Neděle, 27 listopadu, 2022

BackYard: Když má umění nápad i duši

Na Kozím plácku, v srdci Prahy, září na jedné z budov neony s nápisem BACKYARD design concept store. Za zelenými dveřmi jinak vcelku přehlédnutelného prostoru se ukrývá práce patnácti designérů, návrhářů a šperkařů, kteří z bývalé prodejny kočárků udělali reprezentativní místo, na němž dnes můžete najít nádherná porcelánová díla, bundy vyrobené z recyklovaných jeansů, nebo třeba do detailu propracované stříbrné skvosty od vítězky ceny Czech Grand Design. 

Foto: Archiv BackYard

Když se dnes rozhlížíte po vzdušných a prosvětlených zákoutích kreativního prostoru a showroomu BackYard, okamžitě dostanete pocit, že je tady naprosto všechno do detailu sladěné. Nad hlavou vám visí lustry od Dechem, v zadních místnostech umělci pracují ve šperkařských dílnách a vlastně se jen těžko věří tomu, že ještě před několika měsíci byste tady místo prodejny a místností k tvoření našli jen nevkusně vymalované stěny hrající všemi barvami nebo zašlé zátěžové koberce. No a světla? Ta tady nebyla žádná. „Všechno jsme museli sami seškrábat, vybílit, strhat koberce, odstraňovat lepidlo pod nimi, provádět spoustu instalatérských prací,” svěřuje se Kristýna Kubištová alias Kristýna K., která tvoří originální pánské i dámské košile a za nápadem BackYardu stojí. 

Začátky a konce 

Právě ona totiž před čtyřmi lety přišla s myšlenkou, že by se mohlo sdružit více umělců dohromady a na jedné adrese vytvořit kreativní prostředí i prodejní místo hned pro několik značek. „Člověk má spoustu nápadů, které dokáže přetavit v produkty. Ty pak ale potřebuje také prodávat. Nestačí totiž jen mít e-shop, nabízet zboží na trzích nebo designových akcích. U mě je třeba showroom nutnost, protože dělám věci na míru. No a jelikož nájmy jsou drahé, člověk se musí družit, “ vysvětluje Kristýna K. důvod, proč se rozhodla oslovovat další designéry, návrháře a šperkaře, aby s ní do projektu šli. Tehdy se návrhářce totiž podařilo najít opravdu pěkné prostory. Původní BackYard sídlil v ulici V Jirchářích v malém domečku ve vnitrobloku. „Místo bylo nádherné, ale pro jednoho vážně moc velké, takže jsem začala rozhazovat sítě,” usmívá se a dodává, že tím, že nestudovala žádnou vysokou školu v oboru, kontaktů moc neměla a většinu sháněla po kamarádech a různých akcích. Samozřejmě ji ale díla všech, které oslovila, musela zaujmout a zapadnout do konceptu. 

Přesto, že se skupině českých a slovenských designérů, šperkařů a módních návrhářů dařilo a celému projektu se povedlo vybudovat dobré jméno, nakonec se z malebného domečku museli minulý rok vystěhovat. „Celý blok včetně našeho domu koupil nový majitel, který začal všechno předělávat. Od stavebního úřadu prý totiž dostal vyjádření, že objekt je v havarijním stavu a nesmí se nadále využívat bez stavebních úprav,” svěřuje se s příčinou jejich vynuceného odchodu. Nakonec ale posbírali úspory, půjčili si od kamarádů a vyhlásili kampaň na Hithitu, kde se jim nakonec podařilo vybral 333 000. No a pak už je čekala dennodenní práce na tom, aby co nejdříve otevřeli nový prostor. 

Grand designéři a šperky z 3D tiskárny 

A koho tedy dnes v novém BackYardu můžeme vidět? Zajímavá je například značka Blueberries. Jde o luxusní šperky od Markéty Richterové a Zbyňka Krulicha vyrobené technologií 3D tisku. Svá mistrovská díla zde prodává i Grand designérka roku 2017 Nastassia Aleinikava, která ručně vyrábí šperky ze stříbra v kombinaci se dřevem či minerály, inspiruje se florální tematikou a barokním ornamentem. Pokud si potrpíte na tašky, určitě vás zaujme značka BODLINE, jež se zabývá ruční výrobou kabelek z pravé české hovězí usně. Tyformy je pak zase nezávislé studio Pavly Vachunové, které se zaměřuje na tvorbu převážně z porcelánu. Repertoár studia sahá od šperků přes užitý porcelán až po velké plastiky. Právě tyformy se ve spolupráci s Adamem Kovalčíkem letos s kolekcí Kořenáče mihly hned v několika nominacích na designérská ocenění. „No a hodně teď frčí i tyhle prstýnky, co udělala Kateřina Matěchová. To je takový hodně drobný subtilní šperk,” ukazuje mi minimalistický kroužek Kristýna K. 

Workshopy i módní přehlídky 

Když se budete procházet po Kozím plácku, BackYard určitě neminete. Dnes už totiž svítí na dveřích i neonové nápisy. „Bez nich jsme totiž byli neviditelní,” vysvětluje Kristýna K. a jmenuje, co všechno ještě plánují v showroomu vylepšit. „Dole ve sklepě by se mohly odehrávat workshopy, přednášky, hodiny zpěvu nebo koncerty. No, a hlavně si myslím, že v BackYardu najdete velký průřez našich současných návrhářů a všechno jsou to kousky vyráběné v Čechách. Takže naše zboží je zářný příklad slow fashion,” uzavírá. 

Pokud by vás zajímalo, co všechno si můžete v BackYardu koupit, podívejte se zde: back-yard.cz/cz/

Vychází 28. října

Tipy na knižní dárky, které musíte vzít po dvou, protože je...

Taky máte doma málo knih? Samozřejmě, my taky. A tak se letos opět těšíme, jaké knižní dárky pod stromečkem najdeme. I když si je...

Festival Struny podzimu začíná. Nabídne koncerty na střeše Lucerny i z...

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu už dnes rozezní Prahu. Poprvé ve 24leté historii se tak stane pod širým nebem. Zahajovací koncert letošních Strun podzimu...

To, že někdo používá CBD jako nástroj pro obchod s falešnou nadějí, považuju za hyenismus, říká adiktolog Pavel Kubů

Když se řekne doktor, většině z nás se vybaví ten s rouškou na operačním sále. Adiktolog Pavel Kubů nenosí...

Klára Melíšková a její životní křižovatky

Rozhovor s členkou Dejvického divadla a držitelkou čtyř Českých lvů o rozvodu, o autenticitě a o tom, jak moc dokáže řvát.

Jak prožít taneční extázi bez drog a alkoholu: Vyzkoušejte ecstatic dance

Není to zumba, hip-hop, balet ani klasická taneční party. Pro některé hraje roli duchovní rovina, jiní sází na emoční...
Zavří­t reklamu