Středa, 6 prosince, 2023
spot_img

Víte, kdo šije vaše oblečení? Podívejte se, jak uspěly velké módní značky v žebříčku transparentnosti

Víte, kdo šije oblečení, které nosíte, nebo kde se na ten stylový letní top shání materiál? A jak moc se vaše oblíbená značka snaží o udržitelnost? Módní průmysl je známý tím, že má složitý a neprůhledný dodavatelský řetězec. I proto se v posledních letech mnohé značky snaží vést změnu směrem k transparentnosti a naštěstí i cirkulární, klimaticky pozitivní módě. Jedním z lídrů v této oblasti je i společnost H&M Group, která byla vyhlášena jedničkou z 250 značek v nejnovějším Indexu transparentnosti módy. A jak dopadly ty ostatní?

 Módní průmysl se často vyznačuje výrobou rychlého, jednorázového zboží, které končí z velké části na skládkách. Jen v Česku podle průzkumu skončí vyhozených až 200 tisíc tun textilního odpadu a pouze tři procenta vyřazeného textilu se dál využívají. Jednou z největších světových značek, které chtějí kompletně přejít na cirkulární ekonomiku do roku 2030 a také k maximálnímu využívání materiálů po co nejdelší dobu v oběhu, je H&M.  Za zmínku určitě stojí například jejich kolekce z udržitelných materiálů, v níž najdete třeba modely vyrobené z odpadních pomerančových nebo ananasových složek.

Transparentnost jako klíč

Základním kamenem pro obrat módního průmyslu k udržitelnosti je pak transparentnost značek. Jedním z prvních světových maloobchodníků s módou, kteří zveřejnili svůj seznam dodavatelů, byla v roce 2013 společnost H&M Group. Dnes už si zákazníci můžou například na arket.com kontrolovat dodavatele a továrny, které vyrábějí jejich oblíbené produkty. V loňském roce začal právě hm.com nabízet další informace téměř o všech svých produktech, jako jsou výrobní země, názvy a adresy dodavatelů a výrobních závodů, stejně jako počet pracovníků v továrně. Kromě toho se například můžete dozvědět více o materiálech použitých k výrobě konkrétního oděvu.

Není tak divu, že společnost byla vyhlášena jedničkou z 250 značek v nejnovějším Indexu transparentnosti módy, který řadí společnosti podle toho, kolik informací zveřejňují o dodavatelích, politice a postupech dodavatelského řetězce či jejich sociálním a environmentálním dopadu. Na druhém místě tohoto žebříčku se umístilo C&A se sedmdesáti procenty, v těsném závěsu pak Adidas a Reebok s devětašedesáti procenty. Další příčky pak obsadily například Esprit, Patagonia nebo Marks & Spencer.

Zlomová tragédie

Velké módní značky a jejich posuny v těchto oblastech sleduje od roku 2016 Fashion Revolution, což je největší módní aktivistické hnutí na světě, které vzniklo po zhroucení tovární budovy Rana Plaza v Bangladéši v roce 2013, kdy zemřelo více než 1100 lidí. Fashion Revolution věří v globální módní průmysl, který chrání a obnovuje životní prostředí a funguje na bázi zkoumání pěti klíčových oblastí. Index transparentnosti tohoto roku pak zohledňuje přes dvě stovky ukazatelů, které pokrývají širokou škálu sociálních a enviromentálních témat, jako jsou dobré životní podmínky zvířat, klima, nucená práce, rovnost pohlaví, mzdy, nákupní postupy, zveřejňování dodavatelů, recyklace nebo pracovní podmínky.

Gucci jako lídr luxusních značek

Z luxusních značek se v tomto žebříčku nejlépe umístila značka Gucci, kdy získala skóre 48 procent a je úplně jedinou značkou, která obdržela 100 procent v sekci Politika a závazky. Dá se říci, že ve všech sekcích si společnosti od loňského roku polepšily. Například čtyřicet procent značek zveřejňuje seznam svých dodavatelů, což je o pět procent více než loni a sedm procent odkrylo některé ze svých dodavatelů surovin, což je od minulého roku dvouprocentní zlepšení.

Více než polovina hodnocených značek ale dosáhla pouze na celkový výsledek dvacet procent nebo méně, což ukazuje, že je čeká ještě dlouhá cesta směrem k úplné transparentnosti. A tipovali byste, že italská značka Max Mara, nebo džínový velikán Pepe Jeans neposbíraly ani procento?

Koronavirus a jeho dopad

Další velký problém pak odhalila současná pandemie. „Rok 2020 začal výzvou, se kterou jsme se nikdy předtím nesetkali, a to je šíření COVID-19, který ovlivňuje celý svět, firmy i společnost. Jsem přesvědčena, že dlouhodobá vize, kterou jsme vždy měli a budeme mít i nadále v oblasti udržitelnosti, bude hrát klíčovou úlohu při řešení těchto výzev. Bude důležitější, než kdy jindy, pokračovat v naší cestě k cirkulárnímu hospodářství a udržitelné spotřebě a zároveň vytvářet prosperitu prostřednictvím pracovních příležitostí,” svěřila se Anna Gedda za H&M Group. Právě tato situace totiž odkryla ničivý dopad nákupních praktik značek, jako jsou zrušené objednávky a zpožděné platby směrem k finančně nejzranitelnějším částem módního řetězce, k pracovníkům, kteří nemají žádné úspory například z důvodu nízké mzdy, za niž oblečení šijí. Pandemie tedy nádherně předvedla, jak moc je právě transparentnost v módním průmyslu důležitá. Pokud totiž značky a maloobchodníci začnou zveřejňovat informace o tom, jak obchodují se svými dodavateli, pak možná přestanou nastávat situace, kdy nákupní praktiky tvrdě zasáhnou továrny a pracovníky. Letošní výsledky totiž ukazují, že pouze šest procent značek zveřejňuje politiku placení dodavatelů v maximální výši šedesát dnů a jen dvě procenta zveřejňují procento objednávek s včasnou platbou dodavatelům podle dohodnutých podmínek.

Udržitelné úspěchy H&M v loňském roce
  • Mapování a zveřejňování dodavatelů viskózy a dalších uměle vyrobených celulózových vláken vedlo až k zařazení mezi průkopníky v plánu Changing Market’s o zodpovědném zveřejňování viskózových dodavatelů.
  • 100 procent jejich dodavatelského řetězce textilu a kůže s více než 600 dodavateli je nyní zařazeno do programu Nulového vypouštění nebezpečných chemických látek.
  • Dosáhli 97 procent recyklované bavlny nebo bavlny z jiných udržitelných zdrojů a od roku 2020 se už konvenční bavlna nebude v kolekcích používat.
  • Podařilo se, aby bylo 57 procent jejich materiálů buď recyklováno, nebo aby se získávalo udržitelnějším způsobem.
  • Byla zahájena služba Treadler, která nabízí textilním a oděvním prodejcům přístup do dodavatelského řetězce H&M Group, což umožňuje dalším společnostem urychlit sociální a environmentální změny prostřednictvím svých vlastních hodnotových řetězců.
  • Prozkoumali několik nových cirkulárních obchodních modelů a zahájili cirkulární iniciativy zahrnující úpravy, opravy, půjčení, obnovení, opětovný prodej a opakovaně použité obaly.
  • Jejich cirkulární inovační laboratoř zkouší nové udržitelné materiály, jako jsou celulózové vlákno vyrobené z recyklovaných bavlněných textilií a průkopnický a vůbec první chemicky recyklovaný materiál Circulose od společnosti Re:newcell.
  • Díky Garment Collecting aktivitě na prodejnách po celé světě shromáždili 29 005 tun textilu.

 

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Sopranistka Kateřina Kněžíková: V zahraničí bývám doceněná víc než doma

Letos v Londýně získala prestižní cenu BBC Music Magazine Awards, která se udílí za klasickou hudbu. Operní pěvkyně a stálá členka souboru Národního divadla...

Fejeton: Dovolená k chlubení a ty další

Prázdniny se odjakživa dělí na povedené a ostatní. Nudné, děsné, propršené, promaroděné. Zajímavé je, že se ty průšvihové časem stávají v našem muzeu vzpomínek nejzajímavějšími exponáty.

Každý chce dnes podnikat z pláže a vydělávat miliony. Je ale třeba být realista, říká byznys mentorka

Proč se některým začínajícím podnikatelům tolik daří a dalším nikoli? V čem nám škodí pozice oběti? A podle čeho vůbec poznat schopného kouče? Nejen o tom je rozhovor s mentorkou Erikou Bach.

„Elvis“ Austin Butler sčítá úspěchy. Hraje v druhé části sci-fi Duna a je tváří sexy vůně

Americký herec má letos co slavit. Za ztvárnění krále rokenrolu ve filmu Elvis byl nominován na Oscara, do kin mu jdou dva nové filmy a navíc podepsal smlouvu se značkou YSL Beauty.
Zavří­t reklamu