Úterý, 6 června, 2023
spot_img

Hudba ekologicky: První deska vyrobená z rostlinných bioplastů je na světě

A opravdu hraje. Na desce zní i track od britského DJského dua Bicep, které na konci července vystoupí v Brně na festivalu Pop Messe.

Jak informoval magazín DJ Mag, deska byla vyrobena jen ve velmi omezeném počtu a nese hudbu od čtyř projektů spojených s labely Ninja Tune a Secretly. Skladby dodala DJská a producentská dvojice Bicep ze Severního Irska, britská indie rocková kapela Porridge Radio, americká písničkářka Angel Olsen a britská kytarová senzace Black Country, New Road.

Na mrtvé planetě není hudba

Za výrobou „eko-vinylu“ stojí britská aktivistická skupina Music Declares Emergency, kterou zmíněné labely dlouhodobě podporují. Organizaci v roce 2019 v Londýně založili umělci a profesionálové z hudebního byznysu. Nyní už působí na třech kontinentech a s heslem No Music On A Dead Planet se snaží prosazovat ekologičtější alternativy v rámci oboru a motivovat umělce ke změnám.

První deska z bioplastu, foto: Music Declares Emergency

Dvacet výlisků organizace rozdá fanouškům, kteří se mohou zapojit do slosování tím, že přispějí na kampaň na Crowfunderu. Všechny finanční prostředky pak půjdou na činnost Music Declares Emergency.

Skupina k vydání desky uvedla: „Toto vydání bude prvním veřejně dostupným příkladem nové alternativy z bioplastového vinylu, vyvinutého společností Evolution Music, jako součást její mise dekarbonizovat výrobu fyzických produktů v hudebním průmyslu.“

Music Declares Emergency na svých stránkách uvádí, že při výrobě desky bylo využito principů oběhového hospodářství místo používání jednorázových plastů, aby se minimalizovalo množství plastového odpadu v hudebním průmyslu. Bioplast by v budoucnu mohl nahradit dosud využívaný polyvinylchlorid (PVC), v lisovnách gramofonových desek však kvůli tomu není třeba měnit vybavení. Nové desky se dají lisovat za pomoci stávajících strojů a výrobních postupů.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Kevin Spacey bude vyšetřovat nařčení z pedofilie. Ve filmu si zahraje...

V době, kdy světem hýbala kauza #MeToo, asi mnozí filmoví fanoušci přišli o iluze o svých idolech a hrdinech. Jedním z těch, kterým obvinění...

Rok 2022 v módě: 10 věcí, které nám tento rok dal/vzal

Módní redaktor a stylista Jiří Hofbauer se obrací za uplynulým rokem a připomíná, co zásadního se v módním průmyslu událo.

„Pořád jen čučíš na hokej a nikdy doma neuklidíš!“ Co tím vlastně chceme říct?

Chceme-li žít v lásce se sebou samými i s lidmi okolo nás, pomůže, když víme, co v životě chceme. Další důležitý úkol je naučit se dávat své potřeby najevo. Ideálně tak, ať nenaděláme víc škody než užitku.

Ájurvéda: Jak jíst, abyste si udrželi přirozenou váhu

Ájurvédské stravování je známé už tisíce let, v jeho zásadách se zrcadlí principy ájurvédské medicíny, které mají podobný cíl – podpořit zdraví těla i mysli.
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu