentech a s heslem No Music On A Dead Planet se snaží prosazovat ekologičtější alternativy v rámci oboru a motivovat umělce ke změnám.

První deska z bioplastu, foto: Music Declares Emergency

Dvacet výlisků organizace rozdá fanouškům, kteří se mohou zapojit do slosování tím, že přispějí na kampaň na Crowfunderu. Všechny finanční prostředky pak půjdou na činnost Music Declares Emergency.

Skupina k vydání desky uvedla: „Toto vydání bude prvním veřejně dostupným příkladem nové alternativy z bioplastového vinylu, vyvinutého společností Evolution Music, jako součást její mise dekarbonizovat výrobu fyzických produktů v hudebním průmyslu.“

Music Declares Emergency na svých stránkách uvádí, že při výrobě desky bylo využito principů oběhového hospodářství místo používání jednorázových plastů, aby se minimalizovalo množství plastového odpadu v hudebním průmyslu. Bioplast by v budoucnu mohl nahradit dosud využívaný polyvinylchlorid (PVC), v lisovnách gramofonových desek však kvůli tomu není třeba měnit vybavení. Nové desky se dají lisovat za pomoci stávajících strojů a výrobních postupů.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Kupte si ramínko a podpořte právo na legální potrat

Polské ženy ztratily právo rozhodovat o svém těle a svém životě. Kampaň s červeným ramínkem jim chce pomoct.

Mucha i Toyen zblízka – online a pro všechny ve sbírce HeART of Czechia

Ležíte doma s virózou a nikam nemůžete? A víte, že vilu Tugendhat nebo třeba sbírky Uměleckoprůmyslového muzea si můžete prohlédnout i ze své postele a zdarma?

Jihotyrolská dovolená na statku? Odpočinek v přírodě i knödle na všechny způsoby

Jestli stále nevíte, kam se vypravit načerpat energii a dopřát si malé zastavení, možná by vás mohly nadchnout krásy...

5 přírodních produktů, díky kterým budete na slunci v bezpečí

Chystáte se k moři, rybníku nebo bazénu a nevíte, jakou kosmetiku si přibalit s sebou do tašky? O účincích...
Vychází 31. ledna
Zavří­t reklamu