Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Zelené architektonické skvosty: Prohlédněte si působivé ekologické budovy světa

Kanceláře, hotely i luxusní rezidence jsou čím dál tím častěji zbarvené do zelena. U nás je jednou z ekologicky nejefektivnějších staveb administrativní budova Visionary, působivé jsou ale i objekty za hranicemi naší republiky. Nechte se vtáhnout do světa střech obrostlých rostlinami a inspirujte se klidem v těch nejkrásnějších městských zahradách.

Je dokázáno, že zeleň ve městech pomáhá při léčbě depresí a přirozeně podporuje duševní pohodu člověka. Samozřejmě má pak také blahodárný vliv i na kvalitu života. Městské zahrady a lesy jsou tak stále populárnější, ať už se jedná o byty, kanceláře, hotely nebo restaurace. Lidé na nich oceňují především jejich udržitelný nádech a snahu minimalizovat dopad výstavby stále nových a nových budov na životní prostředí. Podívejte se na ty nejzajímavější z nich.

Toronto Tree Tower, Kanada

Toronto Tree Tower je dílem architekta Chrise Prechta a společnosti Penda. Tato působivá zelená rezidence je vyrobena ze dřeva a zdobí ji nádherné květiny i vzrostlé stromy na balkoně, pod jejichž stínem se můžete ukrývat při pití ledového koktejlu. Budova je vysoká dvaašedesát metrů a tvoří ji celkem osmnáct podlaží. V době, kdy ve městech dominuje ocel, beton a sklo, působí tato pokroková budova jako příjemný kontrast.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Chris Precht (@chrisprecht),

Park Royal Hotel Pickering, Singapur

Firma WOHA, které je známá pro začleňování rozsáhlé zeleně do svých budov, vybudovala jednu z nejpozoruhodnějších zelených staveb s názvem Park Royal Hotel Pickering. Tento luxusní singapurský hotel s jedinečnou architekturou, vyvýšenými terasovitými zahrádkami, bazény a vodopády byl otevřen v roce 2013 a najdete v něm 376 pokojů. Páté patro je vyhrazené pro wellness radovánky, denní lázně, fitness centrum či restauraci a bar. Všudypřítomné zahrádky jsou navíc navrženy tak, aby byly soběstačné a spotřebovávaly minimální energii pomocí solárních panelů, pohybových senzorů nebo dešťové vody.

Off The Grid Office, Bukurešť

Off The Grid Office je budova známá jako exteriérový interiér. Podle jejího tvůrce Stefana Mantu má znázorňovat naši neustálou potřebu spojení s přírodou. I proto asi nenajdete na světě stavbu, která by vyzařovala větší klid a práce v ní byla doslova odpočinkem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

TREND TUESDAY: At the moment, our society is being overflood with diseases of prosperity. Depression, sickening loneliness and burn-outs are spiralling around the world. We are searching for solutions, for ways to get grounded again and most of the times we return to nature for that. @engraffstudio and their designer Stefan Mantu therefor designed a concept that is named “Off The Grid Office“. Stefan was working with one scope in mind when designing this concept, namely the constant need of humans to bond with nature again to get back to their core. He moved the open space concept to a remote area, where the surroundings helped bringing work into nature and nature into work. It might not be the most innovative concept, but it is a concept that is spot on current Zeitgeist, namely a society in distress searching for ways to find our true piece again. It is absolute absurdity that we are suffering from all those welfare diseases just because we are so disconnected for our true beings, it is time to find our way back. #distresssociety #backtonature #zeitgeist #weaksignal #trends #futures #oneworld #wanderingthefuture #creatingthefuture #thefutureofhumanity #cecilecremer #createimpact #goforward #togetheroneworld #innovation #offthegrid #offthegridoffice #remote #workinginnature

Příspěvek sdílený Wandering the Future (@wanderingthefuture),

Shilda Winery, Gruzie

Britská společnost X-architecture postavila v gruzínském Kakheti na rozloze 2000 m2 vinařství Shilda. Podle historických pramenů je právě vinařská kultura v této oblasti velmi stará, což dokazují také archeologické artefakty. Není tak divu, že i Shilda se stala oblíbenou značkou na tamním trhu Ekologicky řešená a udržitelná budova pak splývá s krajinou vinic tak dokonale, že vypadá, jako by byla jejich přímou součástí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

??????@mqa.masquearquitectura • • • • • • Kakheti Wine Region Arquitectura: @xarchitecture Lugar: Kakheti, Georgia Año: En proceso de construcción Fotografías: X-Architecture · Shilda es una compañía de cultivo y producción de vino, y en esta ocasión ha sido X-Architecture la firma encargada de diseñar y construir su nuevo complejo vinícola en Kakheti, Georgia, y lo han hecho teniendo en cuenta aspectos ecológicos. · 1º #EnergíasRenovables Por lo que hemos podido conocer desde MQA, el complejo no cuenta con ningún panel solar para hacer frente a su demanda eléctrica. Y nos parecería lógico que sí tuviera un sistema de calefacción o climatización por medio de caldera de biomasa, ya que se podrían utilizar los desechos de las plantaciones a modo de combustible. · 2º #EficienciaEnergética El edificio, como gran parte de las bodegas, está semienterrado y orientado al norte. Esto le permite mantener una temperatura interna mucho más estable y constante durante todo el año, ya que aprovecha la inercia térmica de la tierra y reduce las ganancias térmicas orientando la fachada principal al norte. · 3º #MaterialesDeConstrucción A pesar de estar semi enterrado y haber podido aprovechar ese terreno para otro fin, el edificio ha sido simplemente introducido en esa excavación. Su estructura consta de muros gruesos de hormigón armado y grandes vigas onduladas de acero a modo de costillas para sostener el edificio. · > Anotaciones: Podríamos decir que quien cataloga este edificio como „sostenible“ se está dejando engañar por su aspecto, ya que gracias a las cubiertas verdes y el bajo impacto visual sobre el entorno puede parecer ser muy sostenible y ecológico. Sin embargo, como hemos visto arriba, cuando analizamos un pocos más al fondo este edificio nos damos cuenta de que no es como nos lo pintan. ¿Qué opináis vosotros, nuestros lectores, sobre esto? ¿Consideraríais que este edificio es sostanible?¿O cómo lo catalogaríais? · #MQA #MásQueArquitectura #ArquitecturaSostenible #XArchitecture #ComplejoVinícola #ShildaWinery

Příspěvek sdílený Bioconstrúyelo (@bioconstruyelo),

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Češka tvořící pro Coldplay, Metallica s krví nebo drahý banán od...

Jsou alba, která potěší nejen váš sluch, ale i oko. Jak to dopadlo, když známí hudebníci oslovili ke spolupráci na přebalech svých desek originální umělce?

Trvalá ondulace vlasů hlásí velký comeback

Dokáže vlasům dodat objem, tvar a lze s nimi pak i snadněji pracovat. Nezničí to vlasy? Jak se pak upravují a může „novou“ trvalou nosit každý?

Pomozte obyvatelům Maroka, kteří kvůli zemětřesení přišli o své domovy

Maroko o víkendu zasáhlo nejničivější zemětřesení za posledních 60 let. Do postižených horských oblastí se pomoc dostává velmi obtížně. Charita Česká republika vyhlásila sbírku, která má zajistit přístřeší, jídlo či vodu pro lidi zasažené katastrofou. Jsou potřeba i léky a zdravotnický materiál.

Jak ustát hejty? Vychází kniha Ženy v zenu o ženách, které se nebojí být vidět a slyšet

Veřejný prostor není přívětivé místo. Něco o tom ví političky, podnikatelky i herečky. Jak se ženy z různých oborů srovnaly s nálepkami a nevyžádanými komentáři a co se z toho můžete naučit vy?
Zavří­t reklamu