Je jí šestnáct a dokázala spojit studenty z celého světa. Švédská aktivistka Greta Thunbergová bojuje proti nedostatečné činnosti politiků v oblasti klimatických změn pomocí pátečních stávek a přidávají se k ní desetitisíce dalších. Před pár dny byla dokonce nominována na Nobelovu cenu za mír.
Nabízí se otázka, co jste dělali vy, když vám bylo šestnáct let? A pokud se stalo, že jste někdy takzvaně „zatáhli“ vyučování, jaké jste k tomu měli důvody? Odpovědí je spousta, ale myslím, že nikdo z nás asi nechodil protestovat proti nečinnosti politiků ohledně změn klimatu. Švédka Greta Thunbergová se ale loni v srpnu rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě větší aktivitu právě v této oblasti. Po švédských všeobecných volbách pak pokračovala ve stávkách každý pátek. A to dodnes.
Rázná studentka bojuje za naději a změnu, kterou podle ní nikdo nedělá. Založila dokonce hnutí mladých proti klimatickým změnám Youth Strike For Climate, které je tak známo jako Fridays for Future – pátky pro naši budoucnost. Se svou aktivitou nehodlá přestat, dokud její rodná země nezačne snižovat emise skleníkových plynů o patnáct procent ročně. „Mluvíte jen o zeleném trvalém hospodářském růstu, protože se bojíte, že byste ztratili popularitu. Mluvíte jen o tom, jak pokračovat ve špatných nápadech, které nás dostaly do tohoto zmatku, i když jedinou smysluplnou věcí je zatažení záchranné brzdy. Nejste dostatečně zralí, abyste řekli, jaká je skutečně situace. Dokonce i toto břímě necháte na nás, dětech,“ řekla například a její slova rezonují po celé planetě. Mladičkou klimatickou radikálku, jak se sama označuje, podporují statisíce studentů i ostatních aktivistů, což dokazuje i počet stávek a množství zemí, které její páteční protesty napodobují.
Že Greta není jen obyčejná puberťačka, nedokazuje jen fakt, že se globálním oteplováním začala zabývat ve svých devíti letech, časopis Time ji zařadil mezi 25 nejvlivnějších teenagerů roku 2018 a nedávno byla také prohlášena za nejvýznamnější ženu uplynulého roku ve Švédsku, ale i to, že ji byl diagnostikován Aspergerův syndrom a ADHD. Ona sama přiznává, že vidí svět trošku jinak. Oči prý otevřela i rodičům, kteří z jejích stávek nejprve moc velkou radost neměli, teď ji ale podporují. A to i tak, že nejedí maso a přestali létat letadlem. Zajímavé je, že Thunbergová pochází z velmi populrní rodiny. Její matkou je totiž švédská operní zpěvačka Malena Ernman a otcem herec Svante Thunberg. Mezi její předky pak patří i nositel Nobelovy ceny za chemii Svante Arrhenius, který byl v roce 1896 prvním člověkem, který vypočítal skleníkový efekt oxidu uhličitého.
Právě dívka, jejíž jméno je v posledních měsících skloňováno stále více, obdržela před pár dny nominaci na Nobelovu cenu míru, jelikož klimatická hrozba je podle jednoho z norských poslanců, jenž Thunbergovou nominovali, prý možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů.
Do zatím největší stávky se v pátek 15.3. zapojilo celkem 125 zemí a mezi nimi i čeští středoškoláci.