Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Příroda má lék na všechno: Zázračné bylinné směsi, které vás postaví na nohy

Mnohdy při prvních příznacích nachlazení sáhneme raději než po bylinkách po farmakách. A to je škoda. Vzpomeňte si na zázračné účinky těchto čajů z dětství a ochutnejte lahodnou podzimní „devítku“! Květy léčivek zalévejte vodou do 80 °C a nechte je louhovat deset minut. Semena, kořeny nebo plody vařte.

 Ženská záležitost

Když začne být chladno a potřebujete vzpruhu

→ ginkgo biloba

→ šípek

→ měsíček lékařský

Ginkgo biloba je rostlina, která má pozitivní vliv na paměť, soustředění a podporuje mikrocirkulaci krevního systému. Z listů si uvařte lahodný čaj a popíjejte ho s medem nejen o páté. Šípkový čaj působí proti únavě, celkově osvěžuje a zvyšuje odolnost proti infekcím a pomáhá při nachlazení. Nejlepší je připravený z vlastnoručně natrhaných a usušených šípků. Jak na to? Šípky roztlučte v hmoždíři a na půl litru vody přidejte zhruba dvě polévkové lžíce této drti. Nechte půl hodiny odstát, poté dvě minuty povařte. Pak už můžete podávat. U měsíčku lékařského sbírejte pouze květ či květ s kalichem. Je jednou z hlavních gynekologických rostlin. Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Je také skvělým léčivem při žlučníkových a jaterních potížích. Jiní zase drcené šípky přelij í vroucí vodou, a taky je asi dvě minuty vaří. Vývar je pak třeba nechat odstát déle.

Foto: Michal Ureš

V moci kouzelných bylinek

Nálevy proti nejrůznějším těžkostem

→ řebříček obecný

→ lípa srdčitá

→ růže svraskalá

Řebříček pomáhá při mnoha chorobách. Farář Kneipp vyslovil tento názor: „Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku!“ V každém směru výborně působí na lůno ženy. Trápí vás něco? Čaj z lípy srdčité funguje proti úzkosti, a pokud trpíte změnami nálad či nevysvětlitelným chronickým stresem, naučte se ho pít. Studie, zveřejněná v časopise Journal of Ethnopharmacology, uvedla, že u zvířat, která byla krmena extraktem z lipových květů, se snížilo úzkostné chování, když byly umístěny v bludišti. Růži svraskalou používají bylinkáři stejně jako šípek, plody jsou jedlé, dužinu můžete ochutnat i zasyrova. Okvětní lístky dejte do džbánku a zalijte je vodou. Nechte louhovat přes noc. Ráno vás potěší voňavá svěží chuť.

Foto: Michal Ureš

Čaje proti nachlazení

Aneb když rtuť na teploměru klesne

→ sedmikráska

→ mateřídouška

→ podběl

Milujeme ji v trávě a stejně tak zazáří i v šálku. Čaj ze sedmikrásek dodá tělu hořčík a utlumí záněty. Pokud vám pár květů zbyde, nebojte se je rozžvýkat. Zatočí i s nejrůznějšími kožními neduhy a plísněmi. Mateřídouškový lektvar oceníte zejména na podzim, kdy nás oslabují nejrůznější virózy a suchý kašel. Mateřídouška má navíc blahodárné účinky na duševní pohodu. Když ráno vypijete šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, rychle pocítíte duševní pohodu. A to je před odchodem do zaměstnání potřeba! Díky obsahu slizu, tříslovin a hořčin dokáže podběl lékařský pomáhat při zanícené sliznici, podporovat vykašlávání a tlumit kašel. S popíjením čaje to ale nepřehánějte, podběl totiž obsahuje pyrolizidonové alkaloidy, které jsou při užívání ve větším množství toxické.

Foto: Michal Ureš

Vychází 31. ledna

O erotické pomůcky je díky pandemii větší zájem. Za jaké hračky...

Koronakrize zčistajasna otřásla ekonomickou stabilitou a změnila i chování zákazníků. Kromě rýže, roušek a toaletního papíru začali zjara také ve větším vykupovat kondomy nebo...

Rozkvetlý podzim u vás doma

Recept na kouzelné růže z jablek a domácího listového těsta provoní váš domov i teď, když už růže na zahradě dávno odkvetly. Návštěvy budou...

Když svíčky hoří pro dobrou věc

Prosvětlete si konec roku originálními svícemi Apis Candela z limitované edice s knihou Hořím autorky Simony Bagarové. Veškerý zisk...

Každý chce dnes podnikat z pláže a vydělávat miliony. Je ale třeba být realista, říká byznys mentorka

Proč se některým začínajícím podnikatelům tolik daří a dalším nikoli? V čem nám škodí pozice oběti? A podle čeho vůbec poznat schopného kouče? Nejen o tom je rozhovor s mentorkou Erikou Bach.

Papír fest: prodejní pop-up spojuje lásku k papíru, řemeslu a designu

Milujete vůni papíru, pořád si něco zapisujete, rádi vyrábíte nebo hledáte jedinečný vánoční dárek? Tak to si budete 12. listopadu na Papír festu připadat jako v ráji.
Zavří­t reklamu