Čtvrtek, 6 října, 2022
spot_img

Vezměte své kytky na procházku

Středa 27. července je dnem venčení pokojových rostlin. Zní vám to šíleně? Svátek má ovšem docela logický základ. Stojí za ním herec Thomas Roy, který vymyslel přes 80 legračních svátků.

Jak se svátek slaví?

Můžete vzít sváteční výzvu doslova, posbírat doma květináče a projít se s nimi po okolí nebo je aspoň vyskládat před dům, aby na chvíli změnily prostředí a užily si to někde jinde než doma na skříni. Když už půjdete s květináčem na procházku, určitě přitáhnete pozornost, a je to tak příležitost, jak si popovídat se sousedy nebo i cizími lidmi nejen o pokojovkách, seznámit se s dalšími milovníky rostlin a třeba si domluvit výměnu svých výpěstků. Cílem není dělat ze sebe v sousedství podivína. Ve své podstatě je to den, kdy se máme věnovat pokojovým rostlinám, trošku je oprášit, všimnout si, jak se jim daří, a třeba je přesunout na lepší místo. Je to taky ideální chvíle k přesazování kytek, kterým už je květináč malý.

Kdo to vymyslel?

S nápadem přišel americký herec a vtipálek Thomas Roy. Už v 80. letech zaslal do redakce Chase’s Calendar of Events, sbírky různých svátků a významných dní, z níž sám čerpal při práci v rádiu, svůj první vymyšlený svátek. Když mu ho otiskli, dodalo mu to energii k vytváření dalších speciálních dnů. S manželkou Ruth a se synem Michaelem dali dohromady přes osm desítek svátků. Mají pobavit, ale také přimět k drobným meditacím všedního dne, kdy se máme zastavit a uvědomit si, co se děje v našem okolí, a věnovat trochu pozornosti lidem i přírodě.

Například 7. únor je dnem zdravení sousedů, kdy máme zapomenout na všechny spory, 28. května se připomíná návrat slimáků do zahrad, proto není dobrý nápad chodit venku naboso, a 30. listopad nazvaný „Zůstaňte doma, protože je vám dobře“ nás nabádá, ať nesimulujeme nemoc a jednoduše si vezměme volno jen tak. A co nás čeká v srpnu? Tak třeba 8. srpen je dnem pašování cuket k sousedům na verandu, čímž se řeší tradiční nadúroda cuket, a 29. srpna se má méně solit a používat víc bylinek.

Kolem zahrady se točí více svátků, manželé Royovi jsou totiž nadšení pěstitelé. Ruth vlastní bylinkářství Wellcat Herbs a k přírodní kosmetice, esenciálním olejům nebo čajům ráda přidá zahradnické rady nebo nějakou čarodějnickou legendu.

Více o jejich práci i seznam všech svátků najdete na jejich stránkách www.wellcat.com.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Klenot brutalismu zblízka: Výstava zve na návštěvu bývalé ambasády ve Stockholmu

V budově bývalé československé ambasády, navržené týmem českých architektů, dnes sídlí luxusní designérská značka Acne Studios. Pojďte se podívat, jak probíhala nedávná rekonstrukce.

Objevil se další odvážný návrh na rekonstrukci Notre-Dame. Jak by mohla pařížská katedrála v budoucnu vypadat?

Skleník, park nebo třeba luxusní byt. To jsou jedny z mnoha nápadů, jak by mohla vypadat slavná katedrála Notre-Dame...

V Berlíně vystavují hudební nástroje ozdobené toaletním papírem i suchým ledem

Čtyřiadvacet pian a klavírů je k vidění v KW Institutu pro současné umění v Berlíně. Nejde ale o žádnou...

14 tipů na vánoční dárky, které pod stromečkem zazáří

Prosinec je tady a sním i starost o to, zda stihnete napéct alespoň dva druhy cukroví a sehnat pro...

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu