Sobota, 9 prosince, 2023
spot_img

Channing Tatum a jeho Pes: Jak se natáčelo dojemné road movie?

Víte, že 22. únor je dnem venčení psů? Když zrovna nemáte psího kamaráda, kterého byste vzali na procházku, oslavte to s Lulu, čtyřnohou hrdinkou nové komedie Pes. Jak zvládal Channing Tatum natáčení s několika armádními psy? A proč byste si stejného psa radši neměli pořizovat?

Bývalý mariňák Briggs dostal důležitý úkol. Má odvézt armádního psa, fenku Lulu na pohřeb jejího bývalého psovoda. Mají na to týden. To je tak akorát na to, aby se se čtyřnohou spolucestující, s níž si machýrek Briggs zpočátku zrovna moc nesedne, jeden od druhého stihli něco naučit.

Dojemné road movie je srdcovým projektem Channinga Tatuma. Americký herec zde nevystupuje pouze v hlavní roli Briggse. Prvotní inspirací byl totiž skutečný příběh, který Channing prožil se svou fenkou Lulu, kterou zachránil z útulku. Byli si hodně blízcí, a když jí byla v roce 2018 diagnostikována rakovina, vzal ji Channing na několikadenní výlet, aby si spolu pořádně užili poslední chvíle jejího života.

Na filmovém projektu pracoval dva roky s kolegou a kamarádem Reidem Carolinem, s nímž už točil své předchozí filmy. Oba snímek zaštítili z pozice producentů a společnými silami se také coby debutanti chopili režie.

Film Pes má premiéru 24. 2. Foto: Hilary Bronwyn Gayle, MGM

Natáčení se zvířaty je vždycky komplikované. V roli belgické ovčačky Lulu se střídaly tři psí herečky: Britta, Zuza a Lana. Každá z nich vynikala v něčem jiném a filmaři tak mohli využívat všech jejich vlastností.

Kvůli natáčení absolvovaly roční výcvik a devět měsíců s nimi trénoval i Tatum, aby se s nimi sžil. Autoři filmu totiž chtěli, aby vše působilo přirozeně a aby se pes stal opravdovým filmovým hrdinou bez použití zbytečných triků. Pomohla jim v tom pandemie, která na několik měsíců zastavila natáčení. Proto měl herec dost času se psům věnovat.

„V psích filmech se zvíře většinou objevuje skrze vložený záběr a reaguje na cvičitele mimo obraz,“ vysvětloval režisér Carolin. „Ale my jsme chtěli zařadit co nejvíce širokých záběrů, ve kterých pes reaguje přímo na Channinga a může s ním komunikovat komplexnějším způsobem. Channing proto se psy strávil celé měsíce, což nám umožnilo docílit míry autentičnosti, kterou většina filmů se zvířaty nemá.“

Natáčení se účastnili zkušení vojenští psovodi a také Andrew Simpson, který trénoval vlky v Hrách o trůny nebo u filmu Revenant. Díky zodpovědné přípravě se během natáčení naštěstí nikomu nic vážného nestalo. Jen Channing Tatum to odnesl menší jizvou. Na zadku.

Natáčení se účastnili psovodi od armády. Foto: Hilary Bronwyn Gayle, MGM

Filmaři si psy dovezli z chovné stanice v Amsterodamu, kde se věnují výcviku psů pro armádu. Během natáčení si psí dámy našly nový domov. Vytvořily si silné pouto se svými cvičiteli a už s nimi zůstaly. Každý z trenérů se rozhodl svou svěřenkyni adoptovat.

Lana, která hraje například ve scénách, kdy Channing nosí psa na ramenou, odjela do Jižní Karolíny. Zuza vystupující v momentech, kdy je Lulu agresivnější a divočejší, dnes žije v Los Angeles. A klidná a herecky nejschopnější Britta, která představuje Lulu asi v 80 % všech scén, přesídlila do Montany. Happyend jak se patří.

Je tu ale malý vykřičník. Ačkoli film ukazuje, že Lulu není žádný gaučový mazlík, odborníci na psy varují diváky, aby nepodléhali filmové iluzi a uvědomili si, že za chováním psa na plátně stojí opravdu náročný výcvik. Vždy, když přijde do kin film s psím hrdinou, nastává nárůst zájmu o dané plemeno. Poté však následuje nápor na útulky, když si lidé uvědomí, že na psa pořízeného z náhlého popudu zkrátka nestačí. Belgický ovčák rozhodně není rasa určená pro chovatele začátečníky a brát by si ho neměl nikdo, kdo nemá dost času a disciplíny na to, aby se pejskovi věnoval.

Komedie Pes má českou premiéru ve čtvrtek 24. února.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Český animovaný film útočí na Zlatý glóbus + 5 dalších dobrých...

Film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, který vznikl podle knihy novinářky Petry Procházkové a jejích zkušeností z Afghánistánu, byl vybrán mezi pět nejlepších animovaných...

Ve 106 letech nejstarší ženou na obálce módní bible Vogue

Dubnové číslo filipínské edice Vogue přináší na titulce portrét nejstarší filipínské tatérky Apo Whang-Od. „Koncept krásy se musí vyvíjet,“ říká šéfredaktorka časopisu.

Světové celebrity si během pandemie vydělávají na stránkách s erotickým obsahem. Komu z nich se podařilo získat miliony?

I na velké hvězdy světového showbusinessu, které jsou zvyklé na pohádkové příjmy, dopadla krize z nejrůznějších koronavirových opatření. Ušlé...

Hudebník přišel s originální metodou, jak skládat hudbu pomocí kostek. Podobně prý tvořil i Mozart

Známý britský skladatel Edward Chilvers se rozhodl, že klasickou hudbu pojme po svém a trošku si ji okoření. Unaven...
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu