Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Příroda má lék na všechno: Zázračné bylinné směsi, které vás postaví na nohy

Mnohdy při prvních příznacích nachlazení sáhneme raději než po bylinkách po farmakách. A to je škoda. Vzpomeňte si na zázračné účinky těchto čajů z dětství a ochutnejte lahodnou podzimní „devítku“! Květy léčivek zalévejte vodou do 80 °C a nechte je louhovat deset minut. Semena, kořeny nebo plody vařte.

 Ženská záležitost

Když začne být chladno a potřebujete vzpruhu

→ ginkgo biloba

→ šípek

→ měsíček lékařský

Ginkgo biloba je rostlina, která má pozitivní vliv na paměť, soustředění a podporuje mikrocirkulaci krevního systému. Z listů si uvařte lahodný čaj a popíjejte ho s medem nejen o páté. Šípkový čaj působí proti únavě, celkově osvěžuje a zvyšuje odolnost proti infekcím a pomáhá při nachlazení. Nejlepší je připravený z vlastnoručně natrhaných a usušených šípků. Jak na to? Šípky roztlučte v hmoždíři a na půl litru vody přidejte zhruba dvě polévkové lžíce této drti. Nechte půl hodiny odstát, poté dvě minuty povařte. Pak už můžete podávat. U měsíčku lékařského sbírejte pouze květ či květ s kalichem. Je jednou z hlavních gynekologických rostlin. Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Je také skvělým léčivem při žlučníkových a jaterních potížích. Jiní zase drcené šípky přelij í vroucí vodou, a taky je asi dvě minuty vaří. Vývar je pak třeba nechat odstát déle.

Foto: Michal Ureš

V moci kouzelných bylinek

Nálevy proti nejrůznějším těžkostem

→ řebříček obecný

→ lípa srdčitá

→ růže svraskalá

Řebříček pomáhá při mnoha chorobách. Farář Kneipp vyslovil tento názor: „Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku!“ V každém směru výborně působí na lůno ženy. Trápí vás něco? Čaj z lípy srdčité funguje proti úzkosti, a pokud trpíte změnami nálad či nevysvětlitelným chronickým stresem, naučte se ho pít. Studie, zveřejněná v časopise Journal of Ethnopharmacology, uvedla, že u zvířat, která byla krmena extraktem z lipových květů, se snížilo úzkostné chování, když byly umístěny v bludišti. Růži svraskalou používají bylinkáři stejně jako šípek, plody jsou jedlé, dužinu můžete ochutnat i zasyrova. Okvětní lístky dejte do džbánku a zalijte je vodou. Nechte louhovat přes noc. Ráno vás potěší voňavá svěží chuť.

Foto: Michal Ureš

Čaje proti nachlazení

Aneb když rtuť na teploměru klesne

→ sedmikráska

→ mateřídouška

→ podběl

Milujeme ji v trávě a stejně tak zazáří i v šálku. Čaj ze sedmikrásek dodá tělu hořčík a utlumí záněty. Pokud vám pár květů zbyde, nebojte se je rozžvýkat. Zatočí i s nejrůznějšími kožními neduhy a plísněmi. Mateřídouškový lektvar oceníte zejména na podzim, kdy nás oslabují nejrůznější virózy a suchý kašel. Mateřídouška má navíc blahodárné účinky na duševní pohodu. Když ráno vypijete šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, rychle pocítíte duševní pohodu. A to je před odchodem do zaměstnání potřeba! Díky obsahu slizu, tříslovin a hořčin dokáže podběl lékařský pomáhat při zanícené sliznici, podporovat vykašlávání a tlumit kašel. S popíjením čaje to ale nepřehánějte, podběl totiž obsahuje pyrolizidonové alkaloidy, které jsou při užívání ve větším množství toxické.

Foto: Michal Ureš

Vychází 30. října

Menstruační plavky = léto v pohodě. Moment, cože? Ano, menstruační plavky!

Zní vám to divně? Herečka Alena Doláková, plus size modelka Natálie Debnárová a další ženy, které se sešly při focení menstruačních plavek, také byly...

Jak ustát hejty? Vychází kniha Ženy v zenu o ženách, které...

Veřejný prostor není přívětivé místo. Něco o tom ví političky, podnikatelky i herečky. Jak se ženy z různých oborů srovnaly s nálepkami a nevyžádanými komentáři a co se z toho můžete naučit vy?

Všestranný ilustrátor Michal Bačák zve do Jihlavy

Ačkoli se knižní tvorbě jinak téměř nevěnuje, ilustroval knihu Petry Nesvačilové Skutečná, která vyšla minulý měsíc. Jeho rozmanitou tvorbu...

Hrozí nám zánik? Dokument Civilizace zkoumá proměny a konce dávných kultur

Režisér Petr Horký a egyptolog Miroslav Bárta podnikli cestu kolem světa. Během sedmi let projeli třicet zemí a natočili „výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu“. Jejich dokumentární film ve čtvrtek vstupuje do kin.

Řadu zdravotních komplikací jsme schopní vyřešit životním stylem, říká instruktor chladové terapie

Biohacker a autor knihy Chladová terapie Libor Mattuš jako malý bojoval s astmatem a alergiemi. Dnes běhá maratony, chodí na Sněžku v kraťasech a pomáhá druhým vést kvalitnější život a zbavit se stresu díky chladu nebo dechovým technikám.
Zavří­t reklamu