Čtvrtek, 30 března, 2023

BackYard: Když má umění nápad i duši

Na Kozím plácku, v srdci Prahy, září na jedné z budov neony s nápisem BACKYARD design concept store. Za zelenými dveřmi jinak vcelku přehlédnutelného prostoru se ukrývá práce patnácti designérů, návrhářů a šperkařů, kteří z bývalé prodejny kočárků udělali reprezentativní místo, na němž dnes můžete najít nádherná porcelánová díla, bundy vyrobené z recyklovaných jeansů, nebo třeba do detailu propracované stříbrné skvosty od vítězky ceny Czech Grand Design. 

Foto: Archiv BackYard

Když se dnes rozhlížíte po vzdušných a prosvětlených zákoutích kreativního prostoru a showroomu BackYard, okamžitě dostanete pocit, že je tady naprosto všechno do detailu sladěné. Nad hlavou vám visí lustry od Dechem, v zadních místnostech umělci pracují ve šperkařských dílnách a vlastně se jen těžko věří tomu, že ještě před několika měsíci byste tady místo prodejny a místností k tvoření našli jen nevkusně vymalované stěny hrající všemi barvami nebo zašlé zátěžové koberce. No a světla? Ta tady nebyla žádná. „Všechno jsme museli sami seškrábat, vybílit, strhat koberce, odstraňovat lepidlo pod nimi, provádět spoustu instalatérských prací,” svěřuje se Kristýna Kubištová alias Kristýna K., která tvoří originální pánské i dámské košile a za nápadem BackYardu stojí. 

Začátky a konce 

Právě ona totiž před čtyřmi lety přišla s myšlenkou, že by se mohlo sdružit více umělců dohromady a na jedné adrese vytvořit kreativní prostředí i prodejní místo hned pro několik značek. „Člověk má spoustu nápadů, které dokáže přetavit v produkty. Ty pak ale potřebuje také prodávat. Nestačí totiž jen mít e-shop, nabízet zboží na trzích nebo designových akcích. U mě je třeba showroom nutnost, protože dělám věci na míru. No a jelikož nájmy jsou drahé, člověk se musí družit, “ vysvětluje Kristýna K. důvod, proč se rozhodla oslovovat další designéry, návrháře a šperkaře, aby s ní do projektu šli. Tehdy se návrhářce totiž podařilo najít opravdu pěkné prostory. Původní BackYard sídlil v ulici V Jirchářích v malém domečku ve vnitrobloku. „Místo bylo nádherné, ale pro jednoho vážně moc velké, takže jsem začala rozhazovat sítě,” usmívá se a dodává, že tím, že nestudovala žádnou vysokou školu v oboru, kontaktů moc neměla a většinu sháněla po kamarádech a různých akcích. Samozřejmě ji ale díla všech, které oslovila, musela zaujmout a zapadnout do konceptu. 

Přesto, že se skupině českých a slovenských designérů, šperkařů a módních návrhářů dařilo a celému projektu se povedlo vybudovat dobré jméno, nakonec se z malebného domečku museli minulý rok vystěhovat. „Celý blok včetně našeho domu koupil nový majitel, který začal všechno předělávat. Od stavebního úřadu prý totiž dostal vyjádření, že objekt je v havarijním stavu a nesmí se nadále využívat bez stavebních úprav,” svěřuje se s příčinou jejich vynuceného odchodu. Nakonec ale posbírali úspory, půjčili si od kamarádů a vyhlásili kampaň na Hithitu, kde se jim nakonec podařilo vybral 333 000. No a pak už je čekala dennodenní práce na tom, aby co nejdříve otevřeli nový prostor. 

Grand designéři a šperky z 3D tiskárny 

A koho tedy dnes v novém BackYardu můžeme vidět? Zajímavá je například značka Blueberries. Jde o luxusní šperky od Markéty Richterové a Zbyňka Krulicha vyrobené technologií 3D tisku. Svá mistrovská díla zde prodává i Grand designérka roku 2017 Nastassia Aleinikava, která ručně vyrábí šperky ze stříbra v kombinaci se dřevem či minerály, inspiruje se florální tematikou a barokním ornamentem. Pokud si potrpíte na tašky, určitě vás zaujme značka BODLINE, jež se zabývá ruční výrobou kabelek z pravé české hovězí usně. Tyformy je pak zase nezávislé studio Pavly Vachunové, které se zaměřuje na tvorbu převážně z porcelánu. Repertoár studia sahá od šperků přes užitý porcelán až po velké plastiky. Právě tyformy se ve spolupráci s Adamem Kovalčíkem letos s kolekcí Kořenáče mihly hned v několika nominacích na designérská ocenění. „No a hodně teď frčí i tyhle prstýnky, co udělala Kateřina Matěchová. To je takový hodně drobný subtilní šperk,” ukazuje mi minimalistický kroužek Kristýna K. 

Workshopy i módní přehlídky 

Když se budete procházet po Kozím plácku, BackYard určitě neminete. Dnes už totiž svítí na dveřích i neonové nápisy. „Bez nich jsme totiž byli neviditelní,” vysvětluje Kristýna K. a jmenuje, co všechno ještě plánují v showroomu vylepšit. „Dole ve sklepě by se mohly odehrávat workshopy, přednášky, hodiny zpěvu nebo koncerty. No, a hlavně si myslím, že v BackYardu najdete velký průřez našich současných návrhářů a všechno jsou to kousky vyráběné v Čechách. Takže naše zboží je zářný příklad slow fashion,” uzavírá. 

Pokud by vás zajímalo, co všechno si můžete v BackYardu koupit, podívejte se zde: back-yard.cz/cz/

Vychází 29. března

Kolíbalova výstava na bienále v Benátkách může opět okouzlovat

Stanislav Kolíbal je jedním z nejvýznamnějších představitelů českého konceptuálního umění. I proto Českou a Slovenskou republiku reprezentuje na 58. mezinárodní bienále umění – La...

Malířka Jelly Green používá své obrazy k záchraně pralesa

Sedmadvacetiletá britská malířka Jelly Green se rozhodla, že její pomoc Amazonskému deštnému pralesu neskončí pouze u sdílení tragických obrázků masivního odlesňování. A za výtěžky...

Už jste někdy nocovali v kostele? Zkuste champing

Ve Velké Británii můžete strávit dovolenou opravdu originálně. Zažijete výjimečnou noc, třeba v gotickém chrámu z 12. století, a...

Akrobatka Zuzana Havrlantová: Čeho se ostatní bojí, mě vzrušuje

Předvádí divy se svým tělem v patnáctimetrové výšce s takovou lehkostí, až by snad divák mohl dostat pocit, že...

Kate Moss i Rita Ora. Celebrity ve videu vyzývají k boji za záchranu oceánů

Modelka Cara Delevingne, zpěvačka Rita Ora nebo třeba herec Jack Poulter. Iniciativa na ochranu oceánů Project Zero vypustila videoklip...
Zavří­t reklamu