Pátek, 2 června, 2023
spot_img

Channing Tatum a jeho Pes: Jak se natáčelo dojemné road movie?

Víte, že 22. únor je dnem venčení psů? Když zrovna nemáte psího kamaráda, kterého byste vzali na procházku, oslavte to s Lulu, čtyřnohou hrdinkou nové komedie Pes. Jak zvládal Channing Tatum natáčení s několika armádními psy? A proč byste si stejného psa radši neměli pořizovat?

Bývalý mariňák Briggs dostal důležitý úkol. Má odvézt armádního psa, fenku Lulu na pohřeb jejího bývalého psovoda. Mají na to týden. To je tak akorát na to, aby se se čtyřnohou spolucestující, s níž si machýrek Briggs zpočátku zrovna moc nesedne, jeden od druhého stihli něco naučit.

Dojemné road movie je srdcovým projektem Channinga Tatuma. Americký herec zde nevystupuje pouze v hlavní roli Briggse. Prvotní inspirací byl totiž skutečný příběh, který Channing prožil se svou fenkou Lulu, kterou zachránil z útulku. Byli si hodně blízcí, a když jí byla v roce 2018 diagnostikována rakovina, vzal ji Channing na několikadenní výlet, aby si spolu pořádně užili poslední chvíle jejího života.

Na filmovém projektu pracoval dva roky s kolegou a kamarádem Reidem Carolinem, s nímž už točil své předchozí filmy. Oba snímek zaštítili z pozice producentů a společnými silami se také coby debutanti chopili režie.

Film Pes má premiéru 24. 2. Foto: Hilary Bronwyn Gayle, MGM

Natáčení se zvířaty je vždycky komplikované. V roli belgické ovčačky Lulu se střídaly tři psí herečky: Britta, Zuza a Lana. Každá z nich vynikala v něčem jiném a filmaři tak mohli využívat všech jejich vlastností.

Kvůli natáčení absolvovaly roční výcvik a devět měsíců s nimi trénoval i Tatum, aby se s nimi sžil. Autoři filmu totiž chtěli, aby vše působilo přirozeně a aby se pes stal opravdovým filmovým hrdinou bez použití zbytečných triků. Pomohla jim v tom pandemie, která na několik měsíců zastavila natáčení. Proto měl herec dost času se psům věnovat.

„V psích filmech se zvíře většinou objevuje skrze vložený záběr a reaguje na cvičitele mimo obraz,“ vysvětloval režisér Carolin. „Ale my jsme chtěli zařadit co nejvíce širokých záběrů, ve kterých pes reaguje přímo na Channinga a může s ním komunikovat komplexnějším způsobem. Channing proto se psy strávil celé měsíce, což nám umožnilo docílit míry autentičnosti, kterou většina filmů se zvířaty nemá.“

Natáčení se účastnili zkušení vojenští psovodi a také Andrew Simpson, který trénoval vlky v Hrách o trůny nebo u filmu Revenant. Díky zodpovědné přípravě se během natáčení naštěstí nikomu nic vážného nestalo. Jen Channing Tatum to odnesl menší jizvou. Na zadku.

Natáčení se účastnili psovodi od armády. Foto: Hilary Bronwyn Gayle, MGM

Filmaři si psy dovezli z chovné stanice v Amsterodamu, kde se věnují výcviku psů pro armádu. Během natáčení si psí dámy našly nový domov. Vytvořily si silné pouto se svými cvičiteli a už s nimi zůstaly. Každý z trenérů se rozhodl svou svěřenkyni adoptovat.

Lana, která hraje například ve scénách, kdy Channing nosí psa na ramenou, odjela do Jižní Karolíny. Zuza vystupující v momentech, kdy je Lulu agresivnější a divočejší, dnes žije v Los Angeles. A klidná a herecky nejschopnější Britta, která představuje Lulu asi v 80 % všech scén, přesídlila do Montany. Happyend jak se patří.

Je tu ale malý vykřičník. Ačkoli film ukazuje, že Lulu není žádný gaučový mazlík, odborníci na psy varují diváky, aby nepodléhali filmové iluzi a uvědomili si, že za chováním psa na plátně stojí opravdu náročný výcvik. Vždy, když přijde do kin film s psím hrdinou, nastává nárůst zájmu o dané plemeno. Poté však následuje nápor na útulky, když si lidé uvědomí, že na psa pořízeného z náhlého popudu zkrátka nestačí. Belgický ovčák rozhodně není rasa určená pro chovatele začátečníky a brát by si ho neměl nikdo, kdo nemá dost času a disciplíny na to, aby se pejskovi věnoval.

Komedie Pes má českou premiéru ve čtvrtek 24. února.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Alopecie trápí jedno dítě z tisíce. Kvůli vrstevníkům to berou hůř...

Vaneska je v páté třídě a s alopecií se potýká už několik let. Přála by si žít bezstarostně a zdobit se jako kamarádky. Vinou nejtěžší formy nemoci však přišla nejen o vlasy, ale i o řasy a obočí.

10 skladeb, které naladit do sluchátek i v roce 2021

Na začátku roku se často zamýšlíme nad tím, co nám uplynulých 365 dní dalo a vzalo. I když by...

V 81 letech v plavkách: Martha Stewart na titulce Sports Illustrated

Vlivná guru vaření a životního stylu Martha Stewart je jednou ze čtyř hvězd, které zdobí titulku plavkového vydání magazínu Sports Illustrated. V 81 letech je nejstarší modelkou, která se na obálce prestižního časopisu objevila. Jak se připravovala na focení?

Jane Goodall má vlastní panenku Barbie z recyklovaných materiálů

Britská bioložka a ochránkyně přírody se zařadila k dalším hrdinkám a inspirativním ženám, které oslavuje sběratelská edice Barbie. Plast na výrobu panenky pochází z oceánů.
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu