Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Jane Goodall má vlastní panenku Barbie z recyklovaných materiálů

Britská bioložka a ochránkyně přírody se zařadila k dalším hrdinkám a inspirativním ženám, které oslavuje sběratelská edice Barbie. Plast na výrobu panenky pochází z oceánů.

Panenka byla představena k mezinárodnímu dni šimpanzů a také jako oslava 62. výročí od první výpravy Jane Goodall do Tanzanie. Barbie je vybavena dalekohledem a zápisníkem, stejně jako šestadvacetiletá Jane Goodall, když se v roce 1960 vydala z rodné Anglie do národního parku Gombe v Tanzanii studovat tamější šimpanzy v jejich přirozeném prostředí. Tehdy objevila, že si šimpanzi vyrábějí nástroje z klacíků. Do té doby panoval názor, že něco takového umějí pouze lidé. V krabici tedy nechybí ani plastová větvička a figurka šimpanze, kterého Jane Goodall v Tanzanii pojmenovala David Šedovous.

Inspirace k zájmu o přírodu

Autorem návrhu panenky je hlavní designér Barbie a dlouhodobý sběratel panenek Carlyle Nuera. Barbie Dr. Jane Goodall je součástí série Barbie Inspiring Women, která vzdává hold inspirativním ženám a hrdinkám své doby. Jsou to odvážné ženy, které riskovaly, měnily pravidla a vydláždily cestu generacím dívek, aby si mohly plnit své sny. Barbie oceňuje desítky let oddané práce, průlomového výzkumu a úspěchů, které Jane Goodall dosáhla jako odbornice na chování zvířat, aktivistka a ochránkyně přírody. V roce 1977 založila Institut Jane Goodall, který se zaměřuje na ochranu životního prostředí. Stala se Poslem míru OSN a obdržela mnoho ocenění, mj. Řád britského impéria.

„Po celou svou kariéru jsem chtěla inspirovat děti, aby byly zvídavé a objevovaly svět kolem sebe – stejně jako jsem to udělala já, když jsem před 62 lety poprvé odjela do Tanzanie,“ sdělila Jane Goodall v tiskové zprávě k uvedení panenky. „Doufám, že prostřednictvím partnerství s Barbie inspiruji další generaci ekologických lídrů, kteří se ke mně připojí při ochraně naší planety, a připomenu jim, že mohou být čímkoli a kdekoli – na hřišti, v laboratoři i u stolu.“

Panenka vznikla ve spolupráci Mattelu a Institutu Jane Goodall, foto: Mattel

Barbie z moře

Vedle poselství je důležitá i forma panenky. Plastové části jsou minimálně z 90 % vyrobeny z recyklovaného plastu. Jak Mattel uvádí v tiskové zprávě, plast byl sesbíraný v oceánech do 50 kilometrů od plavebních cest, kde neexistuje formální systém sběru odpadu. Panenka získala certifikát uhlíkové neutrality CarbonNeutral a výrobce kompenzoval uhlíkovou stopu investicí do projektů na zalesňování v Ghaně, Austrálii a Mississippi.

Mattel chce do roku 2030 u všech svých produktů a obalů používat recyklované, recyklovatelné nebo biologické plastové materiály. První udržitelnou panenkou vyrobenou z plastů sesbíraných v oceánu byla Barbie Loves the Ocean.

V sérii Barbie Inspiring Women už vznikly například panenky věnované bývalé první dámě USA Eleanor Roosevelt, malířce Fridě Kahlo, zpěvačce Elle Fitzgerald nebo černošské aktivistce Rose Parks.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Důležité je se nebát a nezaprodat se, říká autorka šokujících váz...

Zuzana Svatik je rodilá Bratislavanka žijící v Berlíně. Proslavila se šokujícími vázami s autorskými malbami a právě ony si vysloužily nejednu nálepku, mimo jiné...

Hranice mezi prospěšným cvičením a sebepoškozováním je tenčí, než si myslíte

Sportem ku zdraví. Nebo k trvalé invaliditě? O přetrénování i poruchách příjmu potravy mezi sportovci píše běžkyně a triatlonistka Barbora Topinková.

Bojujete se vztekem a agresí? Podle vědců nepomůže boxovací pytel, ale matematika

Vybít, či nevybít? Toť otázka. Každý se občas vytočí, i zenový sluníčkář. A tohle období podrážděnosti vyloženě přeje. Řady...

Soutěžte s námi o hypoalergenní galvanický peeler Reclar

Náš vánoční speciál, v němž můžete od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12 skvělých značek, pokračuje. Další...
Zavří­t reklamu