Sociálními sítěmi obíhá zpráva, že NASA doporučuje dracénu jako vhodnou „čističku“ vzduchu, která nejen, že vychytává oxid uhličitý a vytváří kyslík, ale dokáže také ovzduší zbavit nebezpečných toxických látek. Opravdu to funguje? Funguje, jenže ne u nás doma.
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve spolupráci s Associated Landscape Contractors of America (ALCA) zkoumal, jak čistit vzduch na vesmírných stanicích, protože tam si astronauti opravdu nemůžou otevřít okno a jednoduše vyvětrat. Centrem zájmu se staly rostliny. První seznam pokojovek, které účinně čistí vzduch, zveřejnila studie NASA v roce 1989 a vedoucí výzkumník Bill Wolverton tehdy tvrdil, že rostliny představují slibné řešení znečištění vzduchu v domácnostech. Studie se nicméně prováděla v uzavřeném prostoru simulujícím prostředí vesmírných stanic, a to se dost liší od našich domácností.
Meta analýza z roku 2019 prověřila dvanáct do té doby publikovaných studií, výsledky experimentů přepočítala na běžné podmínky a bohužel všechny, kteří věřili s mocnou sílu pokojových rostlin jako čističek vzduchu, musela zklamat. Z výpočtů vyšlo, že bychom si museli doma nebo v kanceláři na metr čtvereční nastěhovat deset až tisíc květináčů se zelení, aby se nám dýchalo tak dobře, jak předpovídaly pokusy za laboratorních podmínek. Americká plicní asociace navíc připomíná, že efektivita čištění vzduchu může záviset taky na teplotě v místnosti a slunečním svitu nebo na typu půdy, v níž rostlina žije.
Kdyby vás zajímalo, které rostliny se podle studie NASA osvědčily, přinášíme pár tipů. V obýváku či ložnici udělají parádu, i když zrovna nežijeme na ISS.
Dracéna
Říká se, že nemáme mít pokojové rostliny v ložnici, protože nám v noci „berou“ kyslík. Rostlina s dlouhými tuhými listy na rozdíl od většiny pokojovek naopak během našeho spánku spotřebovává oxid uhličitý a produkuje kyslík. Testy ukázaly, že absorbuje jedovaté látky jako formaldehyd, trichlorethylen, benzen, xylen a toluen. Ty mohou podle americké Agentury na ochranu životního prostředí způsobovat podráždění pokožky, očí či krku nebo vést k rakovině. Jen pozor na to, že dracéna je toxická pro kočky, psy a králíky.
Toulcovka
Neboli lopatkovec patří k oblíbeným i proto, že často přežije, i když se mu tak nějak zapomeneme věnovat. Nevadí mu vyšší vlhkost vzduchu, proto se hodí i do koupelny. Podle NASA kromě výše zmíněných toxinů odstraňuje ze vzduchu i amoniak. Ale opět není vhodný do domácnosti se zvířaty.
Palma horská
Další domácí evergreen. Prosperuje, i když nebude mít příliš světla. Ve studii NASA si také vedla dobře, co se týče odstraňování toxických látek. A její velkou výhodou je, že neškodí domácím mazlíčkům.