Mnohdy při prvních příznacích nachlazení sáhneme raději než po bylinkách po farmakách. A to je škoda. Vzpomeňte si na zázračné účinky těchto čajů z dětství a ochutnejte lahodnou podzimní „devítku“! Květy léčivek zalévejte vodou do 80 °C a nechte je louhovat deset minut. Semena, kořeny nebo plody vařte.
Ženská záležitost
Když začne být chladno a potřebujete vzpruhu
→ ginkgo biloba
→ šípek
→ měsíček lékařský
Ginkgo biloba je rostlina, která má pozitivní vliv na paměť, soustředění a podporuje mikrocirkulaci krevního systému. Z listů si uvařte lahodný čaj a popíjejte ho s medem nejen o páté. Šípkový čaj působí proti únavě, celkově osvěžuje a zvyšuje odolnost proti infekcím a pomáhá při nachlazení. Nejlepší je připravený z vlastnoručně natrhaných a usušených šípků. Jak na to? Šípky roztlučte v hmoždíři a na půl litru vody přidejte zhruba dvě polévkové lžíce této drti. Nechte půl hodiny odstát, poté dvě minuty povařte. Pak už můžete podávat. U měsíčku lékařského sbírejte pouze květ či květ s kalichem. Je jednou z hlavních gynekologických rostlin. Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Je také skvělým léčivem při žlučníkových a jaterních potížích. Jiní zase drcené šípky přelij í vroucí vodou, a taky je asi dvě minuty vaří. Vývar je pak třeba nechat odstát déle.
V moci kouzelných bylinek
Nálevy proti nejrůznějším těžkostem
→ řebříček obecný
→ lípa srdčitá
→ růže svraskalá
Řebříček pomáhá při mnoha chorobách. Farář Kneipp vyslovil tento názor: „Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku!“ V každém směru výborně působí na lůno ženy. Trápí vás něco? Čaj z lípy srdčité funguje proti úzkosti, a pokud trpíte změnami nálad či nevysvětlitelným chronickým stresem, naučte se ho pít. Studie, zveřejněná v časopise Journal of Ethnopharmacology, uvedla, že u zvířat, která byla krmena extraktem z lipových květů, se snížilo úzkostné chování, když byly umístěny v bludišti. Růži svraskalou používají bylinkáři stejně jako šípek, plody jsou jedlé, dužinu můžete ochutnat i zasyrova. Okvětní lístky dejte do džbánku a zalijte je vodou. Nechte louhovat přes noc. Ráno vás potěší voňavá svěží chuť.
Čaje proti nachlazení
Aneb když rtuť na teploměru klesne
→ sedmikráska
→ mateřídouška
→ podběl
Milujeme ji v trávě a stejně tak zazáří i v šálku. Čaj ze sedmikrásek dodá tělu hořčík a utlumí záněty. Pokud vám pár květů zbyde, nebojte se je rozžvýkat. Zatočí i s nejrůznějšími kožními neduhy a plísněmi. Mateřídouškový lektvar oceníte zejména na podzim, kdy nás oslabují nejrůznější virózy a suchý kašel. Mateřídouška má navíc blahodárné účinky na duševní pohodu. Když ráno vypijete šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, rychle pocítíte duševní pohodu. A to je před odchodem do zaměstnání potřeba! Díky obsahu slizu, tříslovin a hořčin dokáže podběl lékařský pomáhat při zanícené sliznici, podporovat vykašlávání a tlumit kašel. S popíjením čaje to ale nepřehánějte, podběl totiž obsahuje pyrolizidonové alkaloidy, které jsou při užívání ve větším množství toxické.