Na poličkách v koupelně se vám povalují desítky nádobek a flaštiček s často naprosto zbytečnými přípravky. Pokud nedokážete redukovat své neřízené nákupy, pokuste se alespoň vyhnout zbytečnému jednorázovému plastu při pořizování drogerie nebo kosmetiky a pořiďte si deodorant, šampon nebo aviváž do vlastního obalu. Poradíme vám i s tím, jak se nevzdat přírodní kosmetiky, i když máte hluboko do kapsy.
Nikdy není pozdě na změnu. Nemusíte se ale samozřejmě hned zbavovat své “závislosti” na pořizování si stále nových a nových zkrášlovacích a pečujících produktů. Stačí jen trošku zapřemýšlet a drogerii začít pořizovat například do skleněných dóz. No, a to třeba v samoobslužných prodejnách Bezobalu na Hradčanské a v Radhošťské ulici. Ke stáčení tady totiž najdete připraveny všechny možné potřebné propriety pro úklid, hygienu i kosmetickou péči. Ve vlastních obalech si tak kromě desítek produktů můžete odnést třeba i zubní pastu. To, co si v Bezobalu pořídíte již zabalené, má ze zásady vratný nebo znovupoužitelný obal. Lahvičky květových vod mají například vratnou zálohu, kovové nádobky od balzámů na rty i krémů zase znovu plní Naturinka Bohemia. Recyklovatelný obal tuhého deodorantu si po použití snadno znovu naplníte sami.
Přísná pravidla
Důležitou věcí je ale i fakt, že dodavatelé kosmetiky prochází výběrem s jasnými pravidly. Nestane se vám tedy to, že byste naletěli a nakoupili produkty, které do toho být eko mají hodně daleko. Je vcelku snadné si domyslet, z čeho se vyrábí sýr nebo chléb a co v jejich složení chceme a co ne. Složení kosmetiky uváděné za pomoci latinských názvů už tak snadným oříškem k rozlousknutí nebývá. „Před tím, než nabídneme kosmetiku k prodeji, složení jednotlivých výrobků necháme posoudit pracovnicí v oboru biochemie. Zajímá nás především, co se děje s jednotlivými složkami poté, co se dostanou do přírody. Ty, které nejsou odbouratelné a v životním prostředí by dělaly paseku, na pultech Bezobalu nenajdete,” popisuje výběr dodavatelů ředitelka neziskové části Bezobalu, Veronika Nováčková. Téměř veškeré výrobky a suroviny si odsud odnesete ve vlastních nádobách a jen zanedbatelné procento z nich zde najdete v obalech od výrobce.
Pro ty, jež běžně nakupují potraviny bez obalu, je tedy zero waste koupelna asi jasnou volbou. Kosmetika a drogerie jsou ale vynikajícím startovním polem i pro ty, kteří se nakupovat bez obalu ještě trochu ostýchají. Nákupy do koupelny a na údržbu domácnosti se často plánují lépe než ty potravinové a jejich zásoby dlouho vydrží. Za nás můžeme určitě doporučit výrobky brněnské firmy Tierra Verde, která vyrábí ekodrogerii a pomůcky pro úklid a péči o domácnost, jenž jsou specifické použitím dřeva namísto plastu nebo využitím biobavlny.
Výroba vlastní kosmetiky
Na své si v prodejnách přijdou začátečníci i pokročilí v oblasti domácí výroby kosmetiky. Za pomoci bezobalových surovin si můžete vyrobit od pudru a deodorantu až po kondicionér nebo pleťovou masku. Základní recepty si můžete přečíst přímo v prodejně, a tak zákazníci často odcházejí vybaveni bambuckým a kakaovým máslem, sodou, jíly a pečujícími oleji. Domácí výroba nemusí být jen pro ty, kteří milují vastní tvoření, ale třeba pomůže i těm, kteří mají zrovna v těchto dnech hluboko do kapsy, ale nechtějí se vzdát přírodní nebalené kosmetiky.
Navíc namíchat si prací prostředek nebo kondicionér, nemusí být žádná věda. Horší už je to pak při tvoření mýdla. To už je vyšší dívčí. Ale ještě stále je to nic oproti výrobě funkční, kvalitní přírodní zubní pasty. Do té se neodvažuje pustit ani řada profesionálních výrobců kosmetiky. A přitom právě ona často zajímá velké množství těch, kteří si lámou hlavu nad tím, jak to v bezobalovém obchodě chodí.
Ať jdete do bezobalového obchodu pro potraviny, kosmetiku nebo suroviny na její výrobu, nákup si naplánujte a vybavte se sáčky a nádobami. A když vás na místě zaujme něco, s čím jste nepočítali, vypomoct si můžete v bazaru sklenic, který je tu pro zákazníky připravený, nebo nádobami a dávkovači z nabídky.